Wielki Topór Kata Gniewskiego zdobyty

(fot. tcz.pl)
Wielki Topór Kata Gniewskiego zdobyty
W niedzielne popołudnie, 17 listopada, na gniewskim zamku miłośnicy karcianej baśki spotkali się na III Turnieju o Topór Kata Gniewskiego. Imprezę tradycyjnie rozpoczął hymn baśkarzy. Turniej oficjalnie otworzyła burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska.

W zawodach rozegrane zostały cztery serie gier, każda po czterdzieści rozdań. Pierwsze miejsce i Topór Kata zdobył pan Jan Boczek z Nowego, drugie Latoszewski Leszek z Alibi Kościerzyna, trzecie Szymkowiak Janusz z Piasta Sopot oraz Kazimierz Trześniewski i Kazimierz Narloch z drużyny Klawkowo II. Wyróżniona została również najlepsza zawodniczka turnieju Ludwika Pokojska z Klawkowa.

Drużynowo pierwsze miejsce powędrowało do Piasta Sopot, drugie zajęła drużyna Klawkowo II, a trzecie Alibi Kościerzyna. W zawodach przyznano również nagrody specjalne dla: najmłodszego zawodnika, którym został dziewięcioletni Paweł Czapiewski z Wieliczki, najmłodszej zawodniczki - Aleksandry Czapiewskiej z Klawkowa z rocznika 2001, najstarszego uczestnika Kazimierza Dąbrowskiego z Pieniążkowa z rocznika 1935 i najbardziej doświadczonej zawodniczki, którą została Elżbieta Pobłocka ze Swarożyna.

Baśka to tradycyjna kaszubska gra karciana dla czterech osób, rozgrywana podczas spotkań towarzyskich. Gra jest szybka - jedno rozdanie nie trwa zwykle dłużej niż minutę, bo talia składa się z szesnastu kart i każdy z graczy otrzymuje ich tylko cztery. Rozdanie składa się z dwóch faz: licytacji (rajcowania) i rozgrywki. W wyniku licytacji ustalany jest rodzaj gry i strony - podział na Starych (lub Starego) i przeciwnych im Młodych, czasem ujawniany dopiero w trakcie rozgrywki. Rozgrywka i rozliczenie gry uzależnione są od rodzaju gry: zwyczajna, wesele, cicha, Gran(d), Zollo, Gran(d) Doux lub Zollo Doux.

Organizatorami spotkania byli: Koło Baśki nr 3 w Gniewie, Urząd Miasta i Gminy Gniew, Starostwo Powiatowe w Tczewie oraz Zamek Gniew Sp. z o.o.

Drukuj
Prześlij dalej