Najlepsza w Polsce współpraca Powiatu z organizacją pozarządową

Nagrodzeni w konkursie (fot. mat. starostwa)
Tczew - Najlepsza w Polsce współpraca Powiatu z organizacją pozarządową

zobacz galerię zdjęć: 3
20 października br. Powiat Tczewski zdobył I miejsce w konkursie "Samorząd - Lider Zarządzania 2010 - współpraca Jednostek Samorządu Terytorialnego z Organizacjami Pozarządowymi”. Organizowanym przez Związek Miast Polskich, Instytut Spraw Publicznych, Departament Pożytku Publicznego, Collegium Civitas, Sieć Splot oraz Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Nagrodzone zostało partnerstwo zawiązane pomiędzy Powiatem Tczewskim a Fundacją Pokolenia w ramach projektów „"Trzy filary - podstawa wzmocnienia partnerstwa lokalnego w Powiecie Tczewskim" i „Trzy filary - Bank Partnerów Lokalnych”.

Konkurs miał na celu przybliżenie i wypromowanie dobrych praktyk we współpracy administracji samorządowej z podmiotami społeczeństwa obywatelskiego. Jury oceniało projekty m.in. pod kątem ich innowacyjności, skuteczności, efektywności zastosowanego podejścia.

- Idea pierwszego projektu „Trzy filary” powstała na spotkaniach partnerów Powiatowego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Społecznej Powiatu Tczewskiego Nasze partnerstwo było nieefektywne i należało je wzmocnić. Stąd pomysł aktualizacji PPnRzZiSS poprzez ocenę wybranych elementów Programu i szerokie konsultacje społeczne z partnerami. Powstało Biuro Partnerstwa Lokalnego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie, które udziela informacji nt. dostępnych źródeł finansowania za pomocą strony internetowej (www.fundusze.powiat.tczew.pl) a dodatkowo jest również swoistym „biurem matrymonialnym” kojarzącym Partnerów z trzech sektorów w zależności od potrzeb projektowych. - mówi Bożena Białas - kierownik Referatu Europejskiego Funduszu Społecznego w Starostwie Powiatowym w Tczewie.

Kolejnym działaniem w projekcie było utworzenie Punktów Informacyjnych dla organizacji pozarządowych w Fundacji Pokolenia oraz dla przedsiębiorców w Banku Spółdzielczym. Udzielały one m.in. informacji na temat dostępnych źródeł finansowych. Ciekawym rozwiązaniem okazało się zbudowanie w „terenie” sieci animatorów lokalnych. Było to 12 osób z poszczególnych gmin powiatu tczewskiego, którzy pełnili rolę „osób pierwszego kontaktu” dla swoich społeczności lokalnych.
Najważniejszym działaniem w projekcie było przeprowadzenie badania kapitału społecznego w Powiecie Tczewskim. Raport z badania został opracowany przez Zespół Pracowni Badań nad Kapitałem Społecznym przy Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Raport ukazuje nam zasoby społeczności lokalnej, potencjał współdziałania oraz poziom zaufania i powiązania pomiędzy poszczególnymi sektorami.

Ostatnim działaniem w projekcie było wydanie publikacji „Dobre Praktyki w Powiecie Tczewskim”. Publikacja zawiera dziesięć przykładów przedsięwzięć, których powodzenie zależało od zaangażowania wielu partnerów często z różnych sektorów.

- Realizacja projektu okazała się wielkim sukcesem stąd pomysł kontynuacji projektu w kolejnym rozdaniu środków unijnych. Projekt „Trzy filary - Bank Partnerów Lokalnych – skupił się na budowie małych, lokalnych partnerstw. Służyć temu miała dalsza działalność Biura Partnerstwa Lokalnego oraz Punktów Informacyjnych, a także wzmacnianie i rozszerzanie funkcji animatorów lokalnych.
Momentem kulminacyjnym projektu stała się Giełda Zasobów. Jest to nowatorski pomysł prezentacji i wymiany zasobów partnerów instytucjonalnych, biznesowych i społecznych w jednym miejscu i w jednym czasie. Idea ta została zaczerpnięta z niemieckiego modelu „Gute Geschäfte”- Targów Partnerskich, gdzie przedstawiciele z III sektorów prezentują swoje potrzeby, potencjał, pomysły i wymieniają się nimi zawierając między sobą „Kontrakty Partnerskie” - wyjaśnia Paulina Jabłonowska z Fundacji Pokolenia.

23 czerwca 2010 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbyła się pierwsza w województwie pomorskim Giełda Zasobów. W Giełdzie wzięło udział 157 osób. Uczestnicy zawarli łącznie 101 kontaktów! Najczęściej wymienianymi zasobami były pomieszczenia, działania promocyjne, wolontariusze, catering, różnego rodzaju sprzęt, serwis komputerowy, zajęcia artystyczne, szkolenia, warsztaty. Oprócz „jarmarku kontraktów” podczas Giełdy uczestnicy mogli skorzystać z porad ekspertów m. in. z Urzędu Marszałkowskiego czy Mobilnego Punktu Europe Direct.

- Cieszy fakt, że projekty partnerskie, jakie prowadzimy już od wielu lat z Fundacją Pokolenia zostały tak wysoko ocenione, co ważne na szczeblu ogólnopolskim. To zasługa udanej współpracy i związanych z tym sukcesów w tej dziedzinie, pracowników starostwa i fundacji. Wyraz uznania dla tej pracy jest dla nas dowodem, że należy realizować kolejne takie projekty - mówi Starosta Tczewski - Witold Sosnowski.

Pomimo, iż w tym roku nie było możliwe składanie projektów na wzmacnianie partnerstwa lokalnego, Powiat Tczewski stworzył projekt „Trzy filary – Lokalne Centra Aktywizacji”. Zakłada on stworzenie w gminach Gniew, Morzeszczyn i Subkowy, Lokalnych Centrów Aktywizacji na bazie świetlic wiejskich, które poprzez rozszerzenie funkcji mają pełnić rolę nowoczesnych ośrodków aktywizacji zawodowej i animacji społecznej. Projekt bazuje na doświadczeniach wcześniejszych „trzech filarów” i będzie realizowany w partnerstwie z organizacją pozarządową i podmiotem biznesowym.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +1

  1_gość

  02.11.2010, 00:25

  fajne laski

  co to za referat ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • +3

  koń polski_gość

  02.11.2010, 08:23

  Niech już będą te wybory, bo o tych "dokonaniach" starostwa czytać się nie da

  Odpowiedz
  IP: 194.24.xx4.xx5 
 • +1

  ProxX

  02.11.2010, 10:04

  Do tego Sosnowski mógłby coś w końcu z tymi włosami zrobić. Nie mówię o peruce ale chociaż je przyciąć bo stoją jak koniowi grzywa.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  DO PROXX_gość

  02.11.2010, 10:38

  A Ty chłopcze mógłbyś sobie wreszcie adidaski przetrzeć, nie mówię, że nowe ale przetrzeć bo brudne są jak u rolnika z pola.

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 

  ProxX

  02.11.2010, 16:45

  Czyste są jak zawsze:)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  animator_gość

  02.11.2010, 13:35

  Gratulacje przede wszystkim dla Pauliny, Bożeny i Adama - to oni zrealizowali ten projekt.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx9 
 • max_gość

  02.11.2010, 20:16

  wybory

  jak to sukcesy Sosnowskiego rażą oczy konkurencję. Nawet włosy przeszkadzają! To raduje serca wszystkich zwolenników Pana Sosnowskiego. Obecność na forum takich krytyków , naprawdę podnosi na duchu..... Jak nie potrafi się rozmawiać merytorycznie to mózg przestaje pracować.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • nieeeee_gość

  02.11.2010, 21:09

  znowu?

  da się coś bez "witka sosny" wstawić? Brawa dla Fundacji Pokolenia!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx9 
 • 10_gość

  03.11.2010, 08:44

  miasto

  dzieki bogu wyprowadzamy sie z tego miasta

  Odpowiedz
  IP: 91.94.xx2.xx5 
 • ufff_gość

  04.11.2010, 09:27

  dzięki Bogu wyprowadzacie się z tego miasta

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.