ZUS daje oddech płatnikom. Sprawdź jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek

Pieniądze, monety, złoty
ZUS daje oddech płatnikom. Sprawdź jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się zapewnić przedsiębiorcom wsparcie poprzez elastyczne rozwiązania. Jednym z nich jest odroczenie terminu płatności składek. Pozwala ono obniżyć bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową na przyszłość.

O ten rodzaj ulgi mogą ubiegać się przedsiębiorący, którzy mają chwilowe problemy płatnicze, które uniemożliwiaj zdobycie środków na terminowe opłacenie składek. Odroczenie terminu płatności pozwala na dalsze funkcjonowanie na rynku bez obawy, że wystąpią nieodwracalne skutki takie jak przymusowa egzekucji. Polega ono na możliwości zapłacenia składek później, w innym ustalonym z ZUS terminie.

- Takiej uldze w spłacie podlegają składki w pełnej kwocie i  na wszystkie fundusze. Co ważne, odroczenie może dotyczyć tylko tych składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek trzeba złożyć najpóźniej w dniu płatności składki. Warunki spłaty są zawsze określane w umowie indywidualnie i uzależnione od możliwości finansowanych przedsiębiorcy. Od odroczonych składek nie nalicza się odsetek. W zamian pobierana jest opłata prolongacyjna  w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Taka ulga może stanowić pomoc publiczną. Odroczenie terminu płatności składek udzielane jest tylko na wniosek. Trzeba w nim wskazać okres, za który składki mają być odroczone i ich kwotę, proponowany termin zapłaty, swoje możliwości płatnicze, a także rodzaj wnioskowanej pomocy publicznej. Zakres dokumentów jakie trzeba dołączyć ustala się indywidualnie, a jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Wnioski można składać: elektronicznie, pisemnie, ustnie do protokołu lub telefonicznie - za pośrednictwem Centrum Kontaktu Klientów (aby złożyć wniosek w tej formie trzeba mieć profil na platformie PUE).


Nie należy się obawiać formalności. W placówkach ZUS pracują specjalni doradcy, którzy na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, sugerują najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań, dostosowane do indywidualnej sytuacji i możliwości finansowych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • ..._gość

  25.04.2024, 01:04

  Tygrysek i Szymek mam talent kłamali?

  Miał być dobrowolny ZUS a zrobili odroczenie. Oszuści. Gdzie CPK, gdzie port, gdzie atom? Berlin nie pozwala? Za to dostaliśmy pożyczkę zwaną kpo za którą kupimy niemieckie wiatraki. Durny naród

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx5.xx4 
 • Ada_gość

  25.04.2024, 05:40

  J

  Tak jak mowisz ten rząd to loża złodziei i oszust?w

  Cytuj
  IP: 79.160.xx0.xx2 
 • plebs_gość

  25.04.2024, 07:21

  ...

  rządzą nami polskojęzyczni

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.