Jak głosować z CRW podczas wyborów samorządowych? Poznaj najważniejsze zmiany

(fot. mat. prasowe)
Jak głosować z CRW podczas wyborów samorządowych? Poznaj najważniejsze zmiany
7 i 21 kwietnia 2024 roku w Polsce odbędą się wybory samorządowe w dwóch turach. Będą to pierwsze w historii wybory szczebla lokalnego, które zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem Centralnego Rejestru Wyborców (CRW). Co ważne, w nadchodzących wyborach samorządowych nie będzie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Głosujący nie będą mogli pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące głosowania za pomocą mObywatela w kwietniowych wyborach.

Pamiętaj, że w wyborach samorządowych i referendach lokalnych zagłosujesz tylko w stałym obwodzie głosowania. Oznacza to, że obywatele zameldowani na stałe automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania.

W tych wyborach nie ma możliwości dokonania jednorazowej zmiany miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma też możliwości pobrania zaświadczenia z urzędu o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Dlaczego tak jest? W wyborach samorządowych głosujemy na przedstawicieli lokalnej społeczności, w której żyjemy na co dzień i którzy będą reprezentować nasze interesy we władzach samorządowych naszej gminy.

Nawet jeśli ktoś skorzystał z możliwości jednorazowej zmiany miejsca głosowania przy wyborach parlamentarnych, w wyborach samorządowych i tak będzie głosował w miejscu zamieszkania albo zameldowania na pobyt stały.


Zachęcamy wszystkich obywateli do sprawdzenia, gdzie będą głosować w najbliższych wyborach. Już dziś każdy może sprawdzić swoje dane w mObywatelu 2.0, na stronie mObywatel.gov.pl czy w urzędzie, składając odpowiedni wniosek.

Co zrobić, by móc głosować w miejscu zamieszkania?

Możesz skorzystać z e-usługi Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW. Zrobisz to przez internet na portalu gov.pl. Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, a nie w gminie, w której masz zameldowanie na pobyt stały - złóż wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Taki wniosek można złożyć w urzędzie lub korzystając z usługi dostępnej online.

- Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych. Przyspiesza ona wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym - mówi sekretarz stanu, Michał Gramatyka.


Urząd ma 5 dni od daty złożenia na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Aby usprawnić proces weryfikacji wniosku, można dołączyć do niego dokumenty, które potwierdzą, że wnioskodawca mieszka na stałe pod wskazanym przez siebie adresem.

Należy pamiętać, żeby nie odkładać wnioskowania o zmianę stałego obwodu głosowania na ostatnią chwilę. Może to skutkować brakiem czasu na rozpoznanie wniosku przez urząd i tym samym brakiem możliwości oddania głosu w miejscu, w którym przebywa się na stałe. Online można także wystąpić o głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjne.

Czy w lokalu wyborczym można wylegitymować się mDowodem?


Niezmienne w przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych, jak i nadchodzących samorządowych, pozostaje to, że mDowód, czyli elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0, może posłużyć do wylegitymowania się przed komisją wyborczą.

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, od 14 lipca 2023 roku nie trzeba już ze sobą nosić plastikowego dowodu osobistego, bowiem - obecnie - w każdej sytuacji, w której potwierdza on tożsamość obywatela, może być zastąpiony mDowodem (poza składaniem wniosku o nowy plastikowy dowód osobisty oraz wyjazdem za granicę).

Co ważne mDowód działa w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu - wystarczy, że smartfon jest naładowany. W razie problemów z siecią na urządzeniu z zainstalowaną aplikacją mObywatel 2.0 należy włączyć tak zwany tryb samolotowy i wyłączyć dostęp do wi-fi. Wtedy aplikacja otworzy się w uproszczonym trybie offline, tylko z możliwością dostępu do dokumentów, w tym mDowodu.

Nie ma więc obawy, że dana osoba nie zagłosuje w wyborach samorządowych ze względu na brak internetu. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do wyrobienia sobie mDowodu w mObywatelu 2.0. Cały proces jest bardzo szybki i wygodny. Najlepiej obrazuje go wideo instruktażowe:Więcej informacji o możliwościach mObywatela znajduje się na stronie Info.mObywatel.gov.pl.

Profil zaufany krok po kroku

By skorzystać z wyżej wymienionych e-usług, przyda ci się profil zaufany. Nie masz jeszcze profilu zaufanego? Sprawdź, jak łatwo go zdobyć! Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę: pz.gov.pl/pz/index i kliknij na pole "Zarejestruj się" w prawym górnym rogu. Wybierz sposób, jakim chcesz uzyskać profil zaufany.
Profil zaufany można założyć na cztery sposoby:
1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej - to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
2. Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na spotkanie wideo z urzędnikiem.
3. Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
4. Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku - potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ - znajdziecie na GOV.pl.

Potrzebujesz pomocy?

Pomimo instrukcji, coś się nie udało? Nie szkodzi! Skontaktuj się z centrum pomocy pod numer telefonu +48 (42) 253 54 50 (pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 18:00) lub napisz wiadomość na adres e-mail: pz-pomoc@coi.gov.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • Marko_gość_gość

  02.04.2024, 08:50

  Dość futra z misia!!!!

  Najważniejsze, by nie popełnić błędu i nie głosować kolejny raz na Mirka i jego trzódkę.

  Odpowiedz
  IP: 178.162.xx2.xx1 
 • gssccccco_gość

  02.04.2024, 09:31

  cd

  Popieram, gdyż już sam fakt, że niektóre komentarze, nieprzychylne obecnemu prezydentowi miasta są usuwane, czyni duże prawdopodobieństwo nieuczciwej prezentacji kandydata.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx0 

  płaska ziemia_gość

  02.04.2024, 09:50

  glosujesz głodujesz

  i żadnych błyskawic bez IQ

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx3 

  Ewa_gość

  02.04.2024, 13:49

  IWONA OCHOCKA

  PREZYDENT TCZEWA 2024 TO IWONA OCHOCKA GWARANT STABILIZACJI GOSPODARCZEJ, OSOBA Z KRĘGOSŁUPEM MORALNYM

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx8 

  Ewa_gość

  02.04.2024, 14:03

  PREZYDENT MIASTA

  PREZYDENT MIASTA TCZEW 2024 TO IWONA OCHOCKA - OSOBA Z KRĘGOSŁUPEM MORALNYM, STOP DYLETANTOM, STOP HIPOKRYZJI, STOP STAGNACJI

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx8 

  wielkus dzidus_gość_gość

  02.04.2024, 16:11

  do faceta o imieniu Ewa

  Ochocka z kręgosłupem morlanym? A po czym to poznałeś po slowach "j**ać i wypierdalać" które w nocy krzyczała przez megafon?"

  Cytuj
  IP: 91.94.xx4.xx8 
 • Wuja _gość

  02.04.2024, 09:08

  Najważniejsze odsunąć pisowców od władzy

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx4 
 • Alex_gość_gość

  02.04.2024, 20:37

  niestety

  Ale od lat przy władzy w Tczewie jest PO

  Cytuj
  IP: 37.128.xx2.xx3 
 • opty_gość_gość_gość

  02.04.2024, 09:25

  ***** ***

  kowalski to pis tylko jakoś zapomniał dodać tego na plakacie.

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx5.xx3 
 • hilto_gość_gość

  02.04.2024, 16:17

  To już ma mój głos. ***** platformę oszustów.

  Cytuj
  IP: 91.94.xx4.xx8 
 • EkO_gość

  02.04.2024, 11:00

  czas na zmiany

  Odsuwamy od władzy prezydenta, który nie staje do debaty! Wstyd!

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • gooossscccc_gość

  02.04.2024, 11:42

  cd

  Wielokrotnie publicznie obecny prezydent miasta dał wyraz lekceważenia radnych i innych osób. W mojej ocenie wstydu miastu przynosi ...

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx0 

  Ewa _gość

  02.04.2024, 13:58

  STOP STAGNACJI

  To miasto stanęło w rozwoju! Jedynym sukcesem to rozkwit sklepików monopolowych, dziurawych ulic i chodników! Brak modernizacji szkół, boisk, skwerków zielonych! Za to pijalni alkoholu na ławkach, zdewastowanych ławek przybywa, petów i porozbijanych butelek! Tak wygląda obraz miasta - radni i zarząd tego nie dostrzegają! CZAS NA PRZEWIETRZENIE PRZY URNACH WYBORCZYCH!

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx8 
 • gooośśśććć_gość

  02.04.2024, 17:40

  cd

  "To miasto stanęło w rozwoju! Jedynym sukcesem to rozkwit sklepików monopolowych, dziurawych ulic i chodników! Brak modernizacji szkół, boisk, skwerków zielonych! Za to pijalni alkoholu na ławkach, zdewastowanych ławek przybywa, petów i porozbijanych butelek! Tak wygląda obraz miasta - radni i zarząd tego nie dostrzegają! CZAS NA PRZEWIETRZENIE PRZY URNACH WYBORCZYCH!"

  Aby dokonać przewietrzenia, to wyborca musi zdecydować. Taka jest demokracja. W mojej ocenie ubiegający się o czwartą kadencję obecny prezydent miasta już wykazał, jak dalece obojętne jest Jemu dobro miasta. Wykazał własny egoizm, gdyż ustawodawca z mocy prawa ograniczył do max dwóch kadencji, kadencji liczonych na przyszłość. Więc ubiegający się o reelekcję ma prawo jeszcze być jedną kadencję prezydentem miasta lecz to nie wszystko. Jednak od prezydenta miasta wymagam nie co więcej jak tylko dbania o Jego własny interes - w znaczeniu bycia gospodarzem miasta. Wykazał On już wielokrotnie jak potrafi niszczyć wizerunek miasta - dowody tego są także w UM. Natomiast chwalenie się wieloletnim doświadczeniem i znajomościami co niektórych osób, to za mało. Każdy nowy prezydent miasta daję większą szansę na dobro miasta od obecnego włodarza. Jednak tego nie zrozumiał ubiegając się o czwartą kadencję. Życiowe oczekiwania mieszkańców, tj. wynikające z przestrzegania obowiązującego prawa, znacznie przerosły prezydenta obecnego. Każdy nowy umysł a więc nowa osoba na stanowisku prezydenta miasta daje znacznie więcej nadziei aniżeli prezydent obecny. Życzę wszystkim kandydatom i wyborcom rozsądnego postępowania.

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • Stefan_gość

  02.04.2024, 20:41

  Apel

  Po co iść na wybory, ja ich do niczego nie potrzebuję, posłusznie głosują za wszelkimi podwyżkami, a pozytywnych zmian w gminie, mieście i powiecie nie widać. Moja rada, jeżeli już pójdziecie, nie głosować na dziadków i babcie po 50-tce, nauczycieli i urzędasów. Młodzi weźcie władzę w swoje ręce, a dziadki i babcie do wnuków bawienia odeślijcie.

  Odpowiedz
  IP: 37.128.xx2.xx3 
 • Maria_gość

  03.04.2024, 13:36

  Obecny prezent

  Wstydzi się naszego miasta. Kupił nowe samochody za nasze pieniądze i nie pozwala nakleić logo tczewa. Czyżby wykorzystywał prywatnie???? On czeka tyko do emerytury. Siedzenie w sandałach na stołku . Czas go pożegnać.

  Odpowiedz
  IP: 31.60.xx3.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.