Szukali tczewskich śladów generała Hallera

Spacer (fot. mat. prasowe)
Tczew - Szukali tczewskich śladów generała Hallera

zobacz galerię zdjęć: 3
Już po raz trzeci Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie zorganizowało historyczny spacer. Uczestnikami spotkania byli Radni Powiatu Tczewskiego:
Andrzej Demski, dr Krzysztof Korda oraz mieszkańcy i miłośnicy lokalnej historii. Tym razem bohaterem spotkania był Józef Haller.

W tym roku przypada 100. rocznica przybycia generała do grodu Sambora. Uczestnicy spaceru poznali dzieje wkroczenia 30 stycznia 1920 roku wojsk Frontu Pomorskiego do Tczewa. Powitanie ich oraz dowódcy przez mieszkańców Kociewia. Józef Haller przybył do miasta nad Wisłą 4 lutego 1920 i powiedział: "Ślubuję, że tej ziemi nie oddamy nigdy!". Po czym zawołał "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród".

W Fabryce Sztuk uczestnicy spaceru odkryli replikę czapki generała i pierścień, który wrzucił do Morza Bałtyckiego podczas zaślubin w Pucku. Na Placu Marszałka Piłsudskiego poznali dzieje pomnika cesarza Wilhelma I, który został zniszczony przez marynarzy przybyłych wraz z Hallerem do Tczewa. Jego dewastacja oznaczał koniec niemieckich rządów na Pomorzu. W Miejskiej Bibliotece dr Krzysztof Korda przedstawił zdjęcia i dokumenty z 1920 roku, które znajdują się w zbiorach tczewskiej księżnicy. Ostatnim akordem spotkania była wizyta na Placu Hallera w historycznym miejscu w którym stał generał "Błękitnej Armii".

III Historyczny Spacer pt. "Tczewskie ślady gen. Józefa Hallera" przygotowali ZKP oddział Kociewski w Tczewie, Miejska Biblioteka im. A. Skultera w Tczewie oraz Fabryka Sztuk w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  śladowe _gość

  03.03.2020, 08:54

  zapachy z pod pachy

  normalnie czarne stopy , zuchy chłopaki idą po śladach jak wilki . I co znaleźli...wirusa ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • Uuuuuuuu_gość

  04.03.2020, 13:34

  Hwala halerczykom

  Witam, czy mówi się iż gen. Haller został wyrzucony z armii. I dla czego. Sam Naczelnik wyrzucił Hallera z armii. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.