tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 21:25
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Eko-jazda na A1. Będą nagrody dla eko-kierowców

Opublikowano: wtorek, 26.04.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Rusza druga edycja kampanii społecznej Kulturalna Jazda, której celem jest propagowanie kultury w ruchu drogowym. Specjalne patrole policyjne na A1 sprawdzą poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, szczelność układu silnika, czy systemu chłodzenia. Na tych, których auta są przyjazne dla środowiska, czekają nagrody.

W każdy wtorek na autostradzie będzie można spotkać Ekologiczny Patrol Kulturalnej Jazdy. Akcję prowadzi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Komenda Powiatowa Policji w Świeciu. Patrol, wyposażony w sprzęt diagnostyczny, będzie zatrzymywał pojazdy do kontroli technicznej. Sprawdzany będzie m.in. poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, szczelność układu silnika i systemu chłodzenia, ciśnienie w oponach. Dla eko-kierowców przygotowane zostały nagrody, tradycyjnie bilety do instytucji kulturalnych: filharmonii, teatru i opery.

- W tegorocznej edycji szczególną uwagę chcemy zwrócić na Eco Driving (Eko-jazdę), tj. sztukę prowadzenia samochodu skupioną w głównej mierze na oszczędności i poprawie bezpieczeństwa na drodze. Celem akcji będzie uświadomienie kierowcom, że kultura motoryzacyjna przejawia się nie tylko w przestrzeganiu przepisów drogowych, ale także w dbaniu o stan techniczny pojazdów i stosowaniu inteligentnego stylu jazdy. - Ewa Łydkowska, rzeczniczka firmy Gdańsk Transport Company - koncesjonariusza A1 i organizatora przedsięwzięcia.

Eco Driving najprościej można określić, jako prowadzenie samochodu w taki sposób, aby spalał jak najmniej paliwa, a przez to koszty jego utrzymania były jak najniższe. W obliczu wzrostu cen paliw oraz kosztów eksploatacji pojazdów, korków na drogach i degradacji środowiska naturalnego, ekologiczny aspekt kultury motoryzacyjnej budzi zrozumiałe zainteresowanie i zyskuje na popularności. Podstawowe prawidła Eko-jazdy, m.in. kupowanie aut o dobrej aerodynamice, planowanie podróży w celu omijania korków, prowadzenie pojazdu ze stałą prędkością, delikatne przyspieszanie przy obrotach, przy których auto dysponuje największą mocą, hamowanie silnikiem, sprawdzanie ciśnienia w oponach, oszczędne używanie klimatyzacji, są antidotum na wspomniane problemy. Jeżdżąc ekonomicznie, nie tylko znacząco zmniejszamy zużycie paliwa i koszty eksploatacji pojazdu, ale również obniżamy poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na dodatek, powyższe zasady sprawiają, że jeździmy bezpieczniej.
 
Organizatorzy akcji przygotowują także film na temat Eko-jazdy. Będzie on częścią scenariusza godzinnej lekcji dla instruktorów nauki jazdy. W materiałach omówione zostaną najważniejsze techniki ekonomicznej jazdy i ukazane korzyści płynące z ich stosowania dla kierowców i środowiska naturalnego. Płyty CD zostaną rozesłane do wszystkich szkół nauki jazdy na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Kampania społeczna Kulturalna Jazda została zainaugurowana w styczniu 2010 roku. Głównym założeniem akcji jest kreowanie mody na kulturalny styl jazdy, będący podstawą bezpieczeństwa na drodze. Działania objęte programem kampanii skierowane są do obecnych, jak i przyszłych kierowców, a ich podstawowym celem jest zainicjowanie zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach oraz nagradzanie pozytywnych wzorców zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. W ramach kampanii przeprowadzono kilka zorganizowanych akcji o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym: Konstytucja Kulturalnego Kierowcy, Patrol Kulturalnej Jazdy, Tydzień Bezpieczeństwa. Towarzyszyły im także ciekawe konkursy, sondaże, debaty i pikniki motoryzacyjne.
drukuj
Artykuł przeczytano 2368 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Jedności Narodu
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+5
świstak_gość
IP: 83.7.xx1.xx0
Data: 26.04.2011, 03:40
Kierowców nie dziwi aktywność policjantów R ze Świecia - wszyscy znają kilometr 130 i inne. Na mnie osobiście fraza "emisja CO2 działa mówiąc delikatnie jak płachta na byka. Używając własnych zwojów i nie wierząc ani ekoterrorystom ani koncernom paliwowym wiem, że 90 % CO2 na naszej planecie emitują aktywne wulkany. Ludzie i przemysł jedynie 2-6 %. I przeżyłem już kilka terminów końców świata i takich innych bzdur. Wszystkie freony, CO2, efekty cieplarniane mają na celu wyłudzanie pieniędzy vide Al Gore handlujący nadwyżkami emisji CO2...
user_ico_C>K>M
-1
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 26.04.2011, 08:21
Wypożycz sobie jakakolwiek książkę z zakresu ochrony środowiska, najlepiej starą, jeszcze sprzed czasów gdy emisja CO2 była w modzie, bo niestety się myślisz, co do ilości tzw. antropogenicznych i produkowanych naturalnie. Co do reszty, zgoda.
 
Brak zdjęcia
0
tak_gość
IP: 87.205.xx8.xx3
Data: 27.04.2011, 21:38
Jasne, cyferki cyferkami a smród w mieście bierze się z pyłu wulkanicznego? Brawo. Zacznijmy najpierw dbać o naszą ekologiczność a potem patrzmy na resztę.
 
Brak zdjęcia
+5
Eco Driving ~ _gość
IP: 83.30.xx4.xx7
Data: 26.04.2011, 09:29
Eco Driving "uprawiam" codziennie ze względu na cenę paliwa, a I nagroda należy się "naszym władzom" za inteligentny styl prowadzenia ... remontów dróg, organizowanie objazdow i cenę autostrady na czas remontu dojazdów.
Brak zdjęcia
+1
ecodriving po tczewsku ~ kierowca_gość
IP: 81.182.xx8.xx2
Data: 26.04.2011, 23:22
lewym pasem lub przy osi jezdni i zajezdzajac droge szybszym uzytkownikom drogi, a szczegolnie motocyklistom.
Brak zdjęcia
+1
eco driving_gość
IP: 87.205.xx8.xx3
Data: 27.04.2011, 21:40
nagroda za eco driving należy się naszym członkom klubu bmw Tczew, na zlot do torunia jadą jednym samochodem a auto zostawiają pod parkingiem, to jest dopiero eko ;d
 
Brak zdjęcia
0
emil_gość
IP: 109.207.xx2.xx6
Data: 28.04.2011, 00:30
co rozumiesz przez to? Może i pojadą dwudziestoma autami ale pamiętaj,że bmw tak samo wydziela spaliny jak każde inne auto a może i nawet mniej ...bo ci ludzie dbają o te auta jak mąż o żonę i żona o męża ,a jak dbają to i auta są w porządku.Na pewno częściej jeżdżą na warsztaty itp...niż zwykły przeciętny użytkownik w KAPELUSZU.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew