Odmień swoją wieś dzięki Aktywnemu Sołectwu Pomorskiemu 2021

Pole, wieś, drzewa (fot. tcz.pl)
Tczew - Odmień swoją wieś dzięki Aktywnemu Sołectwu Pomorskiemu 2021
W ramach przedsięwzięcia Aktywne Sołectwo Pomorskie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą otrzymać dotacje w wysokości 10 tys. zł. Środki można przeznaczyć na modernizację świetlicy wiejskiej, budowę boiska, siłowni pod chmurką lub miejsca integracji mieszkańców np. wiaty. Wnioski należy składać do 15 lutego 2021 r, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

To już czwarta edycja Aktywnego Sołectwa Pomorskiego, które co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tej pory z dotacji skorzystało 106 sołectw na terenie województwa, a łączna kwota zrealizowanych projektów to ponad 1 milion zł.

Nowa jakość dla mieszkańców
Dzięki środkom dostępnym poprzez Aktywne Sołectwo Pomorskie wsie w regionie wzbogacają się o place zabaw, boiska, sceny plenerowe czy drewniane wiaty. W ten sposób m.in. zmodernizowano ogrzewanie w budynku dla Koła Gospodyń Wiejskich, zrewitalizowany został zespół parkowo-dworski czy wybudowano studnię głębinową zapewniającą wodę do podlewania boiska dla lokalnej drużyny piłkarskiej.

Zadania, które mogą otrzymać dofinansowanie, powinny służyć potrzebom mieszkańców wsi. - Chcemy, by pomorskie wsie piękniały i stawały się bardziej przyjazne dla mieszkańców właśnie poprzez wspieranie rozwoju lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego - mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Inicjatywy umacniają kontakty społeczne przez tworzenie wspólnych przestrzeni. Dlatego mile widziane są wszelkie miejsca, które integrują mieszkańców wsi, jak świetlice, boiska, wiaty, miejsca na ognisko, sceny plenerowe - tłumaczy Sarnowski.

Wśród pożądanych kryteriów, którymi powinny się cechować zgłaszane projekty, są nieodpłatny wkład pracy własnej mieszkańców, integracja społeczności lokalnej i poprawa jakości życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo publiczne. Komisja oceniająca wnioski będzie zwracała uwagę także na wpływ przedsięwzięcia na jakość środowiska, jego wymiar edukacyjny oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Zasady Aktywnego Sołectwa Pomorskiego
Starający się o dofinasowane mogą dysponować wkładem własnym, a o środki finansowe dla sołectw mogą ubiegać się gminy. Zgodnie z regulaminem realizacja projektów musi zakończyć się najpóźniej 29 października 2021 roku.

- To ważne, by wypełniony wniosek złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 15 lutego 2021 roku - podkreśla Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. - Liczy się data wpływu do urzędu, a nie stempla pocztowego - dodaje Pałkowski.


Wnioski oceni specjalny zespół powołany przez marszałka województwa pomorskiego. O przyznaniu dotacji zadecyduje Sejmik Województwa Pomorskiego w maju 2021 roku.

Informacji w zakresie Aktywnego Sołectwa Pomorskiego udziela Departament Środowiska i Rolnictwa pod numerem (58) 32 68 324/635.

Więcej na ten temat tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Mr. Refleksja_gość

  13.02.2021, 13:04

  fajni ludzie ....

  Przed, z górą, rokiem miałem kontakt z sołectwem graniczącym z miastem Tczew. Uważam, że jeśli wszystkie wsie są pod opieką takich ludzi, jak Rokitki, to należy wspomagać ich środkami i to niekonieczne wielkimi, ale systematycznie! Potrafią zrobić dużo dobrego dla swojej malej ojczyzny! Polska wieś się zmienia i warto w nią inwestować. Mentalność, szczególnie starszych, na pewno również ulega ewolucji i katabasy zaczynają tracić grunt pod nogami. Długoletni proces przed nami wszystkimi! Oby tak dalej.....

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.