Ubezpieczeni zdecydują ZUS czy OFE

(fot. mat. prasowe)
Ubezpieczeni zdecydują ZUS czy OFE
Od 1 kwietnia do 31 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwiera kolejne okno transferowe. Będzie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej - na subkonto w ZUS czy do OFE.

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.
Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, ubezpieczony powinien przekazać wypełnione "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych", które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Może to zrobić do 31 lipca 2024 r. Formularz jest dostępny na  Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej i w każdej placówce ZUS.  Oświadczenie można dostarczyć do ZUS elektronicznie przez PUE albo do palcówki, osobiście lub pocztą.

- Oświadczenia nie muszą składać ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz Ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS - Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, będzie uruchomiony tzw. "suwak bezpieczeństwa". Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.


Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była  przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to  4 miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.
 

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Donald Tusk _gość

  09.04.2024, 00:13

  Chcę wam powiedzieć

  Że to nie są wasze pieniądze, nie dysponujecie tymi pieniędzmi. Te pieniądze nie należą do Polaków.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.