Pozwolenie zintegrowane firmy WEBER - można zapoznawać się z raportem

Proces R1 to spalanie z odzyskiem (fot. tcz.pl)
Pozwolenie zintegrowane firmy WEBER - można zapoznawać się z raportem
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego od maja 2014 r. toczy się postępowanie administracyjne w przedmiocie wydania firmie Saint - Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. - Zakład Produkcyjny WEBER w Gniewie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania.

Pozwolenie zintegrowane jest decyzją administracyjną regulującą zasady wprowadzenia do środowiska substancji, powodujących znaczne zanieczyszczenie tego środowiska. Posiadanie pozwolenia zintegrowanego warunkuje możliwość funkcjonowania instalacji. W tym konkretnym przypadku jest to instalacja do produkcji keramzytu za pomocą wypalania.

Koncepcja pozwolenia zintegrowanego wprowadzona została do polskiej praktyki administracyjnej w procesie transpozycji wymagań prawnych Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności Dyrektywy Rady Unii Europejskiej w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń. Ideą tej Dyrektywy jest wprowadzenie mechanizmów prawnych wymuszających zapobieganie emisjom do środowiska lub ograniczenie oddziaływania instalacji przemysłowej na środowisko i stworzenie jednolitych wymagań ochrony środowiska w całej Unii, mających na celu ograniczenie nierówności podmiotów na rynkach międzynarodowych, jakie mogło by powstać przy braku takich standardów.

Firma WEBER powinna posiadać pozwolenie zintegrowane obejmujące wszystkie aspekty wpływu na środowisko w zakresie wymaganym przez prawo. Instalacja w firmie WEBER musi spełniać wymagania najlepszej dostępnej techniki w skrócie (BAT), a ich eksploatacja nie może powodować pogorszenia jakości środowiska oraz przekraczania granicznych emisji. Warunki pozwolenia zintegrowanego nie mogą być mniej restrykcyjne niż wynikające z BAT.


Aktualne pozwolenie zintegrowane na podstawie którego Zakład Produkcyjny WEBER w Gniewie funkcjonuje traci swoją ważność w maju 2015 r. W związku z tym, firma do tego czasu powinna uzyskać nowe pozwolenie zintegrowane.

Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko każdy ma prawo zapoznać się z wnioskiem o wydanie pozwolenia zintegrowanego i składać swoje uwagi i wnioski. Gmina z tego prawa skorzystała i sformułowała swoje wnioski i uwagi do przedmiotowego dokumentu.

Dodatkowo Gmina zleciła wykonanie analizy wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla Zakładu produkcyjnego WEBER dr inż. Andrzejowi Tyszeckiemu z firmy. EKO-KONSULT Biuro Projektowo-Doradcze w Gdańsku. Ten dokument również został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego. Szczegóły analizy można znaleźć w załączniku na stronie gniew.pl .

Artykuł pochodzi ze strony www.gniew.pl



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Sasiad_gość

    26.09.2014, 17:07

    Dobra rada

    Gmina Gniew niech już lepiej nie szuka dziury w całym. Z tego co słyszę od znajomych, Gniew jest miastem bez inwestycji, przyszłości i z bardzo dużym bezrobociem. Więc sąsiedzi cieszcie się i szanujcie to co jeszcze macie.

    Odpowiedz
    IP: 178.252.xxx.xx3 
  • gniewus_gość

    27.09.2014, 08:14

    Twoim zdaniem lepiej umrzeć na raka niż z głodu? A może nie musi być takiej alternatywy? Niech weber spala gaz a nie różne syfy, tylko po to aby im było taniej, a osierocone koszty przerzucają na społeczeństwo.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx0.xx2 
  • qwert_gość

    29.09.2014, 06:46

    mieszkaniec

    gniewuś ty masz chory mózg !

    Odpowiedz
    IP: 83.17.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.