W ciągu roku zatrzymali niemal 1600 praw jazdy

(fot. KPP Tczew)
W ciągu roku zatrzymali niemal 1600 praw jazdy
Zespół "SPEED" w województwie pomorskim istnieje już rok. został powołany decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dniem 18 lipca 2019r. Celem powołania zespołu SPEED było m.in. zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, których głównymi przyczynami są: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszenie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego. W jego skład weszli wytypowani policjanci komórek ruchu drogowego Komend Miejskich i Powiatowych Policji woj. pomorskiego.

Od samego początku zespół uczestniczył w różnego rodzaju akcjach ukierunkowanych na kontrole prędkości, a także przy zabezpieczeniach wydarzeń plenerowych. O tym jak bardzo potrzebne było powołanie tej grupy świadczą wyniki działań.

Przez pierwszy rok działania pomorski zespół "SPEED":

- skontrolował blisko 24 000 pojazdów,


- ujawnił ponad 23 000 wykroczeń drogowych, z czego ponad 15 000 stanowiło przekroczenie dopuszczalnej prędkości,

- zatrzymał niemal 1 600 praw jazdy, w tym prawie 1 500 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym,

- zatrzymał niemal 900 dowodów rejestracyjnych, z czego aż ponad 450 za stan techniczny pojazdu.

Policjanci z zespołu SPEED, aby wyeliminować zagrożenia, jakie stwarzają w ruchu drogowym kierujący jadący z nadmierną prędkością, poruszają się radiowozami w sposób dynamiczny. W celu zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariuszom, niezbędne jest nieustanne szkolenie i podnoszenie posiadanych przez nich umiejętności kierowania pojazdami.

W 2020 roku, dzięki współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Pomorską Radą BRD, zespół "SPEED" uczestniczył w dwóch edycjach szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy na terenie Autodrom Pomorze.

Zadania, które dla policjantów przygotowali instruktorzy wymagały doskonałego panowania nad pojazdem. Ćwiczenia uwzględniały też specyfikę służby policyjnej. Z każdym kolejnym przejazdem stopień trudności był podnoszony.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, lecz w istotny sposób wpływa na rodzaj doznanych obrażeń. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana m. in. z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, ustępowaniem pierwszeństwa przejazdu, prawidłowym wyprzedzaniem oraz właściwym zachowaniem w obrębie przejść dla pieszych.

Działania zespołu SPEED prowadzone są regularnie. Policjanci kierowani są także tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo odbywania się nielegalnych wyścigów.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +2

    Just _gość_gość_gość_gość

    23.07.2020, 09:31

    Urzekła mnie ta historia!!! Mam obojętny stosunek do Policji, ale zawsze mam stres jak jedzie za mna radiowóz, to Ja wole jechać za nimi.

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx6.xx3 
  • +3

    EkO_gość

    23.07.2020, 11:26

    Patrząc na to, co dzieje się na drogach to i tak za mało. Czasem wydaje mi się, że 25% kierowców powinno stracić prawko. Pewne rzeczy niektórzy na drogach robią tak nagminnie, że batem by nie przetłumaczył. Nie pomyśli tylko jeden z drugim, że nie stanowi zagrożenia tylko dla siebie, ale również dla innych.

    Odpowiedz
    IP: 85.198.xx9.xx8 
  • +3

    zibi_gość_gość

    23.07.2020, 13:56

    europis

    Zabierac prawko za pijactwo i podwojne przekroczenie predkosci- z tym sie zgodze. Zabierac prawko za stluczki i praktycznie , za wszystko inne na obecna chwile-to idiotyzm. Dam dobra rade, masz stluczke to sie dogaduj z druga strona bo mozesz sie niezle zdziwic jak zadzwonisz po paly zeby wszystko zrobic zgodnie z prawem i ci zabiora prawo jazdy.

    Cytuj
    IP: 45.56.xx9.xx2 
  • +1

    mieczyslaw

    24.07.2020, 15:27

    I co to zmienia? Co to oznacza?

    Od 30 lat policja chwali się ile to mandatów wystawiła, ile praw jazdy zatrzymała, ilu pijanych, ile przekroczeń prędkości i... nic się w tym kraju nie zmienia. I nadal się nie zmieni, bo od 30 lat stosujemy te same metody oczekując wciąż nowych rezultatów! Droga policjo, to nic nie da, wasze działanie jest nastawione na "krojenie pieniędzy", a nie poprawę bezpieczeństwa. Jeśli miałoby chodzić o to drugie, to należałoby zacząć od: kwestionowania dróg źle oznakowanych/ nie spełniających warunków bezpiecznej jazdy - są od tego instytuacje, które nie są w stanie ani oznakować prawidłowo drogę, albo jej utrzymać; działać prewencyjnie - czyli WIDOCZNE patrole, edukacja w szkołach, edukacja dla dorosłych: tych kierujących i tych nie - czyli zamiast wystawiać mandaty, więcej pouczeń, wtedy można coś wytłumaczyć, wyjaśnić; Skupić swoją uwagę na ochronie najsłabszych, nie chronionych uczestników ruchu jak pieszych, rowerzystów - jeśli kierujący będą na nich zwracali uwagę, szanowali, to automatycznie poprawi się bezpieczeństwo, a jeśli ono się poprawi, to spadnie liczba wypadków i ich ofiar! To takie proste, a takie dla Was trudne. W obecnej sytuacji jesteście partyjną służbą, która nie ma nic wspólnego z formacją mającą dbać o bezpieczeństwo tych, którzy Wam płacą, czyli Polek i Polaków!

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.