Apel Greenpeace. Marnujemy za dużo żywności

Jedzenie
Tczew - Apel Greenpeace. Marnujemy za dużo żywności
W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, co stawia nas na 5. miejscu w UE - wyliczyła Greenpeace Polska. Organizacja przypomina, że Wielkanoc to okres, w którym oprócz zadumy religijnej i spotkań z bliskimi, mamy też do czynienia z marnowaniem szczególnie dużych ilości żywności.

Europejczycy marnują 88 mln ton jedzenia rocznie, czyli 173 kg na osobę. Według wyliczeń Komisji Europejskiej, koszty z tym związane szacowane są na 143 mld euro. W tym tygodniu europarlamentarzyści zaapelowali do państw UE o ograniczenie marnowania żywności o 30 proc. do 2025 roku oraz o 50 proc. do 2030 roku.

Greenpeace apeluje do polityków, by przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że trafi ona do potrzebujących. Prace nad ustawą o przeciwdziałaniu temu zjawisku bardzo się przeciągają. Organizacja rozpoczęła więc akcję #NieMarnujemy, w której namawia polityków, aby przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że jedzenie trafi do potrzebujących.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Greenpeace uważa, że marnotrawstwo żywności to nie tylko problem społeczny, ale i ekologiczny. Wylicza, że wyrzucanie do kosza rocznie 9 mln ton jedzenia, oznacza zmarnowanie ponad 1,72 mld metrów sześciennych wody, które wykorzystano do jej produkcji. To tak, jakby każdy Polak codziennie przez rok wylewał sto 1,5-litrowych butelek wody. To również szkodliwe emisje do atmosfery, odpowiadające łącznym emisjom dwutlenku węgla wszystkich samochodów osobowych w Polsce przez rok - 22,77 mln ton dwutlenku węgla.


Według organizacji jednym z rozwiązań, które można szybko wprowadzić, jest zobowiązanie dużych sklepów i sieci handlowych do przekazywania żywności organizacjom zajmującym się jej dystrybucją do najbardziej potrzebujących. Greenpeace postuluje ponadto m.in. podwyższenie opłaty dla sprzedawców za wytwarzanie odpadów do 20 groszy za kilogram. Byłaby ona niższa o 10 gr dla tych, którzy przekazywaliby żywność do dalszej dystrybucji. Kolejnym postulatem jest też to, by sklepy sieciowe nie zmuszały dostawców do odbioru niesprzedanej przez sklepy żywności, którą wcześniej dostarczyli.

Do tej pory przepisy przeciwdziałające marnotrawstwu żywności wprowadzono we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.

Źródło: www.kurier.pap.pl
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +7

  kik_gość

  20.04.2017, 07:11

  Chyba ich pogięło, w Polsce ludzie sa biedni, żywnośc głównie marnują np supermarkety, a nie zwykli Polacy. Owszem sytuacja w bogatych dzielnicach dużych miastach jest inna niż w biednych wsiach, ale to nie jest podstawa do twierdzenia, ze Polacy marnują żywność. Jak zwykle durna statystyka. "5 miejsce w Europie" Taa zapewne w UE . Podwyższenie opłaty dla supermarketów poskutkuje tylko i wyłącznie podwyżką cen, a więc zapłaci szary Polak. Nigdzie nie podano w jaki sposób niby Greenpeace to zmierzył? A metodologia badań jest bardzo ważna. Może poszli na zamożne osiedle w Warszawie przejrzeli tam śmietnik podzielili przez liczbę mieszkańców osiedla potem pomnoży przez liczbę Polaków w całej Polsce i wyszedł im ten absurd.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • -1

  gość_gość_gość

  20.04.2017, 11:56

  20.04.2017

  Taka jest prawda , że bardzo dużo jedzenia jest wyrzucane , nie trzeba daleko sięgać w Tczewie na osiedlu Bajkowym mieszkają bogacze, ewidentnie widać to po zaśmiecanych kojcach do których nie można wejść. Chleba, bułek itp. pod dostatkiem , nawet na zewnątrz budynku. Społeczeństwo woli nie robić opłat a wydać na tony jedzenia , które trafia do śmieci żeby przyciągnąć szczury.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx3 
 • +4

  Neo_gość

  20.04.2017, 11:56

  marnowanie jedzenia

  173 kg jedzenia, czyli bez wagi opakowań, wywalam ryby, każda po 25 zł za kilogram, mięso- 15 zł za kilogram, kasza w woreczkach po 100 gram, po co zjadać, do kosza. Jabłka- na śmietnik, banany też....co jeszcze mogą wywalić do śmietnika idąc po zakupach z biedry do domu? AAAA, mogę jeszcze wylać wino po 20 zł za butelkę. A co, kto bogatemu zabroni! i jeszcze precz z białkiem dla sportowców po 50 zł za 800 gram. Statystycznie mamy po 3 nogi. Super wyliczenia z zielonego pokoju.

  Odpowiedz
  IP: 80.55.xx1.xx5 
 • +1

  banda idiotów_gość

  21.04.2017, 12:27

  Banda debili znowu w akcji. Będę chciał to kupię żarcia za całą wypłatę i wyrzuce to w śmietnik. Nie wy będziecie decydować co ja mam zrobić ze swoim jedzeniem. Te swoje prawo możecie se wsadzić w 4 litery. Jak jesteście tacy wielkoduszni to wydawajcie całą kasę na potrzebujących, bo ja sam decyduje komu chce pomóc o ile chcę! Nienawidzę tych ekooszołomów.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.