Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski (fot. tcz.pl)
Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego
W Tczewie po raz drugi mieszkańcy zdecydują o przeznaczeniu części budżetowych pieniędzy. Początek roku to czas, kiedy założenia kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Po pierwszej pilotażowej edycji przedsięwzięcia i konsultacjach ze społecznikami, przyszedł czas na zmiany. A tych będzie sporo. Przede wszystkim podwojona została pula środków pozostawionych do dyspozycji mieszkańców. Co zmieni się jeszcze?

Regulamin tegoroczne edycji Budżetu Obywatelskiego wprowadził kilka istotnych zmian w porównaniu do ubiegłorocznej edycji.

- Budżet został podwojony - z 500 tys. do 1 mln zł. Tczew został podzielony na 8 okręgów (były 4) i wprowadzona została możliwość głosowania internetowego. W tym roku głosować i zgłaszać projekty mogą wszyscy którzy w 2015 r. ukończą 16 lat (a nie w momencie głosowania - jak było wcześniej) i starsi. Tak jak w poprzedniej edycji - osoby te muszą być zameldowane w danym okręgu. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.

Okręgi wyborcze i przydzielone im kwoty:


I - Os. Bajkowe-Piotrowo - 100 tys. zł
II - Os. Bema, Czyżykowo, Za Parkiem - 160 tys. zł
III - Stare Miasto - 120 tys. zł
IV - Os. Prątnica, Suchostrzygi I - 150 tys. zł
V - Os. Suchostrzygi II - 150 tys. zł
VI - Os. Zatorze, Staszica - 90 tys. zł
VII - Os. Garnuszewskiego - 140 tys. zł
VIII - Os. Nowe Miasto, Kolejarz, Strzelnica - 90 tys. zł.

W ramach Budżetu Obywatelskiego realizowane będą projekty o charakterze lokalnym, dotyczące wytypowanych okręgów (nie ogólnomiejskie).


www.bo.tczew.pl

Na specjalnej (nowej) stronie internetowej dotyczącej Budżetu Obywatelskiego do tej pory opublikowano wiele informacji, w tym regulamin, aktualności, harmonogram oraz obszerne FAQ (odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania). Tam też umieszczony zostanie w późniejszym czasie cały mechanizm elektronicznego głosowania na projekty. Zapraszamy na stronę www.bo.tczew.pl


Zgłaszane projekty muszą spełniać następujące warunki:

- posiadać cechy zadań inwestycyjnych,

- być możliwe do zrealizowania w jednym roku budżetowym,
- być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i z obowiązującą Strategią Miasta,
- pozostawać w kompetencjach gminy (zadania własne gminy określone ustawą),
- dotyczyć terenów i obiektów stanowiących własność gminy lub do których gmina posiada prawo nieodpłatnego dysponowania, z wyłączeniem m.in. terenów zamkniętych i terenów prywatnych,
- dotyczyć terenów i obiektów gminnych o uregulowanym stanie prawnym, co do których nie zaplanowano sprzedaży, ani wykonania nowych inwestycji,
- całkowita wartość jednego projektu nie może przekroczyć maksymalnej kwoty wydatków, przeznaczonej na dany okręg,
- całkowita wartość projektu musi obejmować wszystkie koszty, łącznie z opracowaniem dokumentacji technicznej, montażem, nadzorem, odbiorem i rozruchem.

Mieszkańcy mogą głosować na wytypowane projekty dotyczące ich okręgu, z możliwością oddania głosu na więcej niż jeden projekt. Za zwycięski uznany zostanie projekt (projekty) z największą liczbą głosów poparcia w danym okręgu, oddanych w głosowaniu po uprzednio pozytywnym zweryfikowaniu pod względem jego zgodności ze wszystkimi postanowieniami Regulaminu Budżetu Obywatelskiego.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Tczewa na spotkanie w sprawie tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Na spotkaniu zostanie omówiony regulamin tegorocznej edycji budżetu, warunki składania projektów i głosowania oraz harmonogram realizacji. Debata odbędzie się 15 stycznia (czwartek) o godz. 16.00 w Urzędzie Miejskim przy ul. 30 Stycznia 1 (sala obrad Rady Miejskiej).


Projekty spełniające kryteria zostaną poddane pod głosowanie tradycyjne (w wersji papierowej) lub w formie elektronicznej.

Tradycyjne głosowanie będzie polegać na oddaniu głosu poparcia na projekt w danym okręgu, złożony zgodnie z wykazem zawierającym dane pozwalające na zweryfikowanie, czy osoba głosująca jest mieszkańcem danego okręgu i spełnia kryterium wieku.

Formularze z oddanymi głosami poparcia należy złożyć w Biurach Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Tczewie przy pl. J. Piłsudskiego 1 oraz przy ul. 30-go Stycznia 1 (były budynek CED) w terminie do dnia 27.03.2015 r.

Głosowanie elektroniczne odbędzie się za pomocą interaktywnego formularza, jaki zostanie udostępniony na stronie internetowej www.wrotatczewa.pl oraz www.bo.tczew.pl . System będzie weryfikował użytkownika poprzez numer telefonu komórkowego (do weryfikacji numeru), PESEL oraz adres IP. W przypadku, gdy system nie dopuści użytkownika do głosowania, poinformuje go o przyczynach odmowy i ewentualnej możliwości sposobu poprawy formularza.

Formularze dostępne są na stronie internetowej www.wrotatczewa.pl oraz w Biurach Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Tczewie przy pl. J. Piłsudskiego 1 oraz przy ul. 30-go Stycznia 1 (były budynek CED).

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego Miasta Tczewa na 2015 rok

1/ Zebranie z mieszkańcami - 15.01.2015 r. godz. 16:00
2/ zgłaszanie projektów - od 16.01.2015 r. do 06.02.2015 r.
3/ weryfikacja projektów - do 27.02.2015 r.
4/ ogłoszenie listy projektów - do 05.03.2015 r.
5/ głosowanie na zakwalifikowane projekty - od 06.03.2015r. do 27.03.2015 r.
6/ losowanie projektów, które otrzymały równą liczbę głosów, w siedzibie Urzędu Miejskiego, przy pl. J. Piłsudskiego 1 - do 02.04.2015 r.
7/ ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego - do 03.04.2015 r.

Wszelkie szczegóły dotyczące budżetu obywatelskiego, a także pliki do pobrania można znaleźć pod specjalnym adresem na stronie www.bo.tczew.pl oraz www.bo.tczew.pl Dodajmy, że obecny kształt dokumentu zawdzięczamy współpracy ratusza ze społecznikami (Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Tczewska Inicjatywa Rowerowa, Stowarzyszenie Przestrzeń Kultury Zebra, Fundacja Pokolenia). Przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych biorących udział w pracach nad regulaminem budżetu obywatelskiego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór zapraszają wszystkich mieszkańców, którzy nie będą mogli być obecni na dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miejskim na kolejne spotkania w poszczególnych dzielnicach:

16 stycznia godz. 18:00 Suchostrzygi - Spółdzielczy Dom Kultury ul. Żwirki 47
19 stycznia godz. 18:00 Czyżykowo - Administracja Osiedla Czyżykowo ul. Konarskiego 14
20 stycznia godz. 18:00 Nowe Miasto - Ośrodek Szkolenia i Wychowania ul. Sobieskiego 10

Podczas spotkań przedstawimy założenia tegorocznego budżetu obywatelskiego, odpowiemy na pytania i udzielimy wsparcia merytorycznego. Prowadzący: Grzegorz Pawlikowski (TIR) i Łukasz Brządkowski (RIOT)


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • +7

    ja_gość

    15.01.2015, 19:42

    Najlepszy projekt

    Najlepszym projektem będzie likwidacja 90% stanowisk urzędniczych wszelkich szczebli począwszy od senatu, sejmu, rządu, a skończywszy na urzędnikach gminnych. Ta wielka fabryka kału i uryny przynosi tylko same straty nie dając w zamian NIC , a My musimy na to wszystko pracować!!! NARÓD MA JUŻ TEGO DOSYĆ!!!!

    Odpowiedz
    IP: 2.54.xx9.xx8 
  • zaratustra83

    16.01.2015, 09:07

    niestety

    Niestety naród nie ma dość. Jeszcze złodzieje i zdrajcy za mało dokręcili śrubę bo jak widać Polacy grzecznie siedzą, pracują na swoich panów i nie śmią się wychylić. Wszak wara niewolnikowi podnieść rękę na "pana". Nie użyłem zwrotu "zbrojną rękę" bo nasi władcy zabrali byśmy nie mieli czym buntu wzniecać i jak się bronić. Od a w naszym tczewskim grajdołku, objawia się to tak samo. Płakanie jest tylko na forach i czatach, wszak niewolnikowi jedno co zostało to mruczeć na niedobrego "pana" pod nosem, lecz nie zdolny jest on do jakiegokolwiek działania by zmienić swój los. Człowiek wolny to taki jaki suwerennie kieruje swoim życiem. Nawet jeśli pozbawić go wolności w postaci więzienia, nie pogodzi się z tym, będzie walczył by się wyzwolić. Niewolnik to nie koniecznie osoba w kajdanach, to osoba stale działająca wbrew sobie i swoim przekonaniom. Nie założono nam stalowych kajdan, zamknięto nas w klatce systemu, narzucono system reguł i wartości do jakich mamy się dostosować, zapewniono nam przy tym szereg namiastek wolności tak byśmy nie dostrzegli że nie jesteśmy wolni. Niestety większość ludzi tego nie dostrzega i tu cały kunszt wykonania planu się objawia. Niewolnik jaki widzi brak swej wolności, może się zbuntować, niewolnik nieświadomy, nie może. Od zszedłem z tematu troszkę :)

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • +2

    _gość

    16.01.2015, 08:43

    trochę pokory

    Pomysłodawcą budżetu obywatelskiego byli radni PIS i to ich zasługa. Budżet został zawłaszczony przez prezydenta. A w konsultacjach uczestniczyli także radni, dlatego pisanie ..... ""Dodajmy, że obecny kształt dokumentu zawdzięczamy współpracy ratusza ze społecznikami""... jest dezinformacją, ponieważ podczas spotkań co najmniej kilka pomysłów ujętych w BO zgłosili radni byłej kadencji. Wnioski radnych m.in. dotyczące podziału miasta na rejony, kwot a także sposobu głosowania zostały uwzględnione w regulaminie. To nie tylko Wasz sukces Grzegorzu, Łukaszu i Andrzeju, chociaż chapeau bas! za inicjatywę organizację i przeprowadzenie spotkań.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx3 
  • +1

    LukaszB_gość

    16.01.2015, 10:30

    Sukces ma wielu ojców

    Doskonale wiemy kto zgłosił pomysł budżetu obywatelskiego w Tczewie, nikt również nie zaprzecza, ze na spotkaniach byli obecni radni. Natomiast wskazywanie na to, że to akurat Wy byliście pomysłodawcami poszczególnych rozwiązań jest sporym nadużyciem. Radni tłumnie zjawili się tylko na pierwszym spotkaniu. Spotkań odbyło się jeszcze kilka, a potem przez ponad 3 miesiące prowadziliśmy rozmowy z UM. Oczywiście, można stwierdzić ze dalsze konsultacje nic nie wniosły i były bez sensu, bo już na pierwszym spotkaniu wszystko zostało ustalone... Regulamin tegorocznej edycji został wypracowany przez mieszkańców (tak, radny to też mieszkaniec, a nie pomazaniec Boży), społeczników ( w odróżnieniu od radnych pracują za darmo) i urząd miejski. Wszyscy wymienieni i każdy z osobna może się uważać za autora regulaminu.

    Cytuj
    IP: 81.219.xx7.xx5 

    _gość

    16.01.2015, 10:47

    to nie tylko sukces społeczników

    Zatem przyznaje Pan, że stwierdzenie ""Dodajmy, że obecny kształt dokumentu zawdzięczamy współpracy ratusza ze społecznikami""... jest dezinformacją. W świetle tego, co Pan sam wyżej napisał, a zwłaszcza tego Pana zdania = Wszyscy wymienieni i każdy z osobna może się uważać za autora regulaminu - a nie TYLKO SPOŁECZNICY i czczewRATHAUS ;-)

    Cytuj
    IP: 78.31.xx6.xx3 
    +1

    LukaszB_gość

    16.01.2015, 15:11

    Szanowny Panie. Projekt zmian regulaminu powstał w ramach akcji Fundacji Batorego Masz Głos, Masz Wybór, w której uczestniczyły cztery organizacje pozarządowe - Fundacja Pokolenia, Przestrzeń Kultury Zebra, Ruch inicjatyw Obywatelskich Tczewa i Tczewska Inicjatywa Rowerowa. Ja z Grzegorzem byliśmy osobami przeprowadzającymi akcję, ale pomagało nam wiele osób z wymienionych organizacji. Na podstawie przeprowadzonych przez nas konsultacji społecznych (spotkania, ankiety) wprowadziliśmy zmiany do naszej wersji regulaminu i udaliśmy się do UM. W wyniku negocjacji powstał ostateczny projekt budżetu obywatelskiego. Wobec powyższego, nie ma żadnej dezinformacji w stwierdzeniu, że "obecny kształt dokumentu zawdzięczamy współpracy ratusza ze społecznikami". Nawet radni, którzy byli obecni na spotkaniu zjawili się tam społecznie (bo to nie był wasz obowiązek). Chyba, że przyszliście się promować, ale o to was nie posądzałem. Podsumowując, dokument zawdzięczamy współpracy mieszkańców miasta ze społecznikami, a następnie UM ze społecznikami. Dokument ma więc lekko licząc 300 ojców (osób które przyszły na spotkanie, wypełniły ankiety, członków organizacji pozarządowych zaangażowanych w działanie, przedstawicieli prasy i urzędników UM z prezydentem na czele), którym serdecznie dziękuję za współpracę.

    Cytuj
    IP: 81.219.xx7.xx5 
  • -3

    _gość

    16.01.2015, 11:14

    Posłowie to nie urzędnicy, widzisz chciałeś zabłysnąć ale nie wyszło...;)

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx3 
  • +2

    ja_gość

    17.01.2015, 10:01

    hm...

    Urzędnikami nie są to jasna sprawa, ale z tego samego "garka" biorą ile się da i bez opamiętania. A ty _gościu pewno po tej samej linii - "urzędnicza masa". No i błysnąłeś swoją wiedzą!!! hehe....

    Cytuj
    IP: 2.54.xx0.xx8 
    +2

    ja_gość

    17.01.2015, 10:07

    jeszcze jedno

    Poza tym czytaj tekst ze zrozumieniem - zacytuj w którym miejscu napisałem, ze poseł jest urzędnikiem. Błysnąłeś swoją wyobraźnią to błyszcz dalej...

    Cytuj
    IP: 2.54.xx0.xx8 
  • _gość

    16.01.2015, 11:16

    Ty Zaratustra sobie będziesz pierdyczyć farmazony o kajdanach, a w tym czasie zajmiemy się praca nad przygotowaniem kolejnych projektów służących lokalnej społeczności...;)

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA