Gra z Pomorzem w tle

(fot. Jacek Sowa)
Gra z Pomorzem w tle
Dzięki grze Spy Guy każdy będzie mógł odkryć Pomorskie w zupełnie nowy sposób. Najnowsza wersja planszówkowego bestsellera firmy Trefl zabierze graczy w podróż po najważniejszych miejscach naszego regionu. Przy okazji pozwoli też poznać historię, kulturę i przyrodę Pomorza. Jej oficjalna premiera odbędzie się podczas tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów.

Spy Guy to gra planszowa stworzona w gdyńskiej firmie Trefl, nawiązująca do popularnego serialu animowanego "Rodzina Treflików". Na rynku ukazała się dwa lata temu i od razu otrzymała wyróżnienie Zabawki Roku w kategorii gier dla najmłodszych. Znalazła się też wśród 10 najchętniej wybieranych zabawek platformy sprzedażowej Amazon.

Przyszedł czas na wersję regionalną
W sierpniu 2023 r. pojawiła się pierwsza edycja miejska Spy Guy, w której Treflikowo zamieniło się w Sopot. Teraz swoją premierę będzie mieć wersja regionalna - Spy Guy Pomorskie, która powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Spy Guy to tytuł, który rozwijamy niezwykle dynamicznie na całym świecie. Gotowe już edycje na rynki zagraniczne to m.in. Spy Guy Francja, Niemcy czy USA, ale muszę przyznać, że nade wszystko cieszą mnie te najbliższe, regionalne wydania, tym bardziej związane z naszymi pomorskimi, treflowymi korzeniami. Bardzo dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu za zaufanie i chęć stworzenia planszówki o naszym województwie. Jestem przekonany, że będziemy tym samym wspólnie promować najciekawsze miejsca z mapy Pomorza, jak i edukować o historii naszego regionu - mówi Jacek Behnke, prezes Zarządu Trefl SA.


Na czym polega gra Spy Guy Pomorskie?

W grze Spy Guy liczą się spostrzegawczość i ścisła współpraca między graczami, którzy wcielając się w rolę detektywów znajdują ukryte dowody i w ten sposób próbują ustalić, kto stoi za serią występków. Celem gry jest pogoń za złoczyńcą i jego schwytanie.

- W przypadku Pomorza złoczyńca zmienia się w Smętka, kaszubskiego diabła, który wyruszył w trasę po całym województwie pomorskim, by psocić i utrudniać życie mieszkańcom. Zamienia drogowskazy, podkrada prawe skarpetki, płoszy ryby... a to tylko część jego psot. Jednak cały czas pozostaje nieuchwytny, nikt nie jest w stanie przyłapać go na gorącym uczynku. Na pomoc rusza więc superdetektyw Spy Guy, przed którym nikt nie ucieknie - informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Planszę stanowi umowna mapa województwa pomorskiego, na której znajdują się różne miejsca związane z naszym regionem. Przede wszystkim są to najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne, m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, wieża widokowa w Wieżycy, Teatr Muzyczny w Gdyni, molo w Sopocie, Stocznia Gdańska, katedra w Pelplinie Most Tczewski, zamek krzyżacki w Malborku czy żuławski dom podcieniowy.

Gracze wcielając się w postać Spy Guya, aby dogonić Smętka muszą odnaleźć jak najwięcej poszlak. Wśród wskazówek i symboli poukrywanych na planszy znajdą się charakterystyczne dla regionu zwierzęta i rośliny czy odniesienia do historii i kultury Pomorza. Podczas rozgrywki gracze muszą więc szukać np. gryfa, bursztynu, kaszubskiej ceramiki, krzyżackich hełmów lub długopisu Lecha Wałęsy. Oczywiście im więcej poszlak zostanie odnalezionych przez graczy, tym szybciej Spy Guy dogoni Smętka.

Zagraj w Spy Guy na giga planszy lub w telefonie

Gra Spy Guy Pomorskie jest już dostępna w sprzedaży na stronie internetowej: https://www.trefl.com/. Będzie też dystrybuowana przez sklep Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej: https://sklep.prot.gda.pl/

Natomiast oficjalna premiera Spy Guy Pomorskie odbędzie się w niedzielę, 17 marca 2024 r. podczas świętowania Dnia Jedności Kaszubów w Kolbudach. Specjalnie na tę okazję zostanie ułożona giga wersja planszówki o powierzchni 10 mkw, by w pogoni za Smętkiem mogły zmierzyć się całe zespoły chętnych osób. Tego samego dnia swoją premierę będzie miała też wersja mobilna gry dostępna w Google Play w aplikacji Spy Guy Hidden Objects.

Emocje związane ze ściganiem się na giga planszy Spy Guya zagoszczą następnie podczas Meczu Kaszubskiego w piątek, 22 marca w Ergo Arenie, w ramach którego Trefl Gdańsk podejmie zespół PSG Stali Nysa. Siatkarskie spotkanie, które gromadzi na trybunach kilka tysięcy dzieci uczących się na co dzień języka kaszubskiego będzie doskonałą okazją do promocji regionu i walorów edukacyjnych płynących z grania w planszówki.

Drukuj
Prześlij dalej