PLK SA i Straż Ochrony Kolei zapewnią bezpieczeństwo podczas ferii

Bezpieczny przejazd (fot. PKP PLK)
PLK SA i Straż Ochrony Kolei zapewnią bezpieczeństwo podczas ferii
Patrole na stacjach i w pociągach, kontrole obiektów kolejowych, dodatkowe akcje na przejazdach - Ambasadorzy Bezpieczeństwa i Straż Ochrony Kolei intensyfikują działania na rzecz bezpieczeństwa podczas ferii. Także w trakcie dojazdów na wypoczynek warto pamiętać o żółtych naklejkach, które mogą uratować życie.

Przed wyjazdami i w trakcie ferii zimowych Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują do kierowców i pieszych o rozwagę i czujność. Na przejazdach kolejowo-drogowych szczególnie w pobliżu miejscowości wypoczynkowych i w województwach, w których trwają ferie, kolejarze będą rozdawać ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominać o zasadach przekraczania torów. Podczas prelekcji przypomną dzieciom i młodzieży o właściwych zachowaniach na terenach kolejowych. Na stronie kampanii Bezpieczny Przejazd www.bezpiecznyprzejazd.pl dostępne są dodatkowe materiały dla nauczycieli i rodziców, a także aplikacje edukacyjne dla najmłodszych.

6 zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:


1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.

2. Czerwone światło to zakaz wjazdu na przejazd, a pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
4. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg.
5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami - wyłam rogatkę.
6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z żółtej naklejki PLK.

W 2023 roku doszło do 177 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób, a 21 zostało ciężko rannych.

Bezpieczny Przejazd w 2023 roku w liczbach:

- 1 841 prelekcji edukacyjnych

- Ponad 70 tysięcy wyedukowanych dzieci

- 11 warsztatów dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców

- 1 warsztat dla egzaminatorów WORD

- 1 513 akcji informująco-promocyjnych na przejazdach

- Do 73 108 osób dotarła akcja informująco-promocyjna na przejazdach

- Prawie 375 tysięcy rozdystrybuowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych

- 191 imprez plenerowych

Podczas ferii zimowych ponad 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne. Dodatkowe patrole SOK z psami służbowymi oraz specjalistyczny sprzęt: mobilne centra monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne, noktowizory i fotopułapki, zostaną wykorzystane na obszarze kolejowym. Bezpieczeństwo będzie szczególnie nadzorowane w pociągach, na dworcach, stacjach, przystankach oraz szlakach kolejowych i przejazdach kolejowo-drogowych. Patrole SOK będą obecne na terenach kolejowych, które mogą być wykorzystywane przez młodzież do zabawy. Pojawią się także funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych, którzy będą pełnić służbę po cywilnemu.

Całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK - 22 474 00 00.

#ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom

Na wszystkich 14-tysiącach przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce od 2018 roku znajdują się żółte naklejki. Są na nich umieszczone trzy numery: identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych. W przypadku niebezpiecznego zdarzenia należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu.

W 2023 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 7 963 zgłoszenia związane z zagrożeniami na przejazdach i terenach kolejowych. Specjalne szybkie połączenia operatorów numeru alarmowego 112 odegrały kluczową rolę w 275 przypadkach.

Zimowa przerwa w nauce trwać będzie do 25 lutego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Gość _gość

  21.01.2024, 18:45

  Z ,Legionowa do Warszawy. SKM

  Mam pytanie czy w dn.22.01.2024 przewiduje się strajk na kolei i do Warszawy w godzinach rannych nie będą kursowały pociągi SKM?

  Odpowiedz
  IP: 213.134.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.