Nowoczesne technologie w chirurgii zaćmy

(fot. mat. prasowe)
Nowoczesne technologie w chirurgii zaćmy
Zaćma to powszechna choroba, diagnozowana zwykle u Pacjentów po 60. roku życia. Tzw. katarakta zniekształca widzenie i upośledza codzienne życie osoby chorej. Jednak specjaliści w zakresie chirurgii okulistycznej są w stanie wyleczyć Pacjenta i przywrócić mu ostrość widzenia. Sprawdź, jakie możliwości daje chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji (łac. phacoemulsificatio cataractae) z użyciem ultradźwięków.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to szansa na lepsze widzenie 
Operacja zaćmy jest przeprowadzana u Pacjentów w różnym stadium zaawansowania choroby. Wiedz, że metoda  fakoemulsyfikacji z wykorzystaniem ultradźwięków wyróżnia się wysoką efektywnością. To bezpieczna i skuteczna procedura, która nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem dla Pacjenta (dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego w formie kropli). 
Należy podkreślić, że operację zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz chirurg. Specjalista dokonuje niewielkiego nacięcia na brzegu rogówki (mniej więcej 2,2 mm), a następnie dzięki odpowiedniemu sprzętowi laserowemu rozdrabnia i usuwa chorą tj. zmętniałą soczewkę Pacjenta chorego na zaćmę i wprowadza na jej miejsce nową (sztuczną) soczewkę wewnątrzgałkową. Wykonane na brzegu rogówki nacięcie goi się samoistnie i nie pozostawia blizn. Nie ma też potrzeby zakładania szwów. Co ważne, ta nowoczesna technologia nie wymaga zastosowania narkozy ani hospitalizacji (Pacjent zachowuje świadomość w trakcie operacji).

Ile trwa operacja usuwania zaćmy tą nowoczesną metodą?

Jaki jest czas trwania operacji usuwania zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji? Procedura trwa do kilkunastu minut, nie jest więc długotrwała. Operację zaćmy tą metodą nazywamy tzw. zabiegiem chirurgii jednego dnia (co oznacza, że Pacjent nie spędza w klinice okulistycznej więcej, niż 24 h, a w przypadku usuwania zaćmy jest to tak naprawdę zaledwie kilka godzin). Co dalej? Po kilku dniach od operacji należy przyjść na wizytę kontrolną, w trakcie której specjalista sprawdza stan gałki ocznej, umiejscowienie sztucznej soczewki i upewnia się, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Następna wizyta kontrolna zwykle wyznaczana jest po miesiącu od fakoemulsyfikacji soczewki.

Jeśli chodzi o zalecenia pozabiegowe, których należy ściśle przestrzegać, Pacjent powinien: 

- unikać dźwigania, 
- nie przemęczać się,
- nie pocierać operowanego oka,
- unikać schylania. 

Przez około miesiąc po operacji zaćmy należy zrezygnować z robienia makijażu. Najlepiej jest spać na boku przeciwnym, niż oko, które było operowane. Bardzo ważna jest też ochrona oka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, warto w tym celu nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Czy fakoemulsyfikacja to jednorazowa procedura?
Tak, wystarczy jedna procedura, aby Pacjent odzyskał ostrość widzenia i normalnie funkcjonował w codziennym życiu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej fakoemulsyfikacja to technologia, która umożliwia operowanie katarakty w każdym etapie zaawansowania schorzenia. 

Przeciwwskazania do operacji zaćmy z użyciem fakoemulsyfikatora 
Przed wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej Pacjent musi przyjść na wizytę kwalifikującą do procedury zabiegowej, podczas której specjalista ocenia stan zdrowia i wyklucza różne (względne, bezwzględne) przeciwwskazania  Do podstawowych czynników wykluczających możliwość poddania się operacji zaćmy z użyciem fakoemulsyfikatora należą:

- stany zapalne gałki ocznej, 
- problemy z krzepliwością krwi,
- schorzenia zakaźne,

- świeżo przebyty zawał serca.

Niezbędne jest również przeprowadzenie szczegółowych badań diagnostycznych, które umożliwiają lekarzowi ocenę stopnia zmętnienia chorej soczewki.m

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej