tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 29 października 2016r, godz. 01:41
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tczewska "Fabryka Sztuk" dostała "Ludowego Oskara"

Opublikowano: czwartek, 02.06.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Kolejny powód do zadowolenia mają pracownicy tczewskiego Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. "Fabryka Sztuk" otrzymała Ludowego Oskara 2010 za zorganizowanie wystawy "Rola chleba w kulturze ludowej". To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest najciekawszym wydarzeniom folklorystycznym w Polsce.

Przedsięwzięcia z całej Polski oceniało jury, w składzie którego znalazł się Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Andrzej Wojtan - dziennikarz "Gazety Chłopskiej" i członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Paweł Onochin i Krzysztof Butryn ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Rozpatrzono 38 wniosków zgłoszonych na konkurs przez 33 instytucje, organizacje i osoby prywatne. Tczewska ekspozycja startowała w kategorii "Konkursy i wystawy". Oceniano również festiwale, koncerty, imprezy plenerowe, pokazy i warsztaty twórcze, wydawnictwa i projekty badawcze:

- Bardzo nam miło z powodu tego wyróżnienia - mówi Alicja Gajewska, dyrektorka "Fabryki Sztuk" - Teraz zachęcamy wszystkich do głosowania internetowego.

W głosowaniu można wziąć udział do 18. czerwca. Internauci wybierają najciekawsze ich zdaniem przedsięwzięcie pośród wybranych przez jury laureatów. To, które dostanie najwięcej głosów, otrzyma specjalną nagrodę internautów. Głosowanie na stronie www.kulturaludowa.pl/widok/259/2066

O ekspozycji słów kilka

Wystawę można było oglądać od 14 października do 31 grudnia 2010 r. Była to pierwsza wystawa etnograficzna skupiona wokół rzeczy, a nie regionu. Ekspozycja miała na celu przybliżenie widzowi funkcji chleba. Będąc świadomym, jak wielką rolę chleb odgrywał na polskiej wsi, na ekspozycji organizatorzy postanowili pokazać tylko kilka wybranych obrzędów. Skupili się na wypieku chleba oraz na zwyczajach dorocznych (Wielkanoc, Zwiastowanie, Dożynki, Wigilia, Nowy Rok) i rodzinnych (chrzest, ślub i wesela, pogrzeb). Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddziału Etnografii, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej w Toruniu.
drukuj
Artykuł przeczytano 1706 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Przystanek
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
Oszczędności ~ racjonalizator_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 02.06.2011, 13:41
Może połączyć CWRDW z CKIS, to i tym drugim coś skapnie? Agencja dyrygencka Żmijewskiego może działać poza strukturami miejskimi.
Brak zdjęcia
0
Fabryka Sztuk_gość
IP: 109.207.xx7.xx3
Data: 02.06.2011, 15:06
Tczewianie! Ludowy Oskar to prestiż dla Naszego Miasta. Cieszymy się bardzo, że to dzięki naszej pracy trafił do Tczewa. Wszystko, co organizujemy, robimy z myślą o Tczewie i jego mieszkańcach. To dla Was najmilsi. Wystawa "Rola chleba w kulturze ludowej" była niezwykle interesującą ekspozycją. Głosujmy na nią. Głosujmy na Tczew! Zespół Fabryki Sztuk w Tczewie
Brak zdjęcia
0
iga_gość
IP: 109.207.xx7.xx3
Data: 02.06.2011, 15:26
można głosować kilka razy - czyścice historie przeglądania :P <lol>
Brak zdjęcia
0
gratulacje ~ prezes_gość
IP: 62.148.xx4.xx3
Data: 03.06.2011, 08:30
brawo dla rezlizatorów
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew