Będzie łatwiej złożyć wniosek o zaświadczenie A1

ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Będzie łatwiej złożyć wniosek o zaświadczenie A1
Z końcem września Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadzi na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) nowe udogodnienia. Rozwiązania usprawnią składanie wniosków o  zaświadczenia A1, potwierdzającego podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez osoby delegowane.

Już teraz klienci ZUS, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, mogą skorzystać w tym celu z PUE i wypełnić elektronicznie odpowiedni wniosek. Takie zaświadczenia potwierdzają podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce osobom delegowanym do pracy w innym państwie członkowskim UE, EOG lub w Szwajcarii. Od 30 września zostanie udostępniony na PUE nowy  kreator wniosków o wydanie zaświadczenia. Poprowadzi on klientów krok po kroku przez proces składania wniosku. Klient będzie odpowiadał na kolejne pytania a system, w oparciu o podane informacje automatycznie rozpozna, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji. Kreator będzie także  podpowiadał jak prawidłowo wypełnić wniosek. Po uzupełnieniu wymaganych danych i zakończeniu pracy powstanie komplet dokumentów - wniosek o wydanie zaświadczenia A1 wraz z wymaganymi załącznikami, o których dodanie klient może być poproszony w zależności od konkretnej sytuacji.

- W pierwszej kolejności ZUS uruchomi kreator dla  najbardziej typowych wniosków o zaświadczenie A1. Dotyczy to  trzech sytuacji: delegowania pracownika, czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek oraz wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii. Co ważne same  wnioski zostały uproszczone i dostosowane językowo. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Jeśli ZUS będzie dysponowali wszystkimi informacjami, niezwłocznie wyda zaświadczenie A1. Jeśli w sprawie będzie musiał przeprowadzić postępowanie wyjaśniające to wyda je najpóźniej w ciągu miesiąca.


Drukuj
Prześlij dalej