Po zimowej przerwie wraca pełna flota MEVO

Mevo 2.0 (fot. UM Tczew)
Po zimowej przerwie wraca pełna flota MEVO
Po zimowej przerwie już można korzystać z pełnej floty rowerów Mevo. Mieszkańcy i turyści dostali do dyspozycji 3200 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz 1000 tradycyjnych. Tylko przez okres zimowy użytkownicy Mevo podczas 125 tys. podróży przejechali prawie 350 tys. km. W tym sezonie na rowerach Mevo zobaczymy także streetworkerów, a na wiosnę Mevo weźmie udział w ekologicznym rajdzie rowerowym.

- 4200 rowerów, w tym trzy czwarte ze wspomaganiem elektrycznym, jest już na ulicach 16 gmin metropolii. Tak będzie aż do końca listopada. Na wiosnę rozpoczynamy działania promocyjne i edukacyjne, które z jednej strony będą promowały system Mevo, ale także będą uczyły bezpiecznego poruszania się po ulicach - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, prezes Rady OMGGS.

Podsumowanie sezonu zimowego

Od początku grudnia w 16 gminach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo działało w systemie zimowym. Do dyspozycji użytkowników była połowa floty. Mimo niesprzyjających temperatur system cieszył się zainteresowaniem.


- To potwierdza, że jest zapotrzebowanie na rower miejski w metropolii. W okresie zimowym użytkownicy przejechali blisko 350 tys. km. Rowery były wypożyczane 125 tys. razy. Średni czas podróży to 20 minut na dystansie 3 km. Częściej z rowerów korzystali mężczyźni - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.


Po sezonie zimowym nie ma też zastrzeżeń do operatora systemu, czyli katalońskiej firmy City Bike Global. Serwisanci sprawnie poradzili sobie nie tylko z relokacją, ale także z bieżącą obsługą techniczną rowerów. Jednoślady dobrze zniosły zimę, a baterie w "elektrykach" działały bez problemów mimo niskich temperatur. Wszelkie usterki były szybko naprawiane, a zgłoszeniami od użytkowników na bieżąco zajmowało się Centrum Obsługi Klienta.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z katalońskim operatorem Mevo, wszystkie elementy systemu zostały wdrożone do końca ubiegłego roku. W tej chwili pracujemy z operatorem i jego podwykonawcami z całej Europy nad elementami aplikacji, które będą nam pomagać w analizach, zbierać bardziej precyzyjne dane np. dotyczące tzw. map ciepła - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.


Mevo zmienia nawyki mieszkańców

Statystyki pokazują, że Mevo jest potrzebne w metropolii przez cały rok, a mieszkańcy coraz chętniej korzystają z rowerów metropolitalnych także w zimie. W lutym tego roku w samym tylko Gdańsku odnotowano najwyższą średnią dzienną liczbę przejazdów w historii pomiarów od 2013 r. Wybór podróży rowerem zamiast samochodem to także troska o środowisko.

- Rower Mevo jest częścią szerszej polityki, która ma promować zdrowy styl życia, ale także troskę o środowisko. Dzięki temu, że mieszkańcy korzystają z rowerów Mevo, a nie z samochodów, do atmosfery zostało wyemitowane o 100 tys. kg CO2 mniej. Z perspektywy Gdańska Mevo to także element polityki rowerowej. Za chwilę rozpoczniemy działania, które zachęcają do dojazdów do szkół jednośladami - to będzie Rowerowy Maj, a jesienią akcja dojazdów do pracy rowerami. W tej chwili w Gdańsku odbywa się wizyta Europejskiej Federacji Cyklistów, która przygotowuje nas do przyszłorocznego Velo-city, czyli największej konferencji rowerowej, która odbędzie się w przyszłym roku w Gdańsku - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS.


Co nowego w Mevo?

Na terenie metropolii na bieżąco budowane są nowe stacje rowerów Mevo. Zapotrzebowanie na nowe punkty postoju może zgłosić każda z 16 gmin, które biorą udział w projekcie. 25 nowych punktów postoju powstaje w Gdańsku, a 5 w Kosakowie. 2 gdańskie stacje są już skończone i włączone do systemu. Powstały one przy wiacie rowerowej przy PKM Gdańsk Rębiechowo i wiacie przy przystanku na al. P. Adamowicza przy ul. Kartuskiej. Wszystkie stacje zostaną ukończone do połowy kwietnia.

Od tego sezonu na rowerach Mevo będą jeździć streetworkerzy. Metropolia wspiera działania społeczne, dlatego co roku będzie ogłaszany konkurs dla organizacji pożytku publicznego, w którym do wygrania będą darmowe abonamenty Mevo. W tym roku trafią one do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.

Wiosną Mevo będzie współorganizatorem rajdu rowerowego z Climate Classic Gdańsk, który przejedzie od Gdańska, przez m.in. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Tczew, Pelplin, Gniew, Nowy Dwór Gdański, Stegnę i Ostaszewo. Natomiast wiosną i jesienią odbędzie się cykl akcji edukacyjnych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • 1 z 7 mld_gość

  29.02.2024, 09:01

  co sie dzieje z komentarzami i ocenami tychze? czemu to wszystko nie działa?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx9 
 • EkO_gość

  29.02.2024, 09:39

  Akurat w tym aspekcie tcz zachowało się przyzwoicie. W ostatnim czasie miały miejsce powtarzające się, trollerskie ataki. Oczywiście w kontekście wyborów. Manipulowano tymi plusami i minusami, więc tcz.pl to wyłączyło. Bardzo dobrze.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 

  1 z 7 mld_gość

  29.02.2024, 10:41

  CENZUROWANIE WYPOWIEDZI UWAŻASZ ZA DOBRY POMYSŁ? TO ZE KTOS PISZE COS NIE POMYSLI OBECNEJ WŁADZY OD RAZU UWAZANE JEST ZA TROLERSKIE ATAKI, ZARTUJESZ SOBIE? MAM NADZIEJE ZE WYLECICIE NA KOPACH PO TYCH WYBORACH, ZE BRODATA MINA RUMCAJSA POUSTAWIANA NA KAZDYM DOSŁOWNIE KROKU - ZRZEDNIE PO OGŁOSZENIU WYNIKÓW...

  Cytuj
  IP: 83.25.xx7.xx9 
 • mój nick_gość

  29.02.2024, 10:52

  Apropo banerów "pana soltysa" pytanie mam - czemu tam nie ma NIC NAPISANE odnośnie jakiegoś programu...tylko jakieś bzdury ze kandydat na prezydenta...no i co dalej ja się pytam? To nie są wybory na miss tczewa że wystarczy pokazać gębę...jaki masz plan na to miasto solysie? I popieram wypowiedz 1 z 7 mld - czemu jeśli coś jest pisane nie pomyśli obecnej władzy jest uwazanae za trolowanie? Nierozumiecie ze ludzie was nie chcą i w ten sposób dają upust swoim emocjom? Tak ciężko to pojąć? I co, ja też jestem trolem?

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx4 
 • yeti_gość_gość

  29.02.2024, 16:04

  Planu brak. Chodzi tylko o stołek.

  Cytuj
  IP: 37.225.xx4.xx5 
 • rtyrtyrt_gość

  29.02.2024, 11:21

  Moja żona jest zachwycona tym produktem. Teraz seks jest dłuższy, pion jest mocniejszy, a członek powiększył się o 5 cm i stał się grubszy. to jest mega fajna rzecz radzę wszystkim spróbować, a przeczytałem o nim tutaj:->> tnij.tcz.pl/?u=55cd97

  Odpowiedz
  IP: 146.70.xx9.xx1 
 • roman_gość

  29.02.2024, 12:47

  I z flotą cała rzesza gamoni ze szkoły, co będą jeździć 10 na jednym rowerze.

  Odpowiedz
  IP: 94.75.xx5.xx4 
 • EkO_gość

  29.02.2024, 13:40

  "CENZUROWANIE WYPOWIEDZI UWAŻASZ ZA DOBRY POMYSŁ? TO ZE KTOS PISZE COS NIE POMYSLI OBECNEJ WŁADZY OD RAZU UWAZANE JEST ZA TROLERSKIE ATAKI, ZARTUJESZ SOBIE? MAM NADZIEJE ZE WYLECICIE NA KOPACH PO TYCH WYBORACH, ZE BRODATA MINA RUMCAJSA POUSTAWIANA NA KAZDYM DOSŁOWNIE KROKU - ZRZEDNIE PO OGŁOSZENIU WYNIKÓW..."

  Nikt nie odbiera ci prawa do wypowiedzi. Ogranicza się tylko możliwość manipulowania ocenami.

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • 1 z 7 mld_gość

  29.02.2024, 14:12

  nie rozumiem o co chodzi z tym manipulowaniem ocenami? chce dać plusa to daje plusa, chce dać minusa daje minusa...gdzie tu manipulacja? czy Ty uważasz ze jak się rzesza ludzi, która nie zgadza się z jakimś zagadnieniem rzuci do oceniania i nagle pojawi się przy czymś 30 minusów to jest to manipulacja?

  Cytuj
  IP: 83.25.xx7.xx9 
 • Tczewianin_gość

  29.02.2024, 16:31

  Czy można liczyć na dodatkową stację na osiedlu Nowe Koszary. Brakuje tu stacji chociaż na 4 czy 5 rowerów.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx4.xx6 
 • qq_gość

  01.03.2024, 09:49

  "nie rozumiem o co chodzi z tym manipulowaniem ocenami? chce dać plusa to daje plusa, chce dać minusa daje minusa...gdzie tu manipulacja? czy Ty uważasz ze jak się rzesza ludzi, która nie zgadza się z jakimś zagadnieniem rzuci do oceniania i nagle pojawi się przy czymś 30 minusów to jest to manipulacja?"

  aaa ile razy było tak że wciskasz plusa a komentarz dostaje np 2 minusy i odwrotnie a naczelnik przesadził żeby oglądać ta gebe na każdym rogu...i tak do kwietnia...oby ostatni raz a w okolicy świąt to niech chociaż poprzykleja pisanki na te plandeki :D

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.