tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 03:38
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zastanawiają się, jak ożywić wodne szlaki śródlądowe

Opublikowano: poniedziałek, 05.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Miejscowości, skupione wokół Związku Miast Nadwiślańskich, chcą, by jak najszybciej postępowała rewitalizacja śródlądowych dróg wodnych, które w naszym kraju wciąż są martwe. Rozmawiano o tym ostatnio w Toruniu.

Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Związku Miast Nadwiślańskich podsumowującym działalność w minionym roku. Obecnie ZMN tworzą 24 miasta członkowskie, wśród nich Tczew.

- Głównym celem działań zewnętrznych związku nadal pozostaje "Program dla Wisły i jej Dorzecza 2010" jako dokument o charakterze strategicznym, w ramach którego mogą i powinny być podejmowane wszelkie prace związane z Wisłą. Związek jest także współautorem opracowanego w 2011 r. przez holenderską firmę ECORYS "Programu rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych", który został przygotowany ze środków Banku Światowego oraz Ministerstwa Infrastruktury. - tłumaczy Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miasta w Tczewie - Jest to program mający na celu m.in. przywrócenie żeglugi śródlądowej jako istotnego elementu transportu towarowego w Polsce.

W 2011 r. Związek Miast Nadwiślańskich podpisał porozumienie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich, Stowarzyszeniem na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz Ligą Morską i Rzeczną, którego celem jest połączenie sił w celu m.in. rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych, przystani, portów, by zapewnić dobre połączenia transportowe między miejscowościami dorzecza Wisły i Odry a Bałtykiem, rozwój żeglugi towarowej, pasażerskiej i turystycznej oraz rozbudowa nowoczesnej infrastruktury związanej z woda.

- Dzięki udziałowi w Związku mamy możliwość współpracy z innymi nadwiślańskimi miastami i wymiany doświadczeń. Poza tym, jako związek mamy możliwość lobbowania. Ze zgrozą zauważyliśmy, że w krajowym planie zagospodarowania przestrzennego państwo kompletnie nie kładzie nacisku na rozwój żeglugi lądowej, a przecież nie możemy dopuścić do tego, aby Wisła stała się tylko rezerwatem przyrody - tłumaczył nam niedawno prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Związek Miast Nadwiślańskich skupia obecnie 24 miasta położone nad Wisłą. Jednym z nich jest Tczew. Celem organizacji jest promowanie tematyki związanej z gospodarczym i turystycznym rozwojem dorzecza Wisły. Władze miasta podkreślają, że w 2011 roku Związek Miast Nadwiślańskich dofinansował trzy tczewskie imprezy - Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny, V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne oraz program "Bezpieczna Wisła" realizowany przez WOPR w Tczewie.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1581 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - In Memoriam
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
+4
mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 05.03.2012, 00:17
I słusznie. Mam nadzieję, że coś się w końcu zmieni i Wisła przestani być martwą rzeką. Przydałoby się więcej szczegółów w artykule, np. co zawiera "Programu rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych", itp. Taka zdawkowa informacja, o spotkaniu, to trochę za mało jak na serwis informacyjny miasta nadwiślańskiego.
Brak zdjęcia
+6
rewita ~ gość_gość
IP: 153.19.xxx.xx4
Data: 05.03.2012, 10:30
http://www.pomorskie.eu/res/biznes/pomorskie_studia_regionalne/rewitalizacja_gospodarcza_d link elty_wisly.pdf
 
user_ico_mieczyslaw
+8
mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 05.03.2012, 12:39
Dzięki za link, ciekawe opracowanie, jedno z wielu. Szkoda, że na opracowaniach i konferencjach się kończy. Klimat w kraju jeszcze nie sprzyja przywróceniu do łask żeglugi śródlądowej, bo teraz głos należy do eko-terrorystów, którzy de facto wspierają drogi, nieekologiczny, generujący dużo wypadków, a tym samym ofiar w ludności, degradujący środowisko naturalne, transport drogowy.
 
Brak zdjęcia
-7
cheb_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 05.03.2012, 07:54
Wisła nie jest martwa, wręcz przeciwnie bardzo dużo zwierząt bytuje w terenie doliny Wisły
user_ico_Raiders
+1
Raiders
Uż. zarejestrowany
Data: 05.03.2012, 16:53
No fajnie by było gdyby ruszył się trochę ruch na wiśle, zawsze jakaś inna perspektywa spędzenia wolnego czasu :)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew