Zapnij pasy - drogówka wyrusza w teren

Zapnij pasy - drogówka wyrusza w teren

odbyło się
09
09.2009
Środa
Tczew - Zapnij pasy - drogówka wyrusza w teren
Jutro (10.09) w całym kraju policjanci przeprowadzą szeroko zakrojone działania drogowe. Funkcjonariusze sprawdzą, czy kierowcy i przewożeni przez nich pasażerowie jeżdżą zapięci w pasy bezpieczeństwa. Policjanci przyjrzą się także jak przewożone w autach są dzieci. W działaniach bierze również udział tczewska drogówka.

Funkcjonariusze będą prowadzić kontrole pomiędzy godziną 6.00 a 22.00. Działania mają pomóc ograniczyć tragiczne następstwa wypadków drogowych. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na egzekwowanie jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa oraz na prawidłowe przewożenie dzieci w fotelikach.

- Za to, by pasażerowie zapinali pasy, odpowiedzialny jest kierowca. - przypomina asp. sztab.Dariusz Górski, rzecznik tczewskiej policji. - Pamiętajmy, że jeśli chcemy przewozić na przednim siedzeniu dziecko, to musi mieć ono ukończone 12 lat i co najmniej 150 cm wzrostu. Wówczas może siedzieć bez fotelika, oczywiście zapięte w pasy. Mniejsze dzieci koniecznie przewozimy w foteliku. Gdy samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, fotelik musi być zamontowany przodem do kierunku jazdy - nawet wówczas, gdy w aucie istnieje możliwość wyłączenia poduszki powietrznej. Dodajmy, że na przednim siedzeniu montujemy tylko foteliki, zabronione jest montowanie tzw. podkładek dla dzieci.
Jeśli przewozimy naszą pociechę na tylnym siedzeniu, również musimy pamiętać o foteliku, który obowiązuje do 12 roku życia, chyba że dziecko ma już 150 cm wzrostu. Wtedy może jechać w samych pasach. Tym, którzy o nich zapominają, policjanci przypominają o sankcjach, które mogą odbić się na stanie naszego portfela - za jazdę bez zapiętych pasów lub przewożenie pasażera bez pasów kierowca zapłaci mandat w wysokości 100 zł i zdobędzie 2 pkt karne. Za przewożenie dziecka w sposób nieprawidłowy np. bez fotelika grozi nam 150-złotowy mandat i i 3 pkt karne.
Drukuj
Prześlij dalej