tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 01:53
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Seniorzy świętowali na balu retro

Opublikowano: piątek, 08.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W nietypowy sposób w Tczewie obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji urządzono Retro-bal, czyli bal wspomnień lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W atmosferę sprzed kilkudziesięciu lat przeniosło się ponad 200 uczestników imprezy.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku. Święto jest każdego roku okazją do promocji aktywności lokalnego środowiska osób starszych oraz upowszechnienia działań realizowanych na rzecz seniorów w mieście. Ponadto stwarza szansę na pogłębienie więzi międzypokoleniowej oraz podjęcie społecznej debaty na temat aspektów i przejawów życia seniora w lokalnym środowisku i szerzej - w Polsce. Tczew dzięki partnerskiej inicjatywie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zarządu Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej jest wieloletnim organizatorem obchodów. Do współpracy włączają się ponadto lokalne instytucje, organizacje i przedsiębiorcy. W tym roku do organizacji działania włączyli się: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Zespół Wiecznie Młodzi pod kierunkiem Bożeny Szczepańskiej Szkoła Tańca Piotr Popielarczyk, Halina Kaszubowska, sklep Stare Kino w Tczewie, zakład fotograficzny "FOTO Kopyłowicz" Mikołaj Kopyłowicz, MBF sp. z.o.o. w Tczewie. Gościem specjalnym był Krzysztof Schabowski - wicemistrz Polski i Europy Strong Men.

Tegoroczne obchody zrealizowane zostały z wykorzystaniem formuły balu z konkursami połączonego z artystycznymi prezentacjami działań lokalnych grup seniorów oraz dzieci i młodzieży ze szkoły tańca, strongmenów, rzemieślników. Stylizacja na lata 20’ i 30’ XX wieku jest odwołaniem do lat młodości gospodarzy imprezy, okazją do wspomnienia stylu życia, mody oraz wizerunku miasta w tamtych latach. W trakcie balu odbyły się między innymi: pokaz mody lat 20 i 30, pokazy scenek z życia w latach 20 i 30, występy Strongmenów, występy wokalne i taneczne. Imprezę poprowadził Marcin Derbis, oprawę muzyczną przygotował zespół Megaton. W obchodach wzięło udział około 200 osób.

- Organizacja tego wydarzenia jest promocją niestereotypowego wizerunku osoby starszej. Oprócz międzypokoleniowej zabawy i atrakcyjnej formuły obchodów realizowanych w przestrzeni miejskiej, święto sprzyja tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie opieki i wsparcia osób starszych, metod aktywizacji, rozwoju ruchu samopomocy. Tego dnia w szczególny sposób potrzeby i problemy seniorów mają szansę zostać dostrzeżone przez lokalne podmioty kształtujące politykę społeczną. - wyjaśnia Sławomir Chodorowicz z tczewskiego MOPS-u - Inicjatywa promuje jednak przede wszystkim wielokierunkową aktywność najstarszych mieszkańców Tczewa, formy uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim miasta. Dedykowane im działania dnia obchodów kierowane są zatem na wspieranie aktywności osób starszych poprzez wspólną - międzypokoleniową zabawę, naukę, pracę. Program obchodów zmienia się co roku, odpowiadając na zmieniające się potrzeby osób starszych, które w ramach m.in. projektów realizowanych przez MOPS w Tczewie włączane są do planowania i organizacji inicjatywy. Tczewscy seniorzy są zatem nie tylko uczestnikami, ale również gospodarzami obchodów. Liderami działań animacyjnych skierowanych do wszystkich - bez względu na wiek - mieszkańców Tczewa.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Tczewie są realizowane w ramach projektu "Kontynuacja działalności kawiarenki dla seniora Cafe Senior" dofinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Tczew w ramach zadania publicznego w zakresie "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego".
drukuj
Artykuł przeczytano 2948 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Nowaki w CKiS
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
user_ico_stary zając
0
Stary zając ostrzega ~ stary zając
Uż. zarejestrowany
Data: 08.10.2010, 20:10
Stary zając przypomnia że każdy kiedyś będzie seniorem o ile Kubusiowy las mu pozwoli.
Brak zdjęcia
0
wielka sprawa ~ Prezes_gość
IP: 83.25.xx1.xx2
Data: 10.10.2010, 21:12
Uczmy się bawić od tczewskich Seniorów brawo,brawo!!!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew