84 lata temu zamordowali 13 niewinnych Polaków

(fot. Beata Górska/Fabryka Sztuk)
84 lata temu zamordowali 13 niewinnych Polaków
24. stycznia mija 84. rocznica mordu, dokonanego na trzynastu Polakach przez niemieckich funkcjonariuszy nazistowskich. Jak co roku Dawny Tczew zaprasza na uroczystość upamiętniającą pomordowanych, która odbędzie się przy tablicy na ul. Lecha.

- W środę, 24 stycznia będziemy obchodzili kolejną rocznicę niemieckiego mordu z 1940 roku. Zapraszamy na wspólne upamiętnienie 13 ofiar, które odbędzie się o godzinie 18.00 przy tablicy pamiątkowej na ulice Lecha. - mówi Przemysław Zieliński z Dawnego Tczewa.

Co wydarzyło się przed 83. laty? Hitlerowcy rozstrzelali 13-tu Polaków, których ukarano za rzekomy sabotaż w fabryce Arkona (dzisiaj "Fabryka Sztuk"). W nocy z 23 na 24 stycznia 1940 roku w garażach na terenie fabryki Arkona (obecnie Fabryka Sztuk i Muzeum Wisły) wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęło 7 lub 11 (różnice w źródłach) samochodów pocztowych.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zbyt bliskie ustawienie koksowników ogrzewających pomieszczenie przy zatankowanych autach. 24 stycznia na pogorzelisku zebrała się grupa wyższych miejscowych funkcjonariuszy nazistowskich: szef SS Walter Becker, starosta powiatowy i szef NSDAP Isendick, dowódca Gestapo Adolf Leister oraz szef SA Simens. Bez przeprowadzenia żadnego dochodzenia stwierdzili, że pożar był wynikiem sabotażu. Jak po wojnie zeznał kierowca Isendicka postanowiono za każdy spalony samochód rozstrzelać jednego Polaka. Ostatecznie stworzono listę 13-tu niewinnych osób, które następnie aresztowano. Rodzinom powiedziano, że aresztowani zostaną zwolnieni po przesłuchaniu. Po godzinie 13tej przywieziono ich na tzw. świński rynek - plac przy ul. Lecha, który obecnie zajmuje Straż Pożarna. Tam czekał na nich pluton egzekucyjny złożony z miejscowego oddziału SS oraz grupa gapiów.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się egzekucja, ofiary ustawiano czwórkami pod ścianą, kolejni aresztowani musieli zabierać ciała rozstrzelanych na ciężarówkę. Zwłoki ofiar zawieziono do Lasu Szpęgawskiego, gdzie ze względu na niską temperaturę nie wykopano dołu i pozostawiono je niepogrzebane. Po egzekucji rozwieszono na terenie miasta odezwę do mieszkańców, w której grożono dalszymi prześladowaniami.

Po wojnie polskie władze przystąpiły do ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie. Zgromadzone materiały i zeznania świadków wysłano do Niemiec.

W latach 60-tych Niemiecka Prokuratura Generalna oskarżono szefa tczewskiego SS Waltera Beckera o morderstwo. Ostatecznie sprawę zamknięto w 1964 roku, uniewinniając oskarżonego ponieważ nie on wydał komendę "ognia".

W latach 70-tych polska prokuratura jeszcze raz wysłała uzupełnione materiały, ale błędy w tłumaczeniu popełnione przez stronę niemiecką spowodowały odrzucenie ich przez niemiecki sąd jako niewnoszące nic nowego do sprawy. Od wielu lat tematem tej i innych nazistowskich zbrodni, popełnionych na terenie powiatu tczewskiego zajmuje się pochodzący z Tczewa historyk - amator Tomasz Rajkowski.

Więcej na temat tych wydarzeń - tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +16

  morel_gość

  23.01.2024, 11:25

  NIemcy

  zebrała się grupa wyższych miejscowych funkcjonariuszy nazistowskich: szef SS Walter Becker, starosta powiatowy i szef NSDAP Isendick, dowódca Gestapo Adolf Leister oraz szef SA Simens.. Zauważam poprawność polityczną, w którą wpisuje się Tcz.pl, ale trudno się dziwić, bo przecież wiadomo, skąd się wywodzi i kogo popiera.Nazistowskich?, a z jakiego państwa Belgii, Włoch, Holandii, nie, z Niemiec, szanowna redakcjo Niemieccy oprawcy, którzy po wojnie uniknęli odpowiedzialności za swoje zbrodnie, dzięki ochronie państwa niemieckiego. Nie zakłamujcie historii, bo za chwilę młodzież nie będzie widziała, kto rozpętał II wojnę światową, będą mówili, że to jacyś mityczni naziści.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx1 
 • -1

  Szpak _gość

  23.01.2024, 20:09

  Tabu

  Trzecia Rzesza niemiecka była pustym kartonem czekiem bez pokryc i jak wiemy okna z nocami jest do dziś Gdyż nie mamy podpisanej kapitulacji z Niemcami jak z ZSRR i nic nie dostaniemy żadnych odszkodowań za nic

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx6 
 • +4

  Mario Tcz._gość

  23.01.2024, 22:12

  Pamiętaj

  Wczoraj na strzelnicy słyszałem,jak dziadek dawał wnukowi rady.Pamięta w życiu są ważne dwie sprawy;musisz dobrze strzelać i dobrze znać historię Polski kraju swego,byś wiedział do kogo.

  Odpowiedz
  IP: 37.225.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.