Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed Wielkanocą. ZUS wkrótce wypłaci dodatkowe świadczenia

Starość, emeryt
Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed Wielkanocą. ZUS wkrótce wypłaci dodatkowe świadczenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty tzw. trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą. Nie trzeba składać żadnego wniosku. ZUS przeprowadzi procedurę z urzędu.

Dodatkowe świadczenie roczne przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca będą mieli prawo do wypłaty emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego. Dotyczy to więc uprawionych do emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla ianwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej czy renty rodzinnej. "Trzynastkę" dostaną też osoby, które mają prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia czy zasiłku przedemerytalnego.

- "Trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca. W tym roku to 1780,96 zł brutto. Świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom, nie jest też wliczane do limitu dochodu. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Osobom uprawnionym do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenia w maju. Jeżeli termin wypłaty przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci świadczenia wcześniej. Jeśli np. termin płatności emerytury lub renty to 1 kwietnia, a w tym roku jest to poniedziałek wielkanocny, to uprawniony otrzyma pieniądze wraz z "trzynastką" jeszcze przed tą datą. Kolejne terminy to 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 kwietnia. Osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne 1 maja, dostaną dodatkowe środki jeszcze przed "majówką".


Dodatkowe świadczenia roczne trafią do ponad 470 tys. pomorskich emerytów i rencistów

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • Fran _gość

  27.03.2024, 09:28

  Donald Tusk powinien zlikwidować trzynastki I wszystko to rozdawnictwo co pisowska banda wprowadziła

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx6 
 • RMC_gość_gość

  27.03.2024, 10:50

  13 tka

  To ja Tobie dam 1600zł renty socjalnej i żyj , tego cwaniaku.????

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx6.xx1 
 • I_gość

  27.03.2024, 16:56

  Kogo to interesuje trzeba było pracować a nie cwaniakowac całe życie i pretensje bo wiecznie mało!

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • Cccp_gość

  27.03.2024, 17:13

  Raus

  Tusk to Judasz made in Germany, a po PNP to przybudówki ko i będzie z nimi ko jak w boksie

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xxx.xx9 
 • Gość _gość

  28.03.2024, 07:05

  Emerytury

  Za to teraz rządzi banda pomatolowi mamy Białorus w najgorszym wydaniu za pół roku powiedzą pieniędzy nie ma i nie będzie

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.