ZUS wspiera rodziców w finansowaniu opieki nad dziećmi

ZUS (fot. Tcz.pl)
ZUS wspiera rodziców w finansowaniu opieki nad dziećmi
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może dofinansować pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W styczniu na Pomorzu wsparcie otrzymało blisko 6 tys. dzieci, a jego suma przekroczyła 2,5 mln zł. 

Dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wynosi do 400 zł miesięcznie i trafia na rachunek podmiotu, który prowadzi placówkę. Można je otrzymać na pierwsze i jedyne w rodzinie dziecko, pierwsze dziecko, jeśli kolejne otrzymuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także drugie i kolejne dziecko, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i które otrzymało już RKO w pełnej wysokości.

Żeby skorzystać z dofinansowania dziecko musi uczęszczać placówki wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do ich wykazu. Również dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez placówkę lub dziennego opiekuna. Dlatego rodzic czy opiekun musi przekazać dane swoje i dziecka podmiotowi, który ją prowadzi. 

- Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny i sytuacji zawodowej rodziców. Opiekunowie mogą otrzymać maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt po uwzględnieniu zniżek i dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do opłaty nie wlicza się wyżywienia.  ZUS przekazuje dofinansowanie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, na rachunek podmiotu, który prowadzi placówkę lub zatrudnia dziennego opiekuna, albo na rachunek dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność. Wniosek o dofinasowanie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Matka lub ojciec dziecka, którzy mają numer PESEL, mogą złożyć wniosek także przez aplikację mobilną mZUS, portal Emp@tia lub stronę banku, jeśli uruchomił taką  usługę. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Wniosek można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Jeśli taki wniosek rodzic czy opiekun złoży w ciągu 2 miesięcy od tego dnia, to ZUS przyzna dofinansowanie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce lub u opiekuna dziennego. Jeśli zrobi to później, to dofinansowanie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Jeśli ZUS przyzna dofinansowanie, nie będzie wydawać decyzji. Informację przęśle na profil na PUE, a także pocztą elektroniczną na adres podany we wniosku. O dofinansowaniu na każde dziecko będzie oddzielna informacja.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • zUS grabi i zabiera i wpiekle _gość

  11.03.2024, 07:26

  nam zabierają , oni rozdają

  nie zus tylko my Dymani polacy przez te rządy unijne. Bo pieniądze są z naszych podatków, danin i dziesięcin.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.