Ruszy budowa nowej linii elektroenergetycznej na terenie powiatu tczewskiego

Stosowną uchwałę przyjęli gniewscy radni (fot. tcz.pl)
Ruszy budowa nowej linii elektroenergetycznej na terenie powiatu tczewskiego
Na minionej sesji Rady Miejskiej w Gniewie radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gniew. Związane jest to z budową dwutorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń, która przebiegać ma przez teren gminy Gniew.

Na sesję przyjechali przedstawiciele firmy SAG Elbud Gdańsk S.A., projektanci linii. Firma ta została wyłoniona w ramach przetargu ogłoszonego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) i to ona wybudować ma nową dwutorową, napowietrzną linię elektroenergetyczną o napięciu znamionowym 400 kV, relacji Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń. W lipcu firma wystąpiła do gminy Gniew o zmianę studium ze względu na konieczność uwzględnienia w studium aktualnego przebiegu w/w linii elektroenergetycznej.

Dwutorowa napowietrzna linia elektroenergetyczna 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń ma stanowić jeden z filarów bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji trójmiejskiej i pozostałych terenów Polski północnej. Dla woj. pomorskiego jest to inwestycja celu publicznego o znaczeniu strategicznym, która ma zapewnić ciągłość dostaw energii oraz stworzyć połączenie z elektrowniami i siecią elektroenergetyczną południa kraju. Linia wpisuje się w szeroko zakrojone plany Polskich Sieci Elektroenergetycznych, będące realizacją rządowego programu Polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Na ich mocy PSE zamierza do 2025 roku wybudować 4 tys. kilometrów sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć 400 kV i 220 kV. To oznacza, że linia Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń, będąc elementem tego planu, stanowi inwestycję celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, a nawet krajowym.

Zaprojektowana linia przebiegać ma przez województwa Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie, 6 powiatów i 17 gmin, w tym gminę Gniew. Przewidywana długość linii to około 116 km, odcinek w naszej gminie ma liczyć około 8 km. Planowany termin realizacji to rok 2018.


Co gmina, dzięki realizacji inwestycji na jej terenie może zyskać? Przede wszystkim dodatkowe wpływy z podatków oraz nowoczesną i bezpieczną konstrukcję linii energetycznej. Budowa takiej linii to również zapewnienie prądu mieszkańcom północnej Polski.

Jak tłumaczyli na sesji projektanci linii większe elektrownie zasilające nasz kraj znajdują się na południu, a odbiorcy są w całym kraju, również na północy. Województwo Pomorskie poza kilkoma farmami wiatrowymi nie ma żadnej elektrowni, całość prądu importowana jest z południa na północ. W tym ma pomóc nowa linia energetyczna. W przyszłości w gminie Pelplin powstać ma również elektrownia północ, która połączona zostanie docelowo z nową linią. Chodzi o poprawienie bezpieczeństwa energetycznego całego regionu północy.

Obecnie w Polsce jest 13,45 tys. km linii przesyłowych najwyższych napięć, a by zapewnić poprawną pracę systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, niezbędnym jest zbudowanie około 4 tys. km linii dodatkowo.

Linie 400 kV, posiadają większe możliwości przesyłu przy mniejszych stratach energii. Stopniowo zastępuje się istniejące sieci 220 kV siecią o napięciu 400 kV, tak też stanie się w w przypadku budowy nowej linii.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • +1

    sds_gość

    09.09.2014, 11:39

    A elektrownia Żarnowiec?

    (...)Województwo Pomorskie poza kilkoma farmami wiatrowymi nie ma żadnej elektrowni, całość prądu importowana jest z południa na północ(...) Chyba redakcja zapomniała o elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu o mocy 760MW! Zresztą jedynej dokończonej inwestycji budowanej tam w latach osiemdziesiątych Elekterowni Jądrowej...

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • +1

    _gość

    09.09.2014, 14:24

    Poza tym, że przesadziłeś trochę z mocą elektrowni w Żarnowcu to nie wiem czy wiesz, ale ta elektrownia żeby wytworzyć prąd najpierw musi ten prąd zużyć. Bilans energetyczny jest ujemny, a działa obecnie tylko po to, aby zapewnić energię w tak zwanym szczycie energetycznym.

    Cytuj
    IP: 213.199.xx3.xx1 
  • +1

    werek_gość

    09.09.2014, 15:41

    EJŻ

    Elektrownia miała spełniać rolę akumulatora energii dla powstającej w pobliskim Kartoszynie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. EJ nie powstała stąd ujemny bilans...

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • MW_gość

    09.09.2014, 16:08

    Czy radni byli wystarczająco przezorni? Czy wiedzą jakie będą konsekwencje ich decyzji? Po obu stronach linii nie będzie można budować obiektów, oznacza to wyłączenie pasa o szerokości ok. 1 km. na odcinku 8 km. To duża część gminy. Na mocy spec ustawy będą uzyskiwali pozwolenia, a mieszkańcy nie bedą mieli nic do gadania. Czy sieci energetyczne miały inne warianty, bezpieczniejsze dla ludzi i nie narażające ich interesów? Czy też wybrano wariant najtańszy dla inwestora?

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx9.xx4 
  • ASDEK_gość

    10.09.2014, 08:15

    Bzdury piszesz. Jaki 1km ochronny? Linia wysokiego napięcia to nie farma wiatrowa i stosuje się 100m pas ochronny.

    Cytuj
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • MW_gość

    10.09.2014, 10:03

    Kiedyś palono papierosy w miejscach publicznych, zakładach pracy, w obecności dzieci, czy dzisiaj też tak jest? 100 metrowa strefa jest już kwestionowana i wprowadzenie 1 km jest tylko kwestia czasu i dostosowania polskich praw do unijnych. Linia 400 kV to oddziaływanie elektromagnetyczne i akustyczne. Buczenie słychać z 200m, kto dzisiaj chciałaby sie budować w pobliży takiej linii mimo, że obecne prawo na to pozwala? O ile spadnie wartość gruntów? Czy rolnicy będa mieli ograniczania w uprawach swoich pól w pobliżu takich linii? Czy takie pytania zadali radni?

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx3.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.