Składowanie palet - co musisz wiedzieć

(fot. mat. prasowe)
Składowanie palet - co musisz wiedzieć
Bezpieczne i wydajne składowanie palet to dwa podstawowe założenia projektowe, które przyświecają przedsiębiorstwom planującym rozbudowę infrastruktury logistyki wewnętrznej. Składowanie jest jedną z czterech głównych faz procesu magazynowania - obok przyjęcia towaru, kompletacji i wydania ładunku. Ilość przechowywanych palet oraz sposób ich obsługi determinują sposób funkcjonowania niemal każdego obiektu logistycznego.

Zasady prawidłowego składowania towaru na paletach
Zasady prawidłowego składowania palet ściśle określają przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Przykładowo, gdy produkty na paletach układane są ręcznie, wysokość stosu nie może przekraczać 1,5 metra. W przypadku konieczności pracy z wyższymi ładunkami, należy zadbać o odpowiednie urządzenia pomocnicze.

Składowanie palet w magazynie wiąże się z występowaniem wielu zagrożeń. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie przeszkolenie personelu i ścisłe respektowanie norm bezpieczeństwa. Niestety, większość wypadków rejestrowanych w obiektach logistycznych jest powiązana z nieprawidłowościami w zachowaniu pracownika - w tym, z niewłaściwych rozmieszczeniem składowanych palet.

Należy bezwzględnie pamiętać, że palety powinny być składowane w miejscu do tego przeznaczonym, a masa ładunku nie powinna przekraczać maksymalnego obciążenia regałów, które dopuszcza producent. Równie ważne są odpowiednie odstępy pomiędzy stojakami magazynowymi - gwarantujące bezpieczną obsługę palety przez wózek widłowy.

Rodzaje regałów do składowania palet
Mając na uwadze zróżnicowane potrzeby przedsiębiorstw, dostawcy wyposażenia magazynowego oferują regały paletowe  dostosowane do indywidualnej specyfiki procesów logistyki wewnętrznej. Do najpopularniejszych regałów do składowania palet należą:

- Regały rzędowe do palet - bardzo uniwersalny system magazynowy, który poza składowaniem palet, umożliwia bezpieczne przechowywanie zróżnicowanych pod względem wagi i rozmiaru ładunków. Regały są ustawiane w charakterystyczne rzędy, pomiędzy którymi znajduje się korytarz roboczy dla wózków widłowych obsługujących składowane palety.
- Regały wjezdne - największą zaletą tego systemu magazynowego jest możliwość osiągnięcia wysokiego współczynnika wykorzystania powierzchni obiektu. Niestety, obsługa tych regałów jest bardzo wymagająca - wózek widłowy musi wjechać w wąski korytarz, wewnątrz którego odkłada składowaną paletę. Dodatkowo, nie ma bezpośredniego dostępu do każdego przechowywanego produktu.
- Regały satelitarne - system magazynowy oparty na opisywanych powyżej regałach wjezdnych. Poprzez zastosowanie półautomatycznych wózków wahadłowych została wyeliminowana konieczność mozolnego manewrowania ciężkim sprzętem wewnątrz tunelu regałowego.
- Regały przepływowe - system, który jest bardzo popularny w magazynach przylegających do zakładów produkcyjnych. Regały przepływowe umożliwiają składowanie palet zgodne z zasadą FIFO - pierwsza paleta, która zostanie wprowadzona do tunelu regałowego jest też pierwszą paletą, która zostanie pobrana w celu wydania z magazynu. Przepływ ładunków wewnątrz tunelu regałowego odbywa się grawitacyjnie - możliwe jest ograniczenie ruchu wózków widłowych w obiekcie. 
Projektując nowy obiekt logistyczny należy pamiętać, że sposób składowania palet w regałach bardzo często zależy od sprzętu, który będzie pobierał i odkładał ładunki. Decyzję co do rodzaju tego sprzętu warto podjąć na wczesnym etapie inwestycyjnym - wraz z upływem czasu, może się okazać, że wdrożenie pewnych rozwiązań jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej