"Pamięci nie da się zakopać w dołach". Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Dzień pamięci Zbrodni Katyńskiej (fot. Tcz.pl)
"Pamięci nie da się zakopać w dołach". Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

zobacz galerię zdjęć: 9
Przy Panteonie Katyńskim na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie upamiętniono ofiary Katynia. W tym roku minęła 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Panteon Katyński znajduje się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Składa się z granitowego epitafium i słupów symbolizujących sowieckie obozy zagłady. Znajduje się na nim również aleja złożona z 20 dębów, które dedykowane są wszystkim ofiarom z terenu Powiatu Tczewskiego.

W Tczewie nie brakuje przedstawicieli rodzin katyńskich - wśród ofiar byli bowiem też m. in. tczewscy policjanci, np. ojciec Jerzego Wierzbowskiego - Józef. Trafił na terytorium ZSRR dwa razy - pierwszy raz w 1920 roku, ale udało mu się uciec z syberyjskiego łagru. Wrócił do Polski, skończył szkołę policyjną i został zmobilizowany we wrześniu 1939 r. - po wybuchu wojny był więziony w obozie w Ostaszkowie, zaś pochowany jest w Miednoje.

- Pamięci nie da się zakopać w dołach. W obliczu wydarzeń wojennych za naszą wschodnią granicą tym bardziej musimy pamiętać - mówił Jerzy Wierzbicki.


Głos zabierali także starosta Mirosław Augustyn i pomysłodawca powstania tego miejsca Stefan Kukowski. Nie zabrakło oprawy artystycznej przygotowanej przez uczniów II LO.Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. W zbrodni zginęło blisko 22 tysiące polskich obywateli. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Wśród ofiar byli także mieszkańcy Powiatu Tczewskiego. To właśnie ku ich pamięci, w 2017 r. wzniesiono Tczewski Panteon Katyński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • e_gość

  15.04.2024, 15:13

  a prezydenta oczywiscie nie bylo ani nikogo z urzedu

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • pdm_gość

  15.04.2024, 17:39

  Podminster Prawdy, byliśmy my

  Widzimy, że Waszemu miastu trzeba pomóc w podjęciu trudnej decyzji. Dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalny materiał z Podministerstwa Prawdy: tnij.tcz.pl/?u=c336b3 oraz tnij.tcz.pl/?u=fb3560 i tnij.tcz.pl/?u=c751b2

  Cytuj
  IP: 185.220.xx1.xx9 
 • Pamiętamy_gość

  15.04.2024, 22:04

  PYTANIE

  Rosjanie za Katyń przeprosili już dawno, ale kiedy Ukraińcy przeproszą za zbrodnie na Wołyniu? Kiedy dojdzie do ekshumacji pomordowanych, kiedy zostaną pochowani? Kiedy? Kiedy? Kiedy?

  Odpowiedz
  IP: 185.107.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.