Jaka pompa ciepła do domu 100 mkw.? Analizujemy typy urządzeń, moc i koszty

(fot. mat. prasowe)
Jaka pompa ciepła do domu 100 mkw.? Analizujemy typy urządzeń, moc i koszty
Gdy właściciel typowego domu jednorodzinnego zdecyduje się już na montaż pompy ciepła, pojawia się szereg pytań dotyczących wyboru samego urządzenia - np. jaka moc pompy ciepła do domu 100 m2? Odpowiednie dopasowanie modelu i jego parametrów jest kluczowe dla efektywnej i bezproblemowej eksploatacji systemu grzewczego, dlatego warto dobrze poznać dostępne rozwiązania. A ile kosztuje dobra pompa ciepła do domu 100 m2? Cena będzie uzależniona od szeregu zmiennych - przyjrzyjmy im się dokładnie!

Dobór pompy ciepła ma fundamentalne znaczenie w kontekście przyszłych kosztów utrzymania budynku. Urządzenia tego typu stanowią obecnie najkorzystniejsze źródło ogrzewania zarówno dla właścicieli nowych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Ekologiczne pompy ciepła doskonale sprawdzają się w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też w obiektach komercyjnych. Są niemal bezobsługowe, niezawodne. Co więcej, pozwalają znacząco ograniczać emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a jeśli dodatkowo współdziałają z fotowoltaiką, mogą nam zapewniać prawdziwą niezależność energetyczną.

Ogrzewanie niedużego domu, czyli jaka pompa ciepła na 100 mkw.?
Aby wszystkie wymienione wyżej zalety mogły stać się naszym udziałem, należy dobrze dobrać urządzenie do specyfiki i charakterystyki naszego budynku. Za przykład weźmy typowy dom jednorodzinny z 3 sypialniami i salonem z aneksem kuchennym. Jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie optymalna? Przede wszystkim, do wyboru mamy jednostki powietrzne i gruntowe. Te pierwsze cieszą się większą popularnością z uwagi na niższy koszt zakupu i łatwiejszy montaż. Powietrzne pompy ciepła dzielą się dalej na urządzenia powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Te pierwsze służą jedynie do ogrzewania powietrza, drugie umożliwiają zaś przygotowanie również ciepłej wody użytkowej.

- W większości przypadków, właścicielom domów jednorodzinnych polecamy pompę ciepła powietrze-woda Split Arctic KHA+KMK . Urządzenie może pracować w szerokim zakresie temperatur, a dzięki wysokiej klasie efektywności energetycznej, zagwarantuje realną oszczędność pieniędzy - podpowiada Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w firmie KAISAI.


Jaka moc pompy ciepła do domu 100 mkw. będzie optymalna?
Najważniejszym parametrem decydującym o efektywności urządzenia jest jego moc. Zastanawiając się, jaką moc pompy ciepła do domu 100 m2 wybrać, należy wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową budynku, a także technologię w jakiej został wzniesiony, co determinuje jego realne zapotrzebowanie energetyczne. Wystarczy, że pomnożymy liczbę metrów kwadratowych przez roczną ilość kilowatogodzin przypadającą na jeden metr kwadratowy, a uzyskany wynik przełożymy następnie na kilowaty (kW). Przykładowe obliczenie mocy pompy ciepła na 100 m2 dla nowego domu o zapotrzebowaniu energetycznym wynoszącym 60 kWh/m2/rok będzie zatem wyglądało następująco:

- Zapotrzebowanie budynku na energię będzie zależne od wielu zmiennych, nie tylko od jego wieku czy klasy materiałów wykorzystanych do budowy, ale też od liczby i wielkości przeszkleń, usytuowania względem stron świata, a także położenia geograficznego. W przypadku starszych obiektów zlokalizowanych na terenach podgórskich, zapotrzebowanie bywa nawet kilkukrotnie wyższe, niż to dla nowego domu wzniesionego z nowoczesnych, energooszczędnych materiałów budowlanych - dodaje Dariusz Stachura.




Jak wygląda koszt pompy ciepła do domu 100 mkw.?
Montaż nowoczesnego systemu grzewczego daje duże możliwości oszczędności i zapewnia niekwestionowaną wygodę, lecz czynnikiem potencjalnie odstraszającym część inwestorów może być - jak to zazwyczaj bywa - początkowy koszt pompy ciepła. Do domu 100 m2 potrzebować będziemy urządzenia wymagającego nakładu rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostatecznie cena pompy jest jednak zależna od jej parametrów, warunków montażu, a także preferencji samego inwestora.

Początkowy wydatek niewątpliwie uderza po kieszeni, lecz z drugiej strony zapewnia długoterminowe oszczędności, a także stosunkowo szybki zwrot z inwestycji, co użytkownik odczuwa już od pierwszych dni nowego sezonu grzewczego. Co niemniej istotne, da się taniej kupić pompę ciepła do domu 100 m2. Cena urządzenia może być niższa, jeśli inwestor skorzysta z dotacji w ramach jednego z rządowych programów realizowanych w celu propagowania zrównoważonych rozwiązań i ograniczania emisji zanieczyszczeń, takich jak Czyste Powietrze.

Dodatkowe parametry pompy ciepła - na co zwrócić uwagę?
Nowoczesna, dobrze dopasowana pompa ciepła na 100 m2 - czego dobrym przykładem jest Monoblok KHC KAISAI - powinna gwarantować maksymalną funkcjonalność, w tym możliwość zdalnej obsługi poprzez Wi-Fi oraz dostępność dwóch obiegów grzewczych. W kontekście wytrzymałości i długowieczności urządzenia, warto też zwrócić na jakość wykonania samej obudowy - ta musi być antykorozyjna i możliwie gruba, dzięki czemu będzie odporna na działanie wilgoci. Porównując dostępne rozwiązania, należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry techniczne, takie jak współczynniki SCOP i COP oraz liczbę dostępnych trybów pracy.

- Parametr COP pompy ciepła powinien być możliwie jak najwyższy. Współczynnik określa sprawność urządzenia i jest wyliczany poprzez podzielenie wytwarzanej energii cieplnej przez pobieraną moc elektryczną. Im wyższa temperatura dolnego źródła ciepła oraz im niższa temperatura instalacji grzewczej, tym wyższy wskaźnik COP - tłumaczy Dariusz Stachura. - Urządzenia marki KAISAI posiadają parametr COP na poziomie 5,2, co gwarantuje ich wysoką wydajność pracy w każdych warunkach. Dlatego też jeśli inwestor zastanawia się, jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie dla niego najlepsza, w naszej ofercie znajdzie szeroki wybór dopasowanych rozwiązań - podsumowuje ekspert.


Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +1

    komar_gość

    27.04.2024, 16:24

    pompa

    wybór nie jest prosty, bo to decyzja na lata. nam dość sporo doradzili w hymon, bo też mieliśmy dylematy i w końcu oni zrobili całą instalację. z dużym sukcesem.

    Odpowiedz
    IP: 193.42.xx8.xx4 
  • Leon _gość

    30.04.2024, 16:30

    racja

    to jest racja. decyzja mega powazna. czyli wybur padl na hymon? przewija sie ta nazwa firmy w internetach. moze tez sie na nich zdecyduje w koncu.

    Cytuj
    IP: 95.214.xx6.xx2 
  • gość...gość!!!!!!!!!_gość_gość

    29.04.2024, 10:58

    LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ NACIĄGAĆ

    Odpowiedz
    IP: 37.30.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.