Skarby Sanktuarium w Piasecznie - dawne szaty liturgiczne

Wystawa w Piasecznie (fot. gniew.pl)
Skarby Sanktuarium w Piasecznie - dawne szaty liturgiczne
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa Oddział Piaseczno i Parafia rzymskokatolicka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piasecznie zapraszają do zwiedzania wystawy pn. Skarby Sanktuarium w Piasecznie. Dawne szaty liturgiczne.

Szaty liturgiczne zwane także paramentami (od paramenta - szaty ozdobne) początkowo nie różniły się od odzieży świeckiej używanej od święta. Różnice wyłaniają się począwszy od VII-IX wieku. Średniowieczna symbolika szukała związków szat liturgicznych z osobą Jezusa Chrystusa, bądź też z Mszą Świetą. Od XI wieku do modlitw odmawianych przy wkładaniu szat liturgicznych weszła symbolika o charakterze moralnym. W szatach tych symbolika widzi cnoty, jakimi odznaczać się mają ci, którzy je noszą.

W zgromadzeniu liturgicznym rozmaitość szat jest znakiem zewnętrznym różnych funkcji wynikających z różnych stopni święceń i posług liturgicznych: ”W Kościele, który jest Ciałem Chrystusa, nie wszyscy członkowie spełniają jednakowe czynności. Ta różność funkcji w sprawowaniu kultu ukazuje się zewnętrznie poprzez różność szat liturgicznych. Dlatego te szaty powinny być znakiem funkcji właściwej każdemu z posługujących. Poza tym szaty liturgiczne powinny podkreślać piękno czynności liturgicznych. OWMR w nr 297.

Na wystawie zobaczyć można dawne ornaty, kapy, manipularze, welony, rzeźbę sakralną oraz inne obiekty używane w Kościele Rzymskokatolickim do reformy liturgicznej w 1969 roku, kiedy ich użycie stało się opcjonalne.


Wystawione obiekty w muzeum są własnością Parafii rzymskokatolickiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piasecznie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 września 2015 roku o godz. 11.00.

Wystawa będzie czynna do końca 2015 roku.

Drukuj
Prześlij dalej