Upamiętnią austriackich jeńców

Cmentarz żołnierzy austriackich (fot. tcz.pl)
Upamiętnią austriackich jeńców
Jednym z ciekawszych zabytków Tczewa jest cmentarz żołnierzy austriackich leżący na skraju Suchostrzyg. Jego dominantą jest piękny pomnik upamiętniający zmarłych na terenie naszego miasta jeńców wojennych, wziętych do niewoli przez Prusaków w 1866 roku. Na Pomorze trafiło ogółem 4,5 tysiąca austriackich jeńców, z czego część osadzono w obozie położonym na terenie Suchostrzyg. W wyniku epidemii cholery i tyfusu zmarło dwudziestu sześciu jeńców, wśród których byli Austriacy, Czesi, Polacy. Włosi, Ukraińcy i Węgrzy. W najbliższy poniedziałek (27.10) na cmentarzu odbędą się uroczystości upamiętniające pochowanych tam jeńców.

- W 1887 roku w wiedeńskich gazet ukazał się artykuł na temat zapomnianego cmentarza ofiar wojny sprzed dwudziestu lat. Zaktywizował on weteranów armii austriackiej, którzy pod przywództwem Franza Windricha z Uścić nad Łabą, który sam był jednym z jeńców przetrzymywanych w Suchostrzygach. W wyniku ich działalności oraz życzliwości Konstantego von Palubickiego, ówczesnego naczelnika okręgu Zajączkowo (na terenie którego leżał cmentarz), w roku następnym teren cmentarza uporządkowano, a na środku postawiono piękny pomnik w kształcie obelisku. Zmiany polityczne po I wojnie światowej nie sprzyjały jednak temu miejscu i dopiero w 1936 roku mieszkańcy Tczewa przy wsparciu Konsula Republiki Austriackiej przywrócili cmentarz do dawnej świetności. Kolejne półwiecze stosunkowo łagodnie obeszło się z cmentarzem, choć pod koniec PRL było on już znacznie zdewastowany. - mówi historyk, dr Michał Kargul.

I znów tczewianie, a konkretnie Klub Krajoznawczy "Trsov" w 1994 roku doprowadzili do renowacji cmentarza oraz wpisania go na listę zabytków. Od tego czasu dość regularnie organizowane są uroczystości ku czci pochowanych tam żołnierzy przez lata odbywające się pod egidą Czesława Skonki (z Towarzystwa Polsko-Austriackiego) oraz pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Austriackiej. Sam zaś cmentarz, jako zabytek, pozostaje od tego czasu pod opieką władz miejskich, które systematycznie go konserwują i dbają o jego estetykę.

- Od kilku laty wskutek zmniejszenia aktywności przez pana Czesława Skonkę oraz zmian kadrowych w konsulaturze austriackiej uroczystości się nie odbywały, jednak w tym roku wracamy do tego chlubnego zwyczaju. Z inicjatywy Klubu "Trsov", Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie oraz Konsula Honorowego Republiki Austriackiej w Gdańsku Marka Kacprzaka 27 października odbędzie się kolejna uroczystość upamiętniająca ofiary suchostrzyckiego obozu. - dodaje Kargul - Serdecznie zapraszamy 27 października (w poniedziałek) na godzinę 14.30 na cmentarz austriacki w Suchostrzygach-Dworzec na uroczystość upamiętniającą żołnierzy austriackich zmarłych na terenie naszego miasta w 1866 roku.


Program uroczystości:

1. Przywitanie zebranych przez dr Michała Kargula, prezesa Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.
2. Przedstawienie losów pochowanych i dzieje cmentarza w Suchostrzygach - dr Krzysztof Korda
3. Wystąpienie Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego.
4. Wystąpienie Konsula honorowego Republiki Austrii Marka Kacprzaka.
5. Wystąpienie Tadeusza Magdziarza prezesa Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego "Trsov (opiekunów cmentarza od 1994 roku)).
6. Składanie wieńców.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • -5

    sds_gość

    24.10.2014, 14:46

    Wieniec

    Teraz tylko czekam na składanie honorów pod pomnikiem czerwonoarmistów przez Putina

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx3.xx9 
  • _gość

    24.10.2014, 21:48

    A Pobłocki znowu się lansuje przed wyborami jak nie na Pikniku losuje nagrody to na zmarłych .....zbiera głosy Mojego ni chu chu nie dostaniesz za komunikacje w mieście jaką nam zafundowałeś przez kilka lat. Mieszkańcy pamiętają 3.Wystąpienie Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

    Cytuj
    IP: 91.231.xx5.xxx 
  • -9

    hjhg_gość

    24.10.2014, 14:52

    krajoznawcze

    Weźcie wy się za propagowanie polskości zaraz zaczniemy stawiać pomniki zmarłym jeńcom niemieckim !

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx3.xx9 
  • +4

    _gość

    24.10.2014, 16:39

    Graczyk też tu będzie?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8 
  • +16

    _gość

    24.10.2014, 19:53

    Wy tępe nieuki wasz nauczyciel historii pewnie spalił by się ze wstydu. Czy któryś z was był chociaż raz przy tym pomniku, odczytał listę nazwisk. Gdyby tak było to nikt by nie wypisywał takich bzdur. Przecież to był okres zaborów i większość nazwisk jest pochodzenia polskiego. Smarkacze jeszcze raz do gimnazjum na lekcje historii.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx2.xx9 
  • -1

    jan kowalski_gość

    26.10.2014, 06:46

    kto uczył

    młodych doktorów pewnie uczyli świetni historycy ickiewicz i kulas

    Cytuj
    IP: 109.207.xx7.xx6 
  • +3

    ggd_gość

    24.10.2014, 20:39

    Przedszkolak

    Ty nieuku a Dzierżyński kim był z pochodzenia i co z tego polskie brzmiące nazwiska znałeś ich Niemcy też mieli Polsko brzmiące nazwiska i byli po stronie nazistów co to ma do rzeczy nazwisko ale mi argumentacja przedszkolaka

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx4.xx5 
  • +2

    sdsf_gość

    25.10.2014, 09:31

    Nazwiska

    I co z tego ze mają polskie nazwiska wielu Niemców tez miało polskie nazwiska mówiło polsku i co z tego skoro byli faszystami niejaki Dzierżyński też miał polskie nazwisko argumentacja przedszkolaka faktycznie zajmijcie się turystyką a nie historią

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx4.xx5 
  • +1

    VVBN_gość

    26.10.2014, 02:14

    POLACY

    Kurcze wszędzie szukają Polaków u czerwonoarmistów polskie nazwiska u Austriaków polskie nazwiska tylko nie widzą bohaterów pochowanych na Tczewskich Cmentarzach !!!!

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx5.xx2 
  • +2

    MIłośnik historii_gość

    27.10.2014, 12:35

    A jakoś Pana VVBN nie widziałem na, organizowanym przez to samo Zrzeszenie, upamiętnianie polskich konspiratorów z okresu II wojny światowej na początku lipca. Jakby się ktoś interesował czymś więcej niż chamskim skomentowaniem aktywności innych, to by miał świadomośc, że tczewscy miłośnicy historii upamiętniają różnorakie jej przejawy. I pusty śmiech bierze jak się czyta takie wypowiedzi. Jak miesiąc temu była w Fabryce Sztuk dyskusja o tym jak upamiętnić zamordowanych w Szpęgawsku, to jakoś nie było na nim ani „patriotów” z „Gazety Polskiej” ani „prawdziwych patriotów” z grona piłkarskich kibiców. , ale jak mieli być, jak tam dyskutowano o tym w jaki sposób my Tczewianie możemy coś konkretnego w tej sprawie zrobić. Woleli się godzinę wcześniej lansować przy cmentarzu radzieckim bo TV przyjechała. O konspiratorach z „Gryfa Pomorskiego” też nikt nie pamięta, bo przecież łatwiej w domu pisać, że ten czy ów to ruski agent, niż iśc na cmentarz i zapalić znicz. A teraz im przeszkadzają żołnierze austriaccy z połowy XIX wieku. Jakoś przed wojną ten sam cmentarz w prawdziwym czynie społecznym odnowili sami tczewianie, a uroczystośc ponownego otwarcia uświetnił i biskup, i władze państwowe. Bo takie były i byc powinny europejskie standardy. Ale mentalni dziedzice Hitlera i Stalina będą protestować, bo przecież, to wymysł jakichś agentów Watykanu, że zmarłych należy pochować. Wstyd mi za barbarzyńskie, niechrześcijańskie i antypolskie głosy, jakie się przy takich okazjach pojawiają. Wracajcie do Putina ze swoimi standardami, zamiast zaśmiecac każdy historyczny watek, jaki się tutaj podnosi..

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
  • zagłoba_gość

    27.10.2014, 23:43

    wiadomość

    bardzo dobrze, czysta prawda. zapraszamy 1 listopada na cmentarze patriotów, zapalcie znicz pamięci wszystkim zmarłym żołnierzom i ochotnikom wielu wojen. i może w cziszy trochę pomyście o historii NASZEJ OJCZYZNY.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.