Stały wzrost. Cudzoziemców ubezpieczonych na Pomorzu nadal przybywa

Praca, pracownik
Stały wzrost. Cudzoziemców ubezpieczonych na Pomorzu nadal przybywa
Pomorze staje się miejscem, gdzie coraz więcej cudzoziemców decyduje się na życie i pracę. Na koniec marca 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 77,3 tys. To wzrost o prawie 1,5 tys. w porównaniu z ostatnim dniem stycznia.

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę zbliżyła się do 37 tys. i w porównaniu z początkiem roku wzrosła o pół tysiąca. Grupa cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą przekroczyła 5 tys., czyli ich liczba w ciągu dwóch miesięcy wzrosła o blisko 400 osób. Wynika z tego, że obcokrajowcy bardzo chętnie prowadzą przedsiębiorstwa w woj. pomorskim. Pozostali cudzoziemcy w naszym regionie zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

- Dominującą grupę wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku stanowią niezmiennie obywatele Ukrainy. Na koniec marca było ich ponad 54 tys. Druga grupa to ponad 8,5 tys. Białorusinów. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1846), Mołdawii (1121) i Kolumbii w liczbie 1081. Ciekawym zjawiskiem jest pojawienie się w pierwszej piątce Kolumbijczyków, którzy zastąpili Rosjan. Kolejni miejsca zajmują obywatele Rosji (1062), Indii (731), Filipin (431), Bangladeszu (349) i Indonezji (po 339), którzy na pozycji dziesiątej zmienili Włochów. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS. - Wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców potwierdza dobrą sytuację gospodarczą Pomorza, które przyciąga coraz więcej osób w poszukiwaniu pracy i perspektyw rozwoju. Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.


Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. Takie ubezpieczanie daje dostęp do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, co z kolei wpływa pozytywnie na stabilizację finansową i poczucie bezpieczeństwa. Rosnąca liczba cudzoziemców wzmacnia Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Składki odprowadzane przez pracowników z zagranicy pomagają w stabilizacji systemu i zwiększają bezpieczeństwo finansowe wszystkich ubezpieczonych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • Cała_gość

  25.04.2024, 09:00

  Prawda

  I tak to się kręci. Pytaliśmy się pracodawcę o podwyżki to nam odpowiedział że jak się nam nie podoba to na nasze miejsce za mniejsze pieniądze może zatrudnić obcokrajowców. Tak się właśnie niszczy gospodarkę państwa.... A Ty obywatel swojego kraju musisz potem wyjeżdżać za granicę żeby zarobić więcej. Błędne koło....

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx1 
 • Łupaszko_gość_gość_gość

  25.04.2024, 13:27

  "a 'la long"

  Nie to nie jest błędne koło - jest pewien krąg ludzi którzy żyją w tym kraju zasiadają na intratnych posadkach (mają łatwe i przyjemne życie)i mają biednieszych od siebie ludzi w głębokim poważaniu ... Brakuje im tylko rąk do pracy -bo jest coraz mniej roboli ( tak jest w całej Europie) . Dlatego jest przyzwolenie na nielegalną emigrację. Moim zdaniem tylko wojna lub rewolucja świadomości może yen stan zmienić.

  Cytuj
  IP: 37.225.xx9.xx1 
 • Gość _gość_gość

  25.04.2024, 09:55

  Za dużo u nas tych brudasów

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx5 
 • Aaa_gość

  25.04.2024, 15:59

  Zobaczymy

  Zobaczymy jak będziesz tłumaczył się przed sądem znieważając ludzi określeniem powszechnie uważanym za obelżywe. Rozumiem że redakcja pozwala aby takie komentarze widniały na stronie ?!! p.s. swoją drogą, Polacy wcale nie wyjeżdżają za granicę psując tamtejsze rynki. Nigdy w życiu.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx0 
 • Kowalski_gość_gość_gość

  25.04.2024, 09:56

  Praca

  No tak dla Ukraińców praca jest tylko dla Polaków nie ma i zabierają miejsca pracy

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx7 
 • +1

  Tom_gość_gość

  25.04.2024, 10:40

  Ukraińcy najbardziej roszczeniowy naród im się wszystko należy oni muszą mieć tylko im dawać a te nieroby nic nie chcą robić tylko wielką kasę brać i kombinują jak wymigać się z roboty Oni powinni bronić swojego kraju a nie zabierać pracę Polakom PiS nie chciał muzułmanów to sprowadził takich samych albo jeszcze gorszych Ukraińców

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx5.xx9 
 • +1

  gosc_gość_gość_gość

  25.04.2024, 18:10

  cudzoziemcy

  nie rozumiem dlaczego ukraincy nie chca walczyc za swojkraj i unikaja poboru jak diabel swieconej wody

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx3 
 • +1

  Karo_gość_gość_gość_gość

  26.04.2024, 10:50

  Upadek Ukrainy jest nieunikniony skoro większość młodych Ukraińców jest w Polsce!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.