Undergroundowo na Starówce

Wnętrza ACK Zebra były już świadkami wielu incjatyw - tu projekcji filmowych (fot. tcz.pl)
Tczew - Undergroundowo na Starówce
Zakończyła się realizacja projektu "Underground na Starówce - Od kontestacji do alternatywy". Jego celem było stworzenie warunków dla twórczości artystycznej młodzieży z Tczewa, czemu służyła m. in. adaptacja pomieszczeń Alternatywnego Centrum Kultura "Zebra" w centrum Starego Miasta. Uczestnicy przedsięwzięcia mówili dużo m. in. o tolerancji, a nawet... nagrali własną płytę.

Realizacja projektu rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Projekt miał za zadanie zapewnić młodym ludziom różnorodne możliwości ekspresji artystycznej i zwiększyć uczestnictwo w życiu kulturalnym poprzez szereg spotkań dyskusyjnych, warsztatów (muzycznych, o tematyce społecznej, psychologicznych), wystaw, koncertów czy też happeningów.

- Elementami projektu był m. in. cykl spotkań "Od kontestacji do alternatywy", który miał zainspirować młodych ludzi do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, społecznym, rozwoju artystycznego poprzez poznanie poglądów i sposobów na życie zaproszonych gości. W spotkaniach gośćmi byli Jacek Kleyff, prof. Jerzy Szyłak, Łukasz Gołębiewski, Przemysław Gulda, Szymon Wątorek, Krzysztof Grabowski, Robert Turło, Roman Puchowski, Michał Sobczyk, Henryk Wujec i Michał "Szak" Jaszczerski. - wylicza Bartosz Rief z Alternatywnego Centrum Kultury "Zebra". - Częścią zadania był także cykl "Galeria Tolerancji", którego celem było podnoszenie ważkich kwestii, takich jak przeciwdziałanie różnym formom dyskryminacji - rasizmowi, homofobii, czy też dyskryminacji ze względu na płeć. Uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniach oraz warsztatach prowadzonych przez psychologów, członków Stowarzyszenia Empatia, Polskiej Akcji Humanitarnej i Amnesty International.

Projekt zakończył się wydarzeniem pod hasłem "Sztuka Przeciwko Przemocy". W trakcie wydarzenia zainteresowani mogli wziąć udział w koncertach, warsztatach graffiti i spektaklu teatralnym. Pod hasłem "Sztuka Przeciwko Przemocy" ukazały się także: płyta cd oraz koszulki z logiem wydarzenia. Na krążku znalazło się 14 utworów zespołów mających próby w piwnicach kamienicy przy ulicy Kościelnej oraz związanych blisko i współpracujących z ACK Zebra. Utwory zostały nagrane w studio w Tczewie w sierpniu tego roku.

- Wydawnictwo ma na celu promocję twórczości zespołów i pomoc w rozwoju twórczym. Płyta jest rozdystrybuowana wśród mediów lokalnych i krajowych w celach promocyjnych. Krążek oraz koszulkę było można także wygrać w trakcie losowań odbywających się w trakcie wszystkich wydarzeń odbywających się pod koniec września w ACK Zebra. - dodaje Bartosz Rief.

Płyta jest wydawnictwem bezpłatnym. Można ją pobrać w formie elektronicznej za pomocą poniższego linka do czego bardzo wszystkich zachęcamy: http://www.tcz.pl/download/sztuka_przeciwko_przemocy.zip

Hasło "Sztuka Przeciwko Przemocy" jest nawiązaniem i wyrazem sprzeciwu wobec narastającej fali przemocy w relacjach międzyludzkich oraz w codziennym życiu. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Lolo_gość

  26.10.2009, 07:16

  Co to za beznadziejny link do płyty. Nie można było dać tego z Tcz.pl ? I dlaczego nie jest aktywny tylko trzeba go kopiować do paska ?

  Odpowiedz
  IP: 212.160.xx2.xx2 
 • "M"_gość

  26.10.2009, 11:37

  z tego co sie orientuje to Szak ma na imie Marcin ;) pozdro

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.