tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 14:08
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Grypa A/H1N1 - bez paniki, ale ostrożnie

Opublikowano: piątek, 13.11.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Sezon grypowy rozpoczyna się na dobre. Przepełnione przychodnie i kolejki w aptekach prawie jak co roku. Prawie, bo w tym roku oprócz zwykłej grypy, media straszą nas wirusem A/H1N1. W tym tygodniu zdiagnozowano kolejne dwa przypadki zakażenia "świńską grypą" na Pomorzu. Jak wygląda sytuacja w Tczewie?

Paniki nie ma - na próżno na ulicach szukać ludzi w profilaktycznie nałożonych maseczkach. Jednak bez większego trudu możemy zaobserwować ludzi odsuwających się "na wszelki" wypadek od kichających w autobusie, czy na ulicy. O postępowaniu w wypadku wystąpienia epidemii obradują również sztaby kryzysowe:

- W szkołach i przedszkolach prowadzona jest akcja informacyjna. Chodzi o zdobycie wiedzy, co robić, aby ustrzec się wirusa
- wyjaśnia Włodzimierz Mroczkowski, naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie. - W przygotowaniu jest plan postępowania w momencie zaistnienia pandemii. Trzeba będzie zabezpieczyć miejsca w szpitalach, a w wypadku naprawdę dużej liczby zachorowań, także w szkołach.

Na możliwą epidemię przygotowuje się również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tczewie. Nawiązano już współpracę z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tczewie oraz samorządami (Starostwem Powiatowym, Urzędem Miejskim oraz poszczególnymi Urzędami Gmin), którym przekazano materiały informacyjne dotyczące grypy typu A/H1N1.

- W placówkach służby zdrowia na terenie powiatu rozpowszechniono plakaty, które informują o typowych dla grypy A/H1N1 objawach zachorowania oraz wskazują, gdzie należy udać się w przypadku podejrzenia u siebie zachorowania. Współpracę podjęto również z pielęgniarkami medycyny szkolnej, które przeprowadzają akcję informacyjną nt. grypy A/H1N1 w placówkach oświatowo - wychowawczych. Ponadto opracowano ulotki informacyjne dla lekarzy z procedurą postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania pacjenta na grypę A/H1N1. Na stronie internetowej www.wsse.gda.pl/bip_tczew/ na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące grypy A/H1N1 - znajdują się tam m. in. numery telefonów całodobowej infolinii w sprawie grypy A/H1N1 oraz informacje dla lekarzy oraz dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej w sprawie podstawowych zasad postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1. Należy podkreślić, iż lekarz pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia choroby zakaźnej jest zobowiązany do ich zgłaszania właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, tak więc sytuacja na terenie powiatu jest stale monitorowana. - tłumaczy Karolina Rożek, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie.

Jak ustrzec się choroby?

W celu uniknięcia zachorowania musimy pamiętać o ograniczeniu kontaktów z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny - często myjmy ręce wodą z mydłem i unikajmy dotykania rękami oczu, ust i nosa, kaszląc i kichając należy zakrywać usta i nos chusteczką, by nie zarazić innych. W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych, tzn. wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśniowo - stawowych, bólu gardła, głowy, ogólnego osłabienia, kataru, kaszlu, nie należy ich bagatelizować tylko niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3828 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Marcin Gienieczko przekazuje certyfikat dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzemu Litwinowi
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
user_ico_hejaho
-1
lipa ~ hejaho Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 13.11.2009, 08:28
Właśnie doświadczam "dobrodziejstwa" w postaci grypy. Zeżarłem mnóstwo gripexów i fervexów i lipa... nic mi lepiej nie jest. Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na to cholerstwo?
Brak zdjęcia
0
grypa... ~ fantasmagoria_gość
IP: 83.16.xx5.xx0
Data: 13.11.2009, 09:38
Grypę niestety trzeba wyleżeć; możesz jedynie złagodzić jej objawy zażywając specyfiki typu gripex i fervex ( mi osobiście pomaga theraflu extra grip); przy okazji dużo pij "babcinych" malinowych soczków, łykaj witaminę C i za kilka dni powinno być lepiej:) Zdrówka życzę...
 
Brak zdjęcia
0
witaminy ~ me_gość
IP: 78.88.xx6.xx6
Data: 14.11.2009, 15:48
Jedz dużo owoców. To naprawdę pomaga.
Brak zdjęcia
0
Aguta_gość
IP: 89.200.xx6.xx0
Data: 14.11.2009, 21:39
Cytryny, czosnek i cebula, a potem pod kołdrę i za kilka dni będzie dobrze!!
Brak zdjęcia
0
Sposób na grypę ~ Robike_gość
IP: 78.88.xx4.xx4
Data: 15.11.2009, 09:07
Żeby ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem grypy, należy unikać dużych zgrupowań ludzkich tj. komunikacja miejska i kolejowa, urzędy i inne instytucje, szkoły i przedszkola oraz kościoły, wszędzie tam gdzie występuje atmosfera zamknięta.
Brak zdjęcia
0
Qq_gość
IP: 89.200.xx5.xx6
Data: 15.11.2009, 12:15
To nie możecie chodzić do szkoły ;p
Brak zdjęcia
0
grypa ~ el1612_gość
IP: 84.38.xx1.xx6
Data: 20.11.2009, 13:33
:(((
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew