tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 14:17
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Lew Północy znów Gniew najechał

Opublikowano: poniedziałek, 22.08.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Szwedzkie oddziały zaciężne podeszły pod Gniew od północy, zajmując miasto i zamek. Bitwa Dwóch Wazów była więc nieunikniona. 13. sierpnia król szwedzki Gustaw II Adolf i król Zygmunt III Waza, dowodząc oddziałem polskim stoczyli bój na nadwiślańskich łąkach, rozcierających się u stóp krzyżackiej twierdzy.

Rozegrana na oczach licznej gawiedzi bitwa polsko-szwedzka była głównym punktem imprezy. Ujrzeć ją przyjechali Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, wicestarosta tczewski Mariusz Wiórek oraz inni samorządowcy. Licznie przy polu bitwy oraz na wzgórzach zamkowych zebrali się też turyści, których liczba w tym roku prawie dwukrotnie przekroczyła zeszłoroczną frekwencję.

Dowódcą wojsk polskich był kasztelan gniewski Jarosław Struczyński, zaś po stronie szwedzkiej, jako Gustaw II Adolf stanął Krzysztof Urban, prezes fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Tak jak w roku 1626 doszło do wielkiego starcia, nie zapominając o prawdziwym kunszcie walki, z użyciem broni palnej i białej. Było to największa współczesna szarża husarii w wykonaniu członków Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wieczorem wszyscy zebrali się na Placu Grunwaldzkim, by tam podziwiać jak zawsze niesamowity pochód wojsk z pochodniami. W scenerii trzydniowego XVII-wiecznego obozu wojennego zobaczyć można też było musztry i egzercerunki wojsk, Gniewski Turniej Husarski oraz wiele innych atrakcji zgotowanych dla turystów przez organizatorów wydarzenia. Codziennie w południe przy Salwie Armatniej na Anioł Pański dało się słyszeć wybuch XVII-wiecznego działa, w czym swój udział mieli nowo zwerbowani do Żółtego Regimentu turyści. Wieczorem zaś nie mogło odbyć się bez biesiadowania i muzyki, a w dni świąt, by ducha walecznego w sobie ostudzić bez mszy świętej w Kaplicy Zamkowej, przy śpiewie chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.

Organizatorem głównym imprezy była fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Patronat honorowy nad imprezą objął Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny objęli TVP Historia oraz Radio Gdańsk. Sponsorem głównym imprezy była Grupa POLMLEK.
drukuj
Artykuł przeczytano 1788 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Teatry Wspaniałe w Tczewie
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
user_ico_GryFFF
0
GryFFF Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 22.08.2011, 11:17
Ciekawi mnie dlaczego pani Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall wolała jechać do Gniewu niż do Tczewa na imprezę disco polo. Unika rzeczywistości i woli rzucić się w wir historii? Może dlatego, że są wakacje i pijani 10latkowie nikomu nie przeszkadzają.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew