Od wniosku do wypłaty: Jak uzyskać świadczenia rehabilitacyjne od ZUS?

Szpital Rehabilitacyjny przy ul. 1 Maja w Tczewie (fot. tcz.pl)
Od wniosku do wypłaty: Jak uzyskać świadczenia rehabilitacyjne od ZUS?
Jeśli wyczerpał się okres zasiłku chorobowego, a ubezpieczony dalej nie może pracować, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja pozwoliłyby na jego powrót do pracy, to może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne może otrzymać osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym, która wyczerpała cały okres pobierania zasiłku chorobowego (co do zasady wynosi on 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub ciąży - 270 dni, albo do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia),  jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności. Świadczenie dostanie także osoba, która wykorzystała okres pobierania zasiłku chorobowego, stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że dalsze leczenie lub rehabilitacja pozwalają na odzyskanie zdolności do pracy.

- Świadczenie przyznawanie jest na okres potrzebny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż na 12 miesięcy. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS. Może je przyznać na cały okres jednorazowo lub w częściach. Nie otrzyma go osoba, która ma prawo do innego świadczenia, np. emerytury lub renty, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego bądź urlopu dla poratowania zdrowia. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego to przez pierwsze 3 miesiące (90 dni) 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Za pozostały okres jest to 75 proc. tej podstawy. Jeśli świadczenie rehabilitacyjne pobierane jest w czasie ciąży to wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.


Żeby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek na formularzu ZNp-7, zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnił lekarz, wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Jeśli ZUS będzie wypłacał świadczenie, należy złożyć także zaświadczenie płatnika składek wystawione na formularzu Z-3 - w wypadku pracowników, Z-3b - dla tych, którzy prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z nimi. Druk Z-3a powinni złożyć pozostali ubezpieczeni. Zaświadczenie nie jest potrzebne, jeśli zostało złożone przy ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego i nie zmieniły się okoliczności wpływające na prawo do świadczenia ani na jego wysokość. Wniosek najlepiej złożyć 6 tygodni przed końcem okresu, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Jeżeli wniosek dotrze do ZUS później, może to spowodować jego rozpatrzenie już po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA