Sportowa "dwójka" ma 60 lat

Jubileusz "dwójki" (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Sportowa "dwójka" ma 60 lat

zobacz galerię zdjęć: 9
14 października tczewska "dwójka" obchodziła jubileusz 60-lecia szkoły. Uroczystość połączona była z miejskimi obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Historia SSP 2 zaczęła się 21 lipca 1959 r. kiedy to wmurowano kamień węgielny pod budowę Szkoły Tysiąclecia. Pierwszy rok szkolny uczniowie uczcili już 2 września 1961 r. Wówczas patronat nad szkołą objęła Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej w Gdyni, a "Dwójka" przyjęła imię Bohaterów Westerplatte.

W 1973 r. powstała pierwsza w dziejach miasta klasa sportowa pływaków, a w 1979 klasa o specjalności piłka ręczna. Ważnym przekształceniem było powołanie Sportowego Liceum Ogólnokształcącego na mocy decyzji Kuratorium Oświaty z 21 maja 1987 r.

1 września 2000 r.w myśl reformy oświaty placówka stała się sześcioklasową szkołą podstawową o profilu sportowym, w budynku "Dwójki" zakończyło działalność Liceum Sportowe.

Rok później w 2001 roku została utworzona pierwsza klasa integracyjna. 8 czerwca 2005 r. przyjęto nową nazwę szkoły wraz ze sztandarem. Kolejna reforma oświaty w 2017 r. spowodowała scalenie SSP 2 z OI w budynku przy ul. Gdańskiej z Gimnazjum Nr 2 przy ul. Południowej oraz powrót do 8 letniej szkoły podstawowej.

Obecnie do "Dwójki" uczęszcza 745 uczniów. Szkoła posiada 40 oddziałów, w tym 2 oddziały przedszkolne.

Chlubą szkoły są tradycje i sukcesy sportowe. Bilans osiągnięć sportowych uczniów i absolwentów SSP nr 2 z OI w Tczewie obfituje w wiele znakomitych wyników pływaków, pięcioboistów nowoczesnych i trathlonistów:

PŁYWANIE:

- dwie olimpijki: Kornelia Stawicka (73) - SEUL (1988), Izabeli Burczyk (72) - ATLANTA (1996),
- medale w oficjalnych mityngach międzynarodowych,
- 60 rekordów Polski - indywidualnych i sztafetowych,
- 373 medale Mistrzostw Polski w pływaniu, wywalczonych przez 54 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych,
- ponad 1000 miejsc finałowych na Mistrzostwach Polski,

PIĘCIOBÓJ NOWOCZESNY:

- brązowy medal (w sztafecie mix) Daniela Ławrynowicza (97) na Mistrzostwach Europy młodzieżowców w pięcioboju nowoczesnym,
- 37 medali Mistrzostw Polski w dwuboju, trójboju, czwórboju i pięcioboju nowoczesnym,
- blisko 100 miejsc finałowych na Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych,

TRIATHLON:

- Daniela Kamińska (93) cztery medale (1-2-1) Mistrzostw Świata (AG 20-24) na dystansie długim ITU,
- Miłosz Walkowiak (99) finalista Mistrzostw Europy juniorów młodszych, mistrz Polski juniorów młodszych do lat 18

Łączny dorobek medalowy dyscypliny pływanie i pochodnych:

417 medali imprez rangi mistrzowskiej we wszystkich kategoriach wiekowych, ( 126 złotych, 116 srebrnych i 131 brązowych ) !!!

Osiągnięciami szczycą się również drużyny piłki ręcznej, zdobywając na przestrzeni lat tytuły Mistrzowskie i Wicemistrzowskie Polski w swoich kategoriach. Wielu absolwentów klas piłki ręcznej zasila obecnie pierwszoligowe polskie zespoły. Absolwentem "Dwójki" jest m. in. Michał Daszek, piłkarz ręczny, prawoskrzydłowy, reprezentant Polski, brązowy medalista mistrzostw świata w Katarze, uczestnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Najlepszy zawodnik i najlepszy skrzydłowy Superligi w sezonie 2018/2019 w barwach Wisły Płock. 
Absolwentem SSP 2 jest również olimpijczyk Michał Zblewski polski bobsleista, uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie i Vancouver,  który swoją karierę rozpoczął w Dwójce jako lekkoatleta, następnie wieloboista, medalista mistrzostw Polski w kategoriach juniorów i młodzieżowców oraz reprezentant Polski w pucharze Europy w wielobojach.
Szkoła od lat skutecznie łączy dwie idee, mające duży wpływ na rozwój i kształtowanie właściwych postaw jej podopiecznych - ideę sportu i ideę integracji społecznej. SSP 2 w Tczewie jest jedną z nielicznych placówek, w której w pełni realizowany jest program integracji społecznej osób niepełnosprawnych.

Sportowa Dwójka to placówka o bogatych tradycjach, ale wybiegająca naprzeciw najnowszym trendom w edukacji. Oprócz tego, że funkcjonują tu klasy sportowe i integracyjne, dzieci pod opieką nauczycieli angażują się w różne akcje społeczne, m.in. w ramach programu UNICEF, czy w akcjach Fundacji Hospicyjnej oraz Hospicjum im. Ks.Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Uczniowie realizują szereg projektów edukacyjnych rozwijających ich kluczowe kompetencje m.in. Międzynarodowy projekt e-Twinning, Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo - projekt realizowany we współpracy z fundacją Dbam o mój zasięg, dotyczący zachowania równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Szkoła posiada certyfikat Szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją nadawany przez Polskie Towarzystwo Dysleksji.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się również okazją do złożenia życzeń pracownikom oświaty i podziękowań za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze. Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki wręczył Nagrody Prezydenta Miasta Tczewa nauczycielom tczewskich szkół i przedszkoli.

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 z OI w TczewieRobert Kraska wręczył również coroczne nagrody Dyrektora Szkoły. Nagrodzonych zostało 29 nauczycieli i 29 pracowników administracji i obsługi SSP 2 z OI w Tczewie.

- W imieniu Dyrekcji Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie, pracowników, uczniów i rodziców pragniemy podziękować wszystkim przyjaciołom Dwójki za obecność z nami w tym ważnym dla nas dniu. - mówią przedstawiciele szkoły.


Sonda - odpowiedz na pytanie

Kogo chcesz na letnim koncercie w Tczewie? (część 1 z 2)

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +9

  Kinjo_gość

  17.10.2021, 08:11

  Świetna szkoła

  Pozdrawiam Panią Szczukę - nikt tak nie cisnął z Polaka :))

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx0 
 • -2

  Omer_gość

  17.10.2021, 12:55

  pani pedagog najlepsza!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx9 
 • -2

  Ja_gość

  17.10.2021, 21:04

  Piękna rocznica. Szkoda ze nie widać za bardzo uczni którzy wzięli w tym dniu udział.

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx2.xx8 
 • +4

  v_gość

  18.10.2021, 08:01

  UCZNIÓW!!! Nie uczni. Z Polaka nikt cię chyba nie cisnął?

  Cytuj
  IP: 5.226.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA