Tczewianie uczcili pamięć ofiar stalinizmu

Tczewianie uczcili pamięć ofiar stalinowskiej agresji (fot. tcz.pl)
Tczew - Tczewianie uczcili pamięć ofiar stalinizmu

zobacz galerię zdjęć: 3
W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, tczewianie zebrali się w Parku Miejskim, by przy pomniku poświęconym ofiarom terroru stalinowskiego w latach 1922-1956, uczcić pamięć tych, którzy zginęli 71 lat temu. Przy obelisku spotkali się m. in. kombatanci, samorządowcy i młodzież.

Przybyli na uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 71-ciu lat złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień:

- 1 września to data doskonale znana w Polsce i na świecie, zaś prawda o 17 września przez długie lata była ukrywany. Tego dnia, w 1939 roku, gdy polskie wojsko było zajęte walką z niemieckim najeźdźcą, potężna armia radziecka przekroczyła wschodnią granicę Polski. Niektórzy nazwali to czwartym rozbiorem Polski. - podkreślał poseł Kazimierz Smoliński.


Okolicznościowe przemówienie przygotowali również wiceprezydent Tczewa, Zenon Drewa, starosta tczewski, Witold Sosnowski, przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Mroczkowski i radny Mirosław Kaffka. Z ofiary stalinowskiego terroru modlił się ks. dziekan Stanisław Cieniewicz. Z kolei Maria Kołtan z tczewskiego Koła Sybiraków, wspominała ojca, który zginął w Katyniu oraz matkę i rodzeństwo, których wywieziono w nieludzkich warunkach w głąb Rosji. Tczewskie uroczystości zorganizowało stowarzyszenie "Zawsze solidarni".

Wideorelację z obchodów będzie można obejrzeć w tym tygodniu w naszym dziale Telewizja Internetowa.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • -3

  TCZEWIAK5

  20.09.2010, 00:22

  i elita polityczna w pierwszej lini

  Nie rozumiem tego. To obchody upamiętniające straszliwe wydarzenia,obchody,które mają pokazać,że o tym się pamięta i o ludziach,którzy przeżyli ten terror ale to też "okazja" niestety dla niektórych by się pokazać po raz enty publicznie. Nie chce krytykować ale ten,który naprawdę przyszedł tam z własnych przekonań nie będzie się pchał do przodu tylko stanie sobie boku, wysłucha przemówienia,w myślach modlitwę odmówi i pójdzie do domu i żadne "ale" dodatkowe go nie zainteresuje.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  mieczyslaw

  20.09.2010, 08:43

  Tczewiaku nr 5.

  Tak to już w tym świecie jest, że jak są jakieś ważne uroczystości, to ich rangę podnosi obecność osób życia publicznego. I niekoniecznie musi to oznaczać "lans", a jeśli tak to od razu jet to wyczuwalne. I o ile niektórych osób wymienionych w tekście nie darzę sympatią za ich niekompetencje, to nie posunę się do takiego stwierdzenia jak Twoje, że na uroczystości upamiętniającej rocznicę sowieckiego ataku na Polskę, robią sobie kampanię. Bez przesady.Ciekaw jestem co byś pisał, gdyby przedstawiciele władz nie byli obecni na tej uroczystości?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  ka_gość

  20.09.2010, 11:17

  Mieciu, dałem Ci plusa.

  j.w. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
  -3

  TCZEWIAK5

  20.09.2010, 11:47

  odpowiadając

  Mi nie musisz tłumaczyć,że rangę uroczystości podnoszą goszczące na nich osoby. Faktem jest,że politycy powinni w takich obchodach brać udział ale tacy,którzy robią to z własnych przekonań zgodnych z ich systemem wartości a niekoniecznie(choć w to nie będę wnikał)z możliwości zrobienia sobie fotki przed wyborami. Może powiesz,że to niemożliwe,że politycy to osoby nieskazitelnej moralności itd-jeśli tak to się uśmieje:D. Mi chodzi o to,że przede wszystkim polityk jest człowiekiem i może złudnie mi się wydaje ale powinien reprezentować wartości osobiste a nie to co wypada. Nie trzeba powtarzam stać w pierwszej linii by mieć możliwość godnego uczczenia pamięci tamtych czasów. Nie będę dalej pisał bo nie chce nikogo urazić ale zastanawiam się czy ci wszyscy przyszliby gdyby nie pełnili wysokich funkcji w naszym mieście(część z nich)?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  mieczyslaw

  20.09.2010, 13:47

  Tczewiaku nr 5.

  Znowu przeczysz sam sobie. Niezależnie jakie masz sympatie polityczne, pewne osoby były tam po prostu "z urzędu". Dalsza polemika w tym temacie jest zbędna.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  elita przynajmniej sie interes_gość

  20.09.2010, 01:05

  czytelnik

  Ehhh, tczewiak jaki ty jestes madry - a moze nie madry. Oni chociaz sie tym intersuja, a czy Ty byles tam ?? ciekawe czy stales z boku? Na pewno nie, bo nie chcialo ci sie ruszyc tylka. Wolisz siedziec przy kompie i pisac bzdury, marudzic i nic innego pewnie nie potrafisz. No ale coz, takich ludzi tez musimy miec na tym swiecie... mozesz sie cieszyc, ty nalezysz do nich...

  Odpowiedz
  IP: 67.98.xx3.xx3 
 • +4

  Te_gość

  20.09.2010, 11:21

  a ty byłeś?

  Interesować się-zastanówmy się co to naprawdę znaczy. Tzn czy poszli tam bo tak wypada czy np z własnych przekonań? Czy poszli tam bo brak obecności by im wypominano czy z własnej potrzeby? Oczywiście to są pytania retoryczne ale przed skrajnym wypowiedzeniem swojego zdania warto pomyśleć warto o nich pomyśleć. Ja nie będę się zgłębiał w temacie moralności polityków bo takowa nie istnieje ale powiem takie stare powiedzenie "modli się przed figurą a diabła ma za skórą".Rozumiesz?

  Cytuj
  IP: 83.25.xxx.xx6 
 • C>K>M

  20.09.2010, 08:37

  Takie rzeczy tylko w Polsce, po jednej stronie ulicy pomnik ofiar, po drugiej stronie pomnik katów, ups "wyzwolicieli". Nikt na świecie nas nie będzie szanował, jeżeli nie będziemy szanować się sami.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  ludzie_gość

  20.09.2010, 09:18

  Smutni

  :( , w parku po to są alejki ,żeby z nich korzystać , a nie po trawniku deptać, gdzie SM

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx5 
 • -2

  czegewara

  20.09.2010, 09:26

  upamiętnianie zdarzeń

  Mamy różne rocznice i dobrze ,że o nich pamiętamy lub ktoś pamięta, co jest związane z przybyciem gości różnego szczebla , tak dzieje się na całym świecie, więc to raczej norma dziejowa . Co, do nazwijmy to osobistości sami ich wybieraliśmy i nie ma co narzekać ,urząd zobowiązuje i są zasady występowania i zachowania się przy okazji uczczenia pamięci,obchodów rocznic i świąt.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  bolek_gość

  20.09.2010, 10:38

  a kto był w ogóle mądralo organizatorem?

  z tego co wiem to Sosnowski i Smoliński zorganizowali te obchody..... a historia Sosnowskiego- którą opowiedział podczas przemówienia, a którą Pani Redaktor ominęła- bo nie powiedział jej Pobłocki...- upoważnia go, moim zdaniem, do stania w pierwszym rzędzie razem z Sybirakami. Człowiek wiedział czym powinno być to święto naprawdę

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • genetyk_gość

  20.09.2010, 20:18

  Tusk za zasługi dziadka został premierem...

  bolek, masz rację! Za te zasługi swoich przodków Knutsen powinien zostać prezydentem!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 

  do genetyk_gość

  20.09.2010, 21:27

  gadasz jak .....

  masz porównanie...

  Cytuj
  IP: 91.94.xx8.xx8 
 • Marcin_gość

  20.09.2010, 23:35

  Mam nadzieje ,że Prokuratura z urzędu zajmie sie sprawa bezczeszczenia flagi narodowej.(fotki) Nie wolno na symbolach narodowych umieszczać prócz orła w koronie innych symboli,a tym bardziej pisać jakis tam chaseł.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.