tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 01:49
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Trsow. Przemierzyli ponad 8 tysięcy kilometrów

Opublikowano: czwartek, 08.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ubiegłą sobotę (03.03) Nadwiślański Klub Krajoznawczy Trsow obchodził jubileusz 20- lecia swego istnienia. Inicjatorem powstania klubu był nieżyjący już Roman Klim, pierwszy dyrektor Muzeum Wisły i zarazem pierwszy prezes Trsow. W ciągu 20 lat klubowicze zorganizowali 642 wędrówki i przeszli 8664 kilometry.

Nazwa klubu pochodzi od przywileju księcia świeckiego dla zakonu Joannitów z 1198 roku, w którym Tczew jest wymieniony jako Trsow. Klub skupia osoby o zainteresowaniach regionalnych. Głównym narzędziem do realizacji tych zainteresowań jest turystyka piesza i kajakowa, umożliwiająca bezpośredni i autentyczny kontakt z przyrodą i kulturą.

W swej 20-letniej historii klub zorganizował 642 wędrówki, podczas których uczestnicy przeszli 8664 kilometry, a w zorganizowanych wycieczkach pieszych brało udział około 7000 osób. Z każdej takiej wędrówki jest robiona bogata dokumentacja fotograficzna i opisowa, która została zawarta 29 tomach kroniki klubu. Członkowie Trsow spotykają się co środę o godzinie 18 00 w Fabryce Sztuk, gdzie mają swoją siedzibę. Spotkania mają charakter otwarty. Każdy może przyjść i porozmawiać na tematy krajoznawcze, historyczne i muzealne oraz uzyskać informację na temat planowanych wędrówek. Podczas takich spotkań zrodziło kilkanaście pomysłów, które w większości doczekały się realizacji. Warto tutaj wymienić m. in. ratowanie cmentarza austriackiego z 1866 roku znajdującego na Tczewie w dzielnicy Suchostrzygi - przy dużym wsparciu Urzędu Miasta udało się realizować to przedsięwzięcie. W 1994 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Sukcesem było także zorganizowanie Zjazdu Mennonitów - pierwszy taki zjazd odbył w 1993 w Muzeum Wisły w Tczewie i Stogach Malborskich. Wspólnie też z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej klub przyczynił do odsłonięcia tablicy niepamiętającej śp. Romana Klima na ścianie budynku Fabryki Sztuk.

Jubileusz stał się okazją do spotkania. Przybyli na nie członkowie, sympatycy i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz regionalnych PTTK i władz samorządowych. Spotkanie rozpoczęło od powitania przez Alicję Gajewską - dyrektor Fabryki Sztuk, która oprowadziła uczestników po wystawie "5 lat Fabryki Sztuk". Kolejnym punktem było uczczenie minutą ciszy zmarłych członków Trsow. Następnie Tadeusz Magdziarz, prezes klubu, w formie prezentacji zdjęć przedstawił informację z 20 lat działalności Trsowa. Podczas spotkania Lech Zalewski prezes oddziału pomorskiego PTTK wręczył członkom wyróżnienia. Klub Trsow otrzymał złotą honorową odznakę PTTK, Tadeusz Magdziarz - złotą odznakę zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży oraz dwaj członkowie Roman Bieske i Zdzisław Tolla otrzymali dyplomy za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa regionalnego PTTK w Gdańsku. Natomiast Alicja Gajewska otrzymała specjalny medal PTTK za pomoc i współpracę. Również zarząd klubu nagrodził swoich najaktywniejszych członków tzw. złotym kompasem przyznawanym od 1997 roku. Otrzymali go Eugenia Hegele, Halina Głąb, Zdzisław Łukowski, Wiesław Ankowski i śp. Andrzej Hegele.

W czasie spotkania Tadeusz Magdziarz przypomniał o pomyśle powstania znaku ze stanami powodziowymi wody w Tczewie, który do tej pory nie doczekał się realizacji. Takie znaki istnieją w Toruniu, Chrystkowie, a nawet na ścianie w kościele w Wielkim Lubieniu. W 2004 roku członkowie klubu skierowali w tej sprawie pismo do Urzędu Miejskiego w Tczewie. W odpowiedzi Mirosław Pobłocki, ówczesny zastępca prezydenta, a obecnie prezydent Tczewa, obiecał w piśmie skierowanym do Tadeusza Magdziarza, że propozycja zostanie uwzględniona w trakcie realizacji inwestycji na bulwarze nadwiślańskim. Obecny na spotkaniu wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa w tonie żartobliwym obiecał, iż przypomni prezydentowi o pomyśle odsłonięcia znaku wysokiej wody. Być może realizacja tego pomysłu doczeka się podczas tegorocznych obchodów Dni Ziemi Tczewskiej.

- Oglądając prezentację z działalności waszego klubu zrobiło się aż trochę żal, że sam w sobie nie znalazłem pasji turystycznej, ale jeszcze wszystko przede mną i składam życzenia, abyście dalej realizowali swoją pasję w przyszłości w dobrym zdrowiu - mówił wiceprezydent Tczewa, Zenon Drewa.

Klubowiczom gratulował również wicestarosta, Mariusz Wiórek:

- W imieniu starosty Józefa Puczyńskiego i zarządu powiatu serdecznie wam gratuluję pięknej pasji, pięknego hobby. Odwiedzacie najpiękniejsze zakątki nie tylko naszego powiatu, ale całej naszej pomorskiej i mazurskiej ziemi, i abyście pamiętali, że powiat tczewski jest z wami.

Wszystkim gościom dziękował za przybycie Lech Zalewski, prezes Oddziału Pomorskiego PTTK:

- Śp. Roman Klim byłby ogromnie dumny z faktu, że jego inicjatywy i założony przez niego klub tak doskonale radzi sobie po jego śmierci. Byłby zadowolony z inicjatyw programowych, krajoznawczych i z tych dokonań, o których mówił prezes Tadeusz Magdziarz. Można być dumnym z faktu, że ten klub istnieje i działa oraz ma perspektywy na dalsze lata.

Galeria zdjęć

Tczew - Jubileusz klubu Trsow
Tczew - Jubileusz klubu Trsow
Tczew - Jubileusz klubu Trsow
Tczew - Jubileusz klubu Trsow
Tczew - Jubileusz klubu Trsow
Tczew - Jubileusz klubu Trsow
Autor: JCh
drukuj
Artykuł przeczytano 1638 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
+2
mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 08.03.2012, 01:10
Panie ekspośle Kulas, nie wystarczy być na zdjęciach i spotkaniach, trzeba jeszcze coś zrobić. Mam nadzieję, że ludzie już więcej nie nabiorą się na Pańską pozorną aktywność.
Brak zdjęcia
+3
ja_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 08.03.2012, 07:37
rację może i masz, ale gdzie ty tu kulasa widzisz?
 
Brak zdjęcia
0
Uśmiech :) ~ Zorientowany_gość
IP: 109.197.xx3.xx7
Data: 26.07.2012, 19:40
Jak ktoś chce zabłysnąć, a nie wie co napisać - to najlepiej wrzucić Kulasowi, plusy będą na pewno. A to że Kulasa nie ma na żadnym zdjęciu? Hejterom to nie przeszkadza.
 
Brak zdjęcia
+3
Ktoś_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 08.03.2012, 08:00
Gdzie tam widzisz Kulasa?
Brak zdjęcia
+1
do Miecia ~ xxl_gość
IP: 93.200.xx0.xx5
Data: 08.03.2012, 18:25
Mieeeciu wlacz sobie lepiej radyjko M i nie obrarzaj drugich .
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew