Korpus Wsparcia Seniorów. Te opaski ratują życie

(fot. mat. prasowe)
Korpus Wsparcia Seniorów. Te opaski ratują życie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie kontynuuje program "Korpus Wsparcia Seniorów". W ramach przedsięwzięcia osoby starsze otrzymują specjalne opaski, które w chwili zagrożenia mogą uratować życie.

Uchwałą Rady Miejskiej z 29 lutego br. przyjęty został lokalny program osłonowy "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024 - moduł II. Program jest adresowany do osób w wieku 60 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia.

Program jest koordynowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do końca 2024 r. z wykorzystaniem środków przewidzianych w programie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024 (dofinansowanie 80 proc.).

- Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych w formie tzw. "opieki na odległość". "Opieka na odległość" jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. "Opieka na odległość" gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


W ramach programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. "opasek bezpieczeństwa" wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

- przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy - w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • wyborca 2024_gość

    08.03.2024, 12:16

    korpus dla starców z UM

    TAKI KORPUS proszę zaproponować stracom co walczą o następną kadencję w RM. Opaska pomoże tym starcom po 75+ w ich stanach zdrowotnych i w obawie ,że nie będą zagrożeniem w uchwałach tworzonych dla dobra miasta Tczew. W obecnej Radzie co dobiega końca było ich wiele do odbierania diety i wspomagania swojego budżetu. KAŻDY Z NICH po 75 roku życia otrzymuje z ZUS ŚWIADCZENIE dodatek pielęgnacyjny więc to powinno pomagać w budżecie osoby starczej niedołężnej co za chwilę jako radna wiedzie na wózku inwalidzkim na salę obrad im.Franciszka Fabicha UM.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx4.xx1 
  • gosssssc_gość

    08.03.2024, 20:19

    cd

    W pełni popieram. Wystarczy oglądnąć nagranie z przebiegu ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 29 lutego 2024 r, dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miejskiego, aby móc dostrzec jak Radna Pierzynowska, zasiadająca obok Przewodniczącego rady gminy, gubiła się w obowiązkach radnego. Gubiła się, ponieważ ze zrozumiałych względów, a wynikających także z Jej wieku, nie powinna już dalej być radną. Praca radnego to nie stowarzyszenie (itp) osób będących na emeryturze, a takich w radzie gminy jest wielu.

    Cytuj
    IP: 185.167.xx2.xx0 

    Yyy_gość

    09.03.2024, 12:46

    Pewnie, lepiej oddać władzę gówniarzom.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • tyuytu_gość

    08.03.2024, 20:13

    Szalony seks kilka godzin z rzędu, silna erekcja, żywe orgazmy, dużo spermy i zwiększony testosteron i bezpieczny w każdym wieku! Nie przegap swojej szansy, aby twój seks był niezapomniany---->- tnij.tcz.pl/?u=207b27

    Odpowiedz
    IP: 146.70.xx8.xx7 
  • gossssc_gość

    09.03.2024, 18:49

    cd

    "Pewnie, lepiej oddać władzę gówniarzom."

    Seniorzy ewentualnie jedynie na społecznego doradcę radnego, jeżeli wykażą się jeszcze nadążaniem za potrzebą samorządowego myślenia. Nie. Nie "gówniarze" powinni być radnymi, ale osoby, które swoją dotychczasową pracą już wykazały, że warto im zaufać. Wiekowi "emeryci" nie są w stanie skutecznie nadążać w obowiązkach radnego a "gówniarzom" brak życiowego doświadczenia, potrzebnego radnemu. Warto niekiedy "emeryta" posłuchać, ale jedynie z pozycji doradzania. Nie bez przyczyny ustalono wiek emerytalny. Warto zawsze każdego posłuchać, gówniarza" także.

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx2.xx0 
  • Yyu_gość

    09.03.2024, 20:18

    Bzdura. Rada powinna składać się z ludzi w różnym wieku. Ustabilizowanych życiowo, dysponujących wolnym czasem, cieszących się zaufaniem wyborców.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • Wyborca _gość_gość

    10.03.2024, 05:06

    Radni bez radni.

    "Bzdura. Rada powinna składać się z ludzi w różnym wieku. Ustabilizowanych życiowo, dysponujących wolnym czasem, cieszących się zaufaniem wyborców."

    Oczywiście , że radni z doświadczenie zawodowym mogą w radzie zaistnieć,ale nie nauczyciele z tamtej epoki nie mającej pojęcia o bieżących potrzebach w zarządzaniu gminą oraz nowych wyzwań samorządowych.Co profesor były nauczyciel jako radny, czy żona lekarza może oferować swoją wiedzą na temat samorządów jak jej kandydatura opiera się być radną bo ma staż radnej.

    Odpowiedz
    IP: 31.61.xx5.xxx 
  • Yyy_gość

    10.03.2024, 11:46

    Ale głupie to co piszesz. Uczepiłeś się nauczycieli i kobiet. Przyjrzyj się reszcie. Majster, lekarka, katecheta, wieczny działacz, handlarz. Co za różnica gdzie kto pracuje, ile ma lat, jakiej jest płci. Ważne żeby miał za zaufanie ludzi, coś umiał i wiedział jak załatwić. W Radzie mają być ludzie różni.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • gasssc_gość

    10.03.2024, 07:42

    potrzebna DEBATA

    Czy odbędzie się Debata kandydatów na Prezydenta Miasta? Obecny Prezydent wypowiedział się, że debaty nie wiele dobrego wnoszą, bo ...

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx2.xx0 
  • X_gość_gość_gość_gość

    10.03.2024, 12:16

    Różni w RM

    "Ale głupie to co piszesz. Uczepiłeś się nauczycieli i kobiet. Przyjrzyj się reszcie. Majster, lekarka, katecheta, wieczny działacz, handlarz. Co za różnica gdzie kto pracuje, ile ma lat, jakiej jest płci. Ważne żeby miał za zaufanie ludzi, coś umiał i wiedział jak załatwić. W Radzie mają być ludzie różni."

    Tu warto odnieść się do osób, które chcą być dla społeczności przedstawicielami,nie decydować o tym do której mają być otwarte punkty monopolowe,bo to temat zastępczy wykonaniu radnych o niskim poziomie wiedzy na konkretne tematy.Trzeba na byle temat podnieść rękę w glosowaniu aby pokazać swoją aktywność radnego.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx3.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.