tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 02:40
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Agresja słowna, przemoc fizyczna, palenie - to najczęstsze problemy w tczewskich szkołach

Opublikowano: poniedziałek, 12.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 17

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Najmłodszy tczewski radny - Bartłomiej Kulas - niepokoi się o poziom bezpieczeństwa w szkołach na terenie grodu Sambora. W związku z tym wystosował specjalne zapytanie do władz miasta, w którym prosi o wyjaśnienia, jakie są najczęstsze zagrożenia, na które może natknąć się przeciętny tczewski uczeń.

Bartłomiej Kulas, 19-letni rajca z klubu Platformy Obywatelskiej, temat bezpieczeństwa poruszył podczas sesji Rady Miasta. Przyznał, że na jednym z opiniotwórczych portali internetowych przeczytał artykuł, który zawierał niepokojące dane statystyczne zebrane przez Komendę Główną Policji, związane z niskim poziomem bezpieczeństwa w polskich szkołach podstawowych i gimnazjach.

- W ciągu ostatnich lat, odnotowano w Polsce kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby przestępstw popełnianych w szkołach przez nieletnich, takich jak pobicia, rozboje i wymuszenia. Zauważono ponadto, że średni wiek zarówno napastników jak i ofiar obniża się. Niepokojąco rośnie liczba przestępstw narkotykowych, spada także średni wiek sięgnięcia przez młodzież po alkohol i papierosy. - zwracał się do prezydenta Bartłomiej Kulas -Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej uważam za niezwykle ważne, dlatego kieruję do Pana Prezydenta zapytanie, jak przedstawia się stan bezpieczeństwa uczniów w tczewskich placówkach?

Rajca zawnioskował o rozpoczęcie sporządzania corocznego raportu w tej sprawie sprawie i przedkładania go radnym, tłumacząc, że umożliwi to stałe obserwowanie zjawiska przemocy, wskaże także kierunek, w jakim zmierza sytuacja w tczewskiej oświacie. Radny poprosił również, aby przy sporządzaniu odpowiedzi na jego interpelację, w szczególności podano statystyki najczęściej popełnianych przestępstw oraz wieku sprawców.

Interpelacja radnego PO trafiła do szkół podstawowych i gimnazjów, podlegających pod tczewski samorząd. Wszystkie placówki dokonały oceny stanu bezpieczeństwa na swoim terenie i przedstawiły działania profilaktyczne, które są podejmowane w celu eliminacji wszelkich zagrożeń. Okazuje się, że w tczewskich szkołach podstawowych najczęściej występujące zagrożenia to: agresja słowna, przemoc fizyczna (popychanie, szarpanie, zaczepianie). Sporadycznie zdarzają też kradzieże. Podobnie rzecz ma się w gimnazjach, choć tutaj lista niebezpiecznych zjawisk jest dłuższa.

- Przemoc medialna, palenie papierosów, samookaleczenia czy próby samobójcze (incydentalnie) - wylicza w odpowiedzi dla radnego Zenon Drewa, wiceprezydent miasta ds. społecznych. - Z analizy materiałów otrzymanych ze szkół wynika, że zaistniałe zdarzenia są efektem działań na terenie placówki (nie odnotowano wpływu czynników zewnętrznych) do czego z pewnością przyczynia się monitoring.

Urzędnicy tłumaczą też, że wszystkie szkoły podejmują szereg działań profilaktycznych, które zawarte są w szkolnych programach - są to pogadanki i prelekcje na temat bezpieczeństwa na terenie danej szkoły, w drodze do niej, przeciwdziałania uzależnieniom, spektakle profilaktyczne, współpraca z poradnią psychologiczno - pedagogiczną, policją oraz strażą miejską.

- Jednocześnie nadmieniam, że wszelkie działania związane z bezpieczeństwem uczniów są na bieżąco monitorowane, analizowane i rozwiązywane przez wychowawców klas, pedagogów i dyrektorów placówek oraz znajdują swoje odzwierciedlenie w postaci stosownych sprawozdań w protokołach rad pedagogicznych. W wyjątkowo drastycznych przypadkach szkoły zobowiązane są postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. - dodaje wiceprezydent.

W ocenie wiceprezydenta, nie ma potrzeby sporządzenia dodatkowych zbiorczych dla całego miasta raportów, a bardziej szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w pismach otrzymanych z poszczególnych szkół. Dokumenty można znaleźć w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 2979 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kultura dostępna
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (17)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+13
_gość
IP: 176.31.xx2.xx2
Data: 12.03.2012, 06:28
Jak zwykle polewka z Kulasa
Brak zdjęcia
+10
_gość
IP: 78.88.xx8.xx9
Data: 12.03.2012, 08:04
Co to mialo byc? :D Puchar chyba trzeba jakis mu dac bo odkryl Ameryke :D Smiech na sali... Przeprowadzaja wnikliwe badania itp. zeby dowiedziec sie tego, co wszyscy dobrze wiedza od milionow lat...
Brak zdjęcia
+7
_gość
IP: 109.207.xx3.xx0
Data: 12.03.2012, 09:06
Co tydzień kabaret z młodym Kulasem. To zamiast humoru na poniedziałek. Bartek, naprawdę ktoś się na Ciebie uwziął. Dla Twojego dobra trzeba Ciebie ocenzurować.
user_ico_Raiders
+4
Raiders
Uż. zarejestrowany
Data: 12.03.2012, 09:11
Nie no to juz paranoja, od zawsze było wiadomo że w szkołach sa takie incydenty, to może wg zamknąć szkoły co?? Albo mam inną propozycję wprowadzić wojsko do szkół by pilnowało porządku!! Proponuje żołnierzy GROMU hahahaha Kulasikowi pewnie pomysł by się spodobał.
Brak zdjęcia
0
Odp. ~ mały 33_gość
IP: 83.11.xx4.xx8
Data: 12.03.2012, 15:41
Ja, po przeczytaniu Twojej wypowiedzi, nie zamykałbym szkół. W mojej uczyli pisać po polsku i stawiać znaki interpunkcyjne. W Twojej raczej nie.
 
Brak zdjęcia
+4
agresja ~ ktoś_gość
IP: 109.197.xx3.xx8
Data: 12.03.2012, 09:36
Obecny system oświaty sprzyja rozwojowi negatywnych zjawisk w szkołach. Uczniów szkoły ponadgimnazjalnych traktuje się tak samo jak dzieci ze szkoły podstawowej, bo jedni i drudzy są niepełnoletni. Np. w pewnych regulaminach MEN zapisano, że uczeń powinien być klasfikowany jeśli jego frekwencja na lekcjach przekracza 50%. Dlatego ci starsi do szkoły chodzą "w kratkę" - dwa dni w tygodniu wolne. Z kolei administracja szkolna wymusza na nauczycielach aby wskaźnik promocji do następnej klasy wynosił 100%. Np.na pewnej lekcji, pani przy tablicy wyjaśnia temat odwołując się do wcześniej omawianego zagadnienia. Z sali uczeń: skąd ja mam to wiedzieć? Pani: to już było i powinieneś. Uczeń: to co mi Pani zrobi jeśli tego nie będę umiał? (na sali śmiech!). Kto był bohaterem na tej lekcji? W szkole nuda. Na korytarzach uczniowie grają w karty. Bardziej zaradni popijają trunki (świadczą o tym puste butelki pozostawione w toaletach). Można powiedzieć o tym rodzicom. Tylko po co? Przecież wymagania na egzaminach są prawie zerowe.
Brak zdjęcia
0
aktywnośc radnego ~ ._gość
IP: 83.25.xx9.xx7
Data: 12.03.2012, 09:39
Niedawno opuścił mury szkoły średniej w placówce co niby wyróżnia się ,a zachowania uczniów i ich problemy społeczne są też na porządku dziennym. Będąc uczniem powinien znać problemy swoich rówieśników nie żądać raportów. Co się dzieje w szkołach to nawet wie ten co w szkole nie jest. Agresja rodzi agresję ,a część nauczycieli np gim.nr 3 to oni wywołują agresję ,którą póżniej przejmują uczniowie.Trzeba sporządzić raport z nazwiskami tych nauczycieli co niszczą psychikę młodego człowieka i natychmiast ich zwolnić ponieważ zasiedziała klika czuje się bezkarna.
Brak zdjęcia
+2
NIE OŚMIESZAJ SIĘ CHŁOPCZE!!!! ~ _gość
IP: 83.7.xx5.xx0
Data: 12.03.2012, 09:53
O młody "RADNY" odkrył ameryke!!!!Pomnik mu postawmy!!!!JAK ON DO TEGO DOSZEDŁ HM????
Brak zdjęcia
+2
Do przedmówców ~ _gość
IP: 62.148.xx6.xx0
Data: 12.03.2012, 10:14
Wiecie, że jest w szkołach źle "od zawsze". Musi Wam to pasować, skoro nic z tym nie robicie. Ironiczne wzywanie jednostek specjalnych jest nie na miejscu. Doświadczam tej agresji na codzień. Jest coraz gorzej, bo jest na to przyzwolenie z góry.
Brak zdjęcia
+3
do gościa, ktory zwracał się do przedmówców ~ TAKI SOBIE_gość
IP: 153.19.xx1.xx0
Data: 12.03.2012, 13:22
Nie możesz godzić sie na agresję, którą jak mówisż doświadczasz co dzień. Masz wychowawcę, innych nauczycieli, pedagoga w szkole lub poradni psycjologiczno- pedagogicznej, rodzinę, znajomych, tzw. niebieską linię. Nie jesteś sam czy sama.... Ale tylko Ty możesz to przerwać zwracając się o pomoc! Pozdrawiam
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 83.238.xx8.xx3
Data: 12.03.2012, 14:31
Nie chce cie zmartwić ale pedagoga prawie zawsze w mojej szkole nie ma. Nauczycielowi jak powie to mogę się spodziewać że pod szkołą będą wrogowie. Poco mam w to mieszać znajomych żeby mieli x2 więcej wrogów ? Przeciętny uczeń to w gimnazjach nie wyrabia psychicznie. A nauczyciele nie przyznają się do pomyłek tzn. za coś co nie było 1! + do tego uwagę za kłamstwo i nie obchodzi ją że cała klasa mówi jej że tego nie było. ZA NAUCZYCIELI WEŹCIE SIĘ A NIE PENSJE CORAZ WYŻSZE IM GDYBY NIE UCZNIE TO BY ULICE ZAMIATALI !
 
Brak zdjęcia
+2
dega_gość
IP: 84.38.xx8.xx1
Data: 12.03.2012, 15:25
Czy to prawda co przeczytałem wcześniej?????????? Ile lat ma ten człowiek????????????? Czy w urzędzie nie ma doświadczonych ludzi????????????
Brak zdjęcia
+3
henio ~ _gość
IP: 164.126.xx2.xx1
Data: 12.03.2012, 18:49
sam go kopałem w d...e i dla tego dobrze to pamięta
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 84.38.xx8.xx3
Data: 12.03.2012, 19:05
Dzieciaku! oszczędź sobie wstydu i złóż dymisję. Pójdź do pracy albo na studia a poznasz trochę życia. Nie jest dla mnie zrozumiałe aby radnym została osoba która dopiero wkracza w dorosłe życie, potrzebne są zmiany w prawie. :(
Brak zdjęcia
0
gość_gość
IP: 84.38.xx8.xx1
Data: 12.03.2012, 20:06
Ludzie do czego doprowadziła ta publikacja. W moich czasach nauczyciel był najbardziej szanowanym człowiekiem. W tych ludziach nic się nie zmieniło, ale zmieniła się młodzież. Wszystko im wolno. Nauczyciel się nie liczy. Współczuję wszystkim nauczycielom. Trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę,a potem decydować gdzie kto ma pracować. Ludzię -przecież to ewidentnie pisze dziecko,a gdzie przepraszam są rodzice? Jak na dzień dzisiejszy to ty gościu możesz iść ZAMIATAĆ ULICE! Życzę powodzenia ci dziecko w przyszłości. Darujcie sobie takich komentarzy!
Brak zdjęcia
-2
_gość
IP: 109.243.xx6.xxx
Data: 12.03.2012, 21:09
debile
Brak zdjęcia
-4
BRAWO ~ ZJEDZ.SKRETA.FT.ŻARY_gość
IP: 84.38.xx9.xx4
Data: 12.03.2012, 21:39
Panie Kulas! Dziękujemy za otwarcie nam oczu na ten jakże przykry problem! Nie mówię w swoim imieniu,mówie w imieniu wszystkich mieszkańców grodu Sambora.Jestem dumny,że moim miastem rządzi taka młoda,bystra,zdolna,dostrzegająca problemy młodych ELITA. Zawsze zachodziłem w głowę - jakie są problemy w tczewskich szkołach ? Dzięki Pańskiej wytężonej pracy w końcu wiem ! Jestem przekonany,że coroczne raporty ZNACZĄCO naświetlą problem i pomogą Panu w walce o lepszy świat. Dzięki panu JESTEM DUMNY Z BYCIA TCZEWIAKIEM. pozdrawiam serdecznie, TAK TRZYMAĆ !!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew