Szukają wyjątkowych pomorskich przysmaków

(fot. UMWP)
Szukają wyjątkowych pomorskich przysmaków
Wyjątkowe produkty kulinarne stanowią o kulinarnym dziedzictwie regionu, o jego bogactwie i różnorodności. Przed nami kolejna odsłona konkursu o Bursztynowy laur Marszałka. Urząd Marszałkowski na zgłoszenia czeka do 26 kwietnia 2024 r.

To już 12 edycja konkursu.

Czym jest Bursztynowy Laur Marszałka?

Konkurs kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka jest wyjątkową okazją do promocji specyficznych dla Pomorza produktów kulinarnych i budowy marki pomorskiej żywności. Na pomorskiej liście produktów tradycyjnych znajdziemy ponad 180 kulinariów z całego regionu. Wiele z nich to laureaci poprzednich edycji konkursu.


- Mamy w regionie wiele wyjątkowych produktów kulinarnych. Kto nie zna takich przysmaków, jak choćby helskie anchovis, wianuszek gdański czy griz z kaszëbską malëną - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Tradycyjnie w marcu ruszają zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu.

- Naszym celem jest kultywowanie oraz popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego województwa pomorskiego. I właśnie dlatego zapraszam, producentów żywności, restauratorów, gospodarstwa rolne i agroturystyczne, a także szkoły gastronomiczne czy koła gospodyń wiejskich do udziału w konkursie. Pokażmy wszystkim, jak smakuje Pomorze - zaprasza marszałek województwa.

A jakie produkty można zgłosić?

Konkursowe kategorie

Produkty można zgłaszać w pięciu kategoriach.

- W konkursie można zgłaszać produkty cukiernicze oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Komisja czeka również na produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. To mogą być wszelkie przetwory z mięs, ryb, a także miody i przetwory owocowo-warzywne - opisuje Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego
.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 produktów, ale nie więcej niż 2 w jednej kategorii. A skoro to konkurs to czy są nagrody?

- Oczywiście. Specjalnie powołana komisja, w każdej kategorii wyłoni zwycięzcę, który oprócz statuetki Bursztynowego Lauru Marszałka Województwa Pomorskiego otrzyma 2 tysiące złotych - dodaje.

Jak przebiegać będzie konkurs?


Ważne informacje


W pierwszym etapie konkursu komisja wybierze produkty które zostaną zakwalifikowane do finału. Formularz zgłoszeniowy, bez produktu, należy nadesłać do 28 kwietnia 2023 r. Można to zrobić pocztą tradycyjną na adres Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP, pocztą elektroniczną na adres dros@pomorskie.eu, lub złożyć go osobiście w sekretariacie departamentu. Wszystkie informacje zawarte są w regulaminie konkursu, który jest dostępny poniżej.

Drukuj
Prześlij dalej