Ponad 23,4 tys. przedsiębiorców z Pomorza płaci "Mały ZUS plus"

ZUS (fot. tcz.pl)
Tczew - Ponad 23,4 tys. przedsiębiorców z Pomorza płaci "Mały ZUS plus"
Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z "Małego ZUS Plus". Na Pomorzu jest ich ponad 23,4 tys. Muszą oni pamiętać, aby złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Terminy mijają 10 i 15 lutego.

W całym kraju z "Małego ZUS plus" korzysta ponad 341 tys. osób. Najwięcej zgłosiło się w gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - ponad 19,6 tys. W oddziale ZUS w Słupsku jest ich blisko 3,8 tys.

Mały ZUS plus to ulgą w opłacaniu składek, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

- Z "Małego ZUS plus" można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą przedsiębiorca musi płacić w pełnej wysokości. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


W tym roku przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki mogli zgłaszać się do ulgi aż do 1 lutego 2021 r. Co ważne, każdy kto korzysta z "Małego ZUS plus" w 2021 r. musi do 10 lutego lub jeżeli zatrudnia pracowników to do 15 lutego złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. Termin złożenia tych dokumentów może też upłynąć do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca za pierwszy miesiąc, w którym płatnik składek wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. W dokumentach musi znajdować się informacja o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • mb_gość

    12.02.2021, 19:47

    prywaciarzą teraz troche rura zmięknie, to dobrze bo chociaż januszexy spółka z ZOO się pozamykają

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.