tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 21:17
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Gmina świętowała swoje dwudziestolecie

Opublikowano: wtorek, 25.05.2010, 06:07. Ilość komentarzy: 21

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ubiegły piątek (21.05) odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Tczew z okazji 20-lecia samorządu terytorialnego. Na zaproszenie wójta przybył m. in. marszałek województwa, starosta, wiceprezydent Tczewa oraz przedstawiciele 26 sołectw. Uroczystość stała się również okazją do wręczenia medali "Za zasługi dla Gminy Tczew".

W 1990 roku - po przerwie trwającej czterdzieści lat - przywrócono w Polsce samorządowy ustrój gminy. W kraju powstało około 40 tysięcy sołectw - tylko w gminie Tczew jest ich 26. W piątek przedstawiciele wszystkich wspólnie świętowali 20-lecie samorządności. Spotkanie stało się okazją do podsumowań ostatnich dwóch dekad:

- Dochody własne w roku 2002 wynosiły 6 mln 700 tys. zł, zaś 8 lat później 17 mln 500 tys. zł. To rosnące dochody własne stanowią podstawowe źródło finansowania naszych inwestycji. Budżet gminy dzisiaj to dochody ogółem ponad 33 mln zł, wydatki 49 mln zł w tym wydatki na inwestycje ponad 24 mln. zł. Taki budżet można było tylko uchwalić mając znikome wręcz na ten czas zadłużenie gminy. - podkreślał wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski - Wg. rankingu opublikowanego w Rzeczypospolitej z dnia 8 marca 2010 r. wśród 100 najaktywniejszych gmin wiejskich z całego kraju nasza gmina znajduje się na 28 pozycji biorąc pod uwagę środki unijne przypadające na jednego mieszkańca, natomiast w województwie pomorskim jest to miejsce czwarte. To zasługa nas wszystkich: całej społeczności, aktywności administracji, rolników, firm prywatnych mieszkańców.

Przewodniczący Rady Gminy Tczew Krzysztof Jonaczyk, przypomniał, że pierwsze demokratyczne wybory do rady gminy Tczew wyłoniły 22 radnych, zaś na wójta gminy Tczew wybrany został Ireneusz Włochyń, który funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez trzy kolejne kadencje. Budżet gminy Tczew w 1990 rok wynosił w dochodach i wydatkach ok. 8 mld. zł. po denominacji, wartości te wynoszą po ok. 800.000 zł. Ówczesny zarząd złożył wniosek do Rady Gminy, aby mieszkańcy wsi partycypowali w kosztach budowy infrastruktury komunalnej. Wniosek ten rada przyjęła i przez ponad 12 lat nowo wybierane rady poszczególnych kadencji realizowały ustalenia wspólnego inwestowania.

- Do 1994 roku w gminie Tczew telefon miało tylko 200 gospodarstw. W 1992 r rozpoczęto rozmowy z Zakładem TP i jednocześnie we wszystkich wsiach gminy powołano do życia komitety telefonizacji, zaczęto zbierać od mieszkańców pieniądze na tę inwestycję. Drugą kadencję rady zakończono wynikiem 1630 abonentów telefonicznych w gminie. Przy kroku milowym w łączności jaki zrobiły telefony komórkowe na przełomie wieku wydaje się to mało istotny fakt, ale dla mieszkańców gminy w tamtym czasie było to autentyczne otwarcie na świat. - przypomniał Krzysztof Jonaczyk.

Wszyscy zgromadzeni zgodnie podkreślali, że sytuację samorządów bardzo zmieniło wejście Polski do Unii Europejskiej. Od 2005 roku żadna z gminnych inwestycji nie była realizowana bez pozyskania środków zewnętrznych. Do dnia dzisiejszego na łączne dofinansowania inwestycji udało się nam pozyskać 25.029.341 zł pieniędzy zewnętrznych. Gościem piątkowych uroczystości był marszałek województw, Mieczysław Struk:

- Za satysfakcją jestem tutaj wśród Was, dlatego że też przeszedłem całą drogę zawodową przez wszystkie szczeble samorządu. Byłem przez trzy kadencje burmistrzem miasta, później miałem okazję zostać członkiem zarządu województwa i marszałkiem. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że takiego poczucia wspólnoty, nie odnajduje się nigdzie indziej. Nie ma dzisiaj lepszej reformy w Polsce niż reforma samorządu terytorialnego. W 1990 roku, kiedy powstawały wspólnoty gminne, mogliśmy się wszyscy uczyć współdziałania na rzecz miejsca, w którym żyjemy.

Uroczysta sesja stała się okazją do wręczenia medali "Za zasługi dla Gminy Tczew". Rada Gminy Tczew przyznała odznaczenia sześciu osobom. Medale odebrali - Bogusława Mikołajczyk - b. sekretarz Urzędu Gminy Tczew, Elżbieta Barganowska -Wełmińska - urzędnik gminny pracujący w Wydziale Planowania Przestrzennego, Barbara Modzelewska - społecznik, promotor kociewskiej kultury, działaczka Koła Gospodyń Wiejskich i gminnych kółek rolniczych, Maria Polańska - społecznik, sołtys Czarlina, Gabriela Ciesielska - społecznik, członek OSP, b. radna gminy, sołtys Miłobądza oraz Ireneusz Włochyń - b. wójt trzech kadencji.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3547 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Kożuch obumierających sinic z rodzaju Planktothrix
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (21)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+8
Wilkowyj ciąg dalszy ~ Jacek_gość
IP: 91.94.xx9.xx3
Data: 25.05.2010, 07:21
I znów aparat najbardziej zorganizowanej Gminy po tej stronie Wisły bawi się na koszt podatnika. Ładne zdjecia, a na nich kampania na dobre. Szkoda tylko, że w Gminie nie ma nikogo odważnego co by demokrację w końcu pokazał i zmienił ten nasz ród panujacy - Turze - Szczerbięcin itd.
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 77.253.xx0.xx2
Data: 26.05.2010, 22:07
nooo, w szczerbięcinie najwięcej inwestycji... chyba tyle samo co w innych wioskach, w miarę możliwości boisko, plac zabaw... brawo dla ludzi nie interesujących się życiem gminy i którzy zamiast cieszyć się z jej dokonań wiecznie narzekają! Którz zabrania startować wyborach takim specjalistom?
 
Brak zdjęcia
+5
Niech żyje Wójt i jego ekypa ~ Andrzej_gość
IP: 91.94.xx0.xx0
Data: 25.05.2010, 07:27
Ja tam się cieszę że nasz wójt nie ma nigdy kontr kandydata bo to świadczy o tym, że wszyscy się go boją - a dzięki temu porzadek jest. Bo porządek musi BYĆ! A wtedy mozna robić co się chce. Widać też że stary wójt pan Włochyń też dał się przekaonać do spółdzielni obecnej władzy w Gminie - GRATULUJEMY. Szkoła w Miłobądzu nie zagrożona. Ważne żeby był porządek - nie liczy się jakimi metodami. Ludzi trza za gębę trzymać i tyle. Sto lat niech żyje nam wójt, zastępca i sekretarz. Pozdrawiam
Brak zdjęcia
+5
A co możemy zrobić? ~ Zabagno_gość
IP: 91.94.xx9.xx0
Data: 25.05.2010, 07:46
Co mieszkańcy Gminy mogą zrobić. Władza się dogaduje między sobą. W jednym gabinecie. Kampania się rozpoczęła a PSL (czytaj Pcha Swoich Ludzi) jest nie wiedzieć czemu takie silne na terenie Gminy Tczew, chociaż niegdy nie startują jako ta partia. Trzeba iść na wybory i wtedy można dokonać zmian. Jestem nauczycielem i sam rozkładam ręce.
Brak zdjęcia
+8
Jaki wpływ ma wójt, że mamy telefony ~ piotr _gość
IP: 83.25.xx7.xx5
Data: 25.05.2010, 07:51
Chciałbym zadać pytanie jaki wpływ ma Wójt i Radni Gminy na to że mieszkańcy wsi mają telefon????????????? Kampania w toku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Brak zdjęcia
+2
obudź się!!!! ~ gość_gość
IP: 83.11.xx4.xx0
Data: 25.05.2010, 08:16
a jaki ma wpływ gmina na prywatna firmę? żaden. komuny już nie ma ponad 20 lat! czytaj tytuł!!!
 
Brak zdjęcia
+2
Z tymi wykorzystaniem środków unijnych ???????? ~ turze_gość
IP: 85.25.xx9.xx4
Data: 25.05.2010, 08:03
!!!!!!!!!!!!!! to jakaś manipulacja !!!!!!!!!!! bo.........Pod koniec ubiegłego roku opublikowano raport z wykorzystania środków unijnych – Europejska Gmina – Europejskie Miasto 2009. W rankingu tym klasyfikowano gminy z całej polski. Jeśli chodzi o województwo pomorskie ranking objął 123 gminy. Jeśli chodzi o klasyfikację ze względu na liczbę mieszkańców to Gmina Tczew zajmuje 43 pozycję, jeśli chodzi o wartość uzyskanego dofinansowania w przeliczeniu na jednego mieszkańca to nasza Gmina zajęła, aż 12 pozycję. W klasyfikacji ogólnej dla województwa pomorskiego we wspomnianym rankingu w oparciu o sumę uzyskanych punktów Gmina Tczew znalazła się na 71 miejscu z sumą 413 punktów. Gorzej w tym rankingu wypadliśmy jeśli chodzi o kryterium jakim był rozwój zasobów ludzkich. Tutaj Gmina uzyskała zero punktów ponieważ nie realizowano żadnego zadania z tej płaszczyzny. Nie wiadomo mi też aby Gmina Tczew realizowała którykolwiek z tzw. projektów miękkich skierowanych na rozwój społeczności lokalnych po przez np. kulturę, sport itp.
Brak zdjęcia
0
Właśnie ~ Zen_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 25.05.2010, 08:10
kombinują i przedstawiają to co im odpowiada, a tak naprawdę dla ludzi z programów społecznych nie zrobili za dużo oprócz świetlicy na Tczewskich Łąkach gdzie mieszka zastępca wójta.
 
Brak zdjęcia
+1
Telefony i Impreza w Lubiszewie ~ WyBoRcA_gość
IP: 83.25.xxx.xx7
Data: 25.05.2010, 08:15
Telefony tez mi cos ludzie za nie zapłacili ciężkie pieniądze TP która z nich jeszcze spory abonament pobierała a teraz lezy to bezużytecznie bo każdy ma komóre to prawda czasy sie zmieniają ale urzędasy przypisali sobie zasługę i . Impreza w Lubiszewie przed wyborami no ładnie Panie Wójcie elektorat trzeba zbierać no cóż czyż by nie zniszczalny Wójt był zagrożony
Brak zdjęcia
+1
Droga ~ IP mieszkaniec Rokitek_gość
IP: 83.11.xx0.xx6
Data: 26.05.2010, 08:19
A i w kwestii drogi "alternatywny dojazd do A1" można by książkę napisać i niech nikt nie pisze ze znowu jakiś nie zadowolony jest demokracja i mam prawo być nie zadowolony przed remontem było zebranie co tam się nie mówiło będą objazdy specjalnie wynajęta firma zrobiła projekt objazdów (a to kosztuje) i co Rokicki Sai Gon do domów nie można dojechać żadnych informacji przepraszam jakaś kartka wetknięta w drzwi w godz popołudniowych oczywiscie nie podpisana nerwy mieszkańców,drogowców a na koniec inwestycji przyjedzie urzędnik i znowu będzie kolorowo tylko jak długo przepuszczą cały ruch przez wieś i współczuje mieszkańcom przy drodze A fakt dotacji z tego co wiem to jedynie buty Pana Godlewskiego wiedza ile się chłop nalatał w sprawie drogi Dariusz Godlewski na SOŁTYSA
Brak zdjęcia
+3
Komu to przeszkadza? ~ Wojtuś_gość
IP: 83.25.xx3.xx6
Data: 26.05.2010, 11:41
Zawsze znajdzie się ktoś nie zadowolony, a może nie zaproszony? Nie wiem ile lat mieszkają w naszej gminie Ci komentatorzy, ale ja doskonale pamiętam nasze obskurne szkoły, zdewastowane świetlice wiejskie i nieliczne place zabaw, szamba odprowadzane do rowów i jezior, śmieci wysypywane do lasów, napewno niektórzy tęsknią za tymi czasami samowoli. Przez te 20 lat wsie zmieniły się,wypiękniały, znowu działają Koła Gospodyń, organizuje się różne imprezy dla mieszkańców, działają kluby i drużyny sportowe, place zabaw są wszędzie, nawet wracają tak ważne dla rodziców oddziały przedszkolne, może nie wszędzie są porządne drogi i chodniki, a narzekacie na remonty ( np. bruk na Rokitkach pamiętacie?), trzeba się orientować jakie drogi są gminne a jakie powiatowe lub wojewódzkie. Niech każdy robi co doniego należy, uważasz, że źle rządzą w gminie idź na wybory, głosuj, kandyduj i obiecuj gruszki na wierzbie bo to nie za twoje. Pokaż co zrobiłeś dla Swojej Gminy!, mieszkam w Tczewie ale pracuję dla Niej 25 lat widzę codzienne zmiany i to mnie cieszy.
Brak zdjęcia
0
Tak się broni winny ~ Pani_gość
IP: 79.162.xx8.xx3
Data: 26.05.2010, 15:54
Samochwalenie się to szczególna przypadłość przed wyborami. TAK. Więc powyższa tendencyjna wypowiedz jest pewnie napisana po konsultacji z władzami przez kogoś z Gminy. Ale oni też mają dość. Nie?
 
Brak zdjęcia
0
nat_gość
IP: 77.253.xx0.xx2
Data: 26.05.2010, 22:20
Niestety ludzie szybko zapomnieli jak to wyglądało kiedyś, a ja mam wrażenie że większość tych narzekaczy to ludzie którzy "wprowadzili się" na teren Gminy. Typowe mieszczuchy, wszystko im się zależy, ale zamiast złożyć jakąś konkretną (sensowną) propozycję na zainwestowanie, zrobienie czegoś fajnego lepiej wylać swój żal anonimowo na forum. Pamiętajmy, że sensowna, to taka która dotyczy czegoś innego niż wykonanie gminnej drogi do jednego prywatnego domu zlokalizowanego 10 km w polu lub lesie, bo ktoś miał ochotę mieszkać z dala od ludzi. Druga sprawa to to, że skoro ma być lepiej musimy przez pewien czas pogodzić się z utrudnieniami, nic samo w ciągu nocy cudownie nie powstanie. Niestety mało kto potrafi zrozumieć tak prostą rzecz.
 
Brak zdjęcia
+1
Tak Nie zadowolony ~ IP_gość
IP: 83.25.xx9.xx2
Data: 26.05.2010, 12:31
Tak tylko to wszystko z kasy mieszkańców najpierw powinna być wybudowana droga a później domy a nie odwrotnie normalne przecież ze muszą zrobić drogę dla tak duzej wioski jak Rokitki bo ludzie by urzędasów na taczkach wywieźli płacę podatki i wymagam dobrego dojazdu i w cale nie pisze ze Gmina nic nie robi bo faktycznie trochę zostało zrobione oczyszczalnie drogi tylko ze to musiało być zrobione mamy 21 wiek i jakieś standardy obowiązują
Brak zdjęcia
+1
gość_gość
IP: 83.25.xx2.xx2
Data: 26.05.2010, 12:58
poprzednik chyba nie wie o czym pisze widzi wszystko kolorowo a tak nie jest ,ludzie sami dbają o swoje posesje bo chcą ładnie mieszkać.Co do świetlic to nawet w Rokitkach coś się obecnie dzieje tylko że prace wykonuje szwagier pana radnego Godlewskiego .Czy to jest w porządku że przetarg wygrywa ktoś z rodziny radnego????????
Brak zdjęcia
+2
gość_gość
IP: 83.25.xx2.xx2
Data: 26.05.2010, 13:00
zresztą to nie pierwszy przetarg w naszej Gminie , który wygrywa rodzina radnych.
Brak zdjęcia
+1
A gdzie tu sprawiedliwość? ~ SPRAWIEDLIWA_gość
IP: 195.74.xx1.xx3
Data: 26.05.2010, 17:24
Sprawiedliwość to sprawa "utopijna" i nawet jak ktoś mówi, że wierzył/wierzy w sprawiedliwość to życie pokazuje jak ta sprawiedliwość/rzeczywistość skrzeczy. Zresztą znakomicie bardziej prawdopodobna jest wyborcza ściema. Co z tych obietnic wynika wszyscy widzą. Nie ma gorszej społecznej plagi niż roszczeniowość, da się komuś- zabierze innemu, a raczej jak to w Gminie panuje da się sobie-zabierze innemu. Pytam, gdzie był Wójt rok temu, bo ja go nie widziałam. Teraz KAMPANIA i jest wszędzie. Nie zachowujmy się wg stereotypu wyuczonej postawy bezczynności i oczekiwania w nienawiści do całego świata na mannę z nieba. Idźmy głosować aby tą samorządność gminną pełną ściemy i niesprawiedliwości w końcu zmienić. Przecież nie ma ludzi niezastąpionych!!!
Brak zdjęcia
+2
KiZior_gość
IP: 83.25.xx4.xx9
Data: 26.05.2010, 22:20
- rok temu 19 rocznica była więc raczej nie okrągła...... .Chciałbym ,żeby moja firma z okazji jakiegoś ..- lecia pamiętała o byłych i obecnych pracownikach i potrafiła zorganizować takie spotkanie
 
Brak zdjęcia
+2
Odpowiedź ~ Wojtuś_gość
IP: 109.207.xx2.xx8
Data: 26.05.2010, 22:41
Jest demokracja mogę pisać co chcę nie muszę się z nikim konsultować, jak jest tak źle to gdzieś napewno jest lepiej, zawsze można się przeprowadzić! a wracajądo tematu jeżeli macie innformacje o ustawionych przetargach to jest prokuratura, ABW, CBŚ i inne urzędy a nie rzucać podejrzeń- jest jeszcze czas, czekam na efekty :). Oczywiście, że jest kampania w toku trzeba się promować, pokazywać, bywać - to jest POLITYKA -bagno, w którym trzeba umieć pływać, (pisząc, że pracuję dla gminy nie miałem na myśli urzędu gminy); pozdrawiam moich Adwersarzy :)
Brak zdjęcia
0
Powódź jest a oni sie bawią ~ ANDRZEJ_gość
IP: 87.96.xx0.xx1
Data: 27.05.2010, 11:17
Woda się zaraz będzie wylewać, ale oczywiść jest okazja to się trzeba za budżetową kasę pobawić. Zgroza. Porażające!
 
Brak zdjęcia
0
super przyjęcie ~ pani_ze szpegawy_gość
IP: 195.74.xx1.xx8
Data: 31.05.2010, 23:50
Słyszałam, że w internecie jest już dostępny nieoficjalny filmik z tej imprezy. Popieram, takie spotkania. Można się zrelaksować, odpocząć porozmawiać w spokoju o naszych interesach. Do następnego razu kochani w Grudniu...Cał koledzy i koleżanki..
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew