Opodatkowanie przy działalności B2B - jakie są formy?

(fot. mat. prasowe)
Opodatkowanie przy działalności B2B - jakie są formy?
Umowa B2B może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na większej niezależności w pracy. Jednak zanim zdecydujesz się na jej zawarcie, sprawdź, jakich obowiązków dotyczy. Czym charakteryzuje się działalność B2B? Jakie są jej formy opodatkowania? Szczegóły poniżej.

Na czym polega umowa B2B?
Umowa B2B (skrót z j. ang. business-to-business) opiera się na współpracy i wymianie usług lub produktów pomiędzy przedsiębiorstwami. Na jej podstawie dotychczasowy pracownik staje się niezależnym podmiotem gospodarczym.

Kontrakt między przedsiębiorstwami B2B to większa elastyczność, niższe koszty ZUS, liczne ulgi podatkowe a tym samym potencjalnie wyższe zarobki. Współpraca ta wiąże się z brakiem stałego wynagrodzenia jak również tradycyjnych benefitów pracowniczych.

Czym się charakteryzuje działalność B2B?

Działalność B2B reguluje kodeks cywilny, przez co w gestii osoby fizycznej z działalnością gospodarczą leży samodzielnie opłacanie składek ZUS, prowadzenie księgowości oraz odprowadzanie podatków. Podpisując umowę B2B, przedsiębiorca może wybrać dowolną formę opodatkowania, a jej warunki sprawdzić na przykład na stronie https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-b2b . Pozwoli to zapoznać się z możliwymi wysokościami składek, które będą w przyszłości opłacane.

B2B - formy opodatkowania
Osoby fizyczne na działalności gospodarczą spotkają się z trzema formami opodatkowania dochodów, do których należą zasady ogólne, podatek liniowy oraz ryczałt. Każda forma opodatkowania daje przedsiębiorcy inne możliwości, z których może skorzystać.

Skala podatkowa bierze pod uwagę dwa progi w stawce 12% i 32%, jak również kwotę wolną od podatku (do 30 tys. zł). Wysokość podatku liniowego jest stała i wynosi 19%. Z kolei stawki ryczałtu będą zależeć od rodzaju podejmowanej działalności. Spośród dziesięciu - od 2% do 17% można wybrać najkorzystniejszą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. na stronie: https://firmove.pl/ .

Którą formę opodatkowania wybrać?

Jeśli współpraca na umowie B2B wiąże się ze sporymi zyskami, wówczas przedsiębiorcy wybierają skalę podatkową II progu. Uzyskiwanie wysokich dochodów generuje ponoszenie dużych kosztów - w tym wypadku alternatywą może być podatek liniowy. Ryczałt może być dobrym rozwiązaniem dla firm o niższych przychodach oraz dla początkujących przedsiębiorców.
W niektórych przypadkach skorzystanie z opodatkowania w formie liniowej jest niemożliwe. Dotyczy to osób, które podpisały umowę B2B ze zleceniodawcą, który wcześniej był ich pracodawcą. Rozliczenie w formie liniowej będzie możliwe jedynie w przypadku, jeśli zakres obowiązków będzie dotyczył zupełnie innego rodzaju usług.
Każdy wybór formy opodatkowania powinien być dopasowany nie tylko do prowadzonej działalności, lecz także do jej możliwości, oczekiwań i wysokości przychodów uzyskiwanych przez daną firmę. W zależności od wybranej formy rozliczenia i spełnionych warunków kontraktu B2B można liczyć na różnego rodzaju ulgi lub niższą wysokość podatków.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej