tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 23:44
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Dni Godności w Pelplinie - były konkursy i wspólna zabawa

Opublikowano: wtorek, 25.05.2010, 06:07. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W Pelplinie odbyły się obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. W tym roku przebiegały pod hasłem zaczerpniętym z dorobku Marii Grzegorzewskiej, pedagoga specjalnego - "każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie".

Uroczystości zainaugurowała "Parada godności", która przeszła ulicami miasta barwnym korowodem. Wzięli w niej udział, oprócz władz powiatu i miasta, przedstawicieli lokalnych szkół, Domów Pomocy Społecznej powiatu tczewskiego, przede wszystkim uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przemarsz zakończył się w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, gdzie po uroczystym otwarciu obchodów przez dyrektor Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Pelplinie - Lillę Brzoskowską oraz patronów honorowych imprezy, rozpoczął się integracyjny festyn. W programie przewidziano przede wszystkim program sportowo- rozrywkowy, do udziału, w którym zachęcała Powiatowa Komenda Policji w Tczewie. Oprócz przeróżnych zabaw sportowych, m. in. zawodów 3-osobowych grup w biegu na dwóch nartach czy wyścigów przez tunel, jedną z atrakcji było również ognisko z pysznymi kiełbaskami. Doskonała zabawa podczas festynu sprawiła, że organizatorzy imprezy osiągnęli cel, który przyświecał spotkaniu. Polega on na włączeniu wychowanków w życie społeczne i kulturalne z zachowaniem ich prawa do godności ludzkiej i zarazem ich inności. Sprawili, że czas na chwilę się zatrzymał i pozwolił osobom niepełnosprawnym czuć się bezpiecznym, potrzebnym, szczęśliwym, a przede wszystkim równym.

- Zadaniem każdego z nas jest objąć opieką tych, którzy nie potrafią sami zadbać o siebie, stworzyć im warunki do godnego życia - w tym wyraża się nasze poszanowanie godności osoby ludzkiej. - mówił podczas otwarcia imprezy starosta, Witold Sosnowski - Ludzie niepełnosprawni na co dzień sami muszą się borykać ze swoją samotnością, czy też chorobą. Współczesny świat przyzwyczaił się do wygodnictwa - co sprawia utrudnienie - jest spychane na margines życia społecznego. Ludzie pełnosprawni zajęci własnym domem, pracą nie dostrzegają, jak wiele radości mogą wnieść w ich życie ludzie niepełnosprawni. A wystarczy tylko trochę chęci i otwartości na potrzebę innych, by człowiek niedołężny, stary, niepełnosprawny czy też upośledzony mógł wnieść wiele pięknego w nasze życie.

Każdy, kto odwiedził Ośrodek kolejnego dnia obchodów (19 maja) mógł obejrzeć zajęcia szkolne i terapeutyczne, pokaz multimedialny przybliżający zadania i ofertę szkoły oraz prace plastyczne uczniów. Wychowankowie pod kierunkiem Moniki Bławat i Lidii Puchowskiej przygotowali również występ ukazujący ich artystyczne umiejętności. Goście mogli porozmawiać z uczniami, nauczycielami, terapeutami i innymi pracownikami placówki w przygotowanej kawiarence. Równolegle na środowiskowym boisku przy ZS nr 1w Pelplinie rozgrywany były ostatni turniej w ramach III edycji Pomorskiej Ligi Piłki Nożnej Grup Wychowawczych Szkolnictwa Specjalnego. Organizatorem Dni Godności był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Pelplinie. Patronat honorowy nad imprezą objęli ks. prałat Tadeusz Brzeziński - proboszcz parafii katedralnej w Pelplinie, Witold Sosnowski - starosta tczewski oraz Andrzej Stanuch - burmistrz miasta i gminy Pelplin.

W ramach czwartkowych obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych przeprowadzono VII Integracyjny Konkurs Czytelniczo-Plastyczny pt. "W krainie baśni". Młodzi czytelnicy musieli wykazać się znajomością baśni: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Kopciuszek", "Śpiąca królewna", "Królewna Śnieżka" i "Bajka o rybaku i złotej rybce". Uczestnicy prezentowali swoją wiedzę, odgadując zagadki, odpowiadając na pytania, biorąc udział w konkurencjach sprawnościowych. 10 konkurencja związana była z wykonanymi wcześniej przez uczestników konkursu pracami plastycznymi. Temat pracy plastycznej brzmiał "Przygoda baśniowego bohatera". Wyniki konkursu:

Kategoria uczniów kl. "0" i I
I miejsce: ZS nr 1 w Pelplinie kl. I
Wiktoria Kropisz, Alicja Baczewska, Alicja Forc
Nauczyciel: Ewa Konieczna
II miejsce: ZKiW w Rudnie kl. I
Sandra Skolimowska, Dominik Cybulski, Kacper Cyganowski
Nauczyciel: Natalia Sidor
III miejsce: ZS nr 2 w Pelplinie kl. I
Aleksandra Owsiak, Oliwia Szachta, Weronika Kłopotek
Nauczyciel: Katarzyna Bembenek
Wyróżnienie: Przedszkole nr 2 w Pelplinie kl. 0
Olga Paluchowska, Dominika Betlejewska, Szymon Wielczyk
Nauczyciel: Anna Szwoch
Kategoria uczniów kl. II i III
I miejsce: ZS w Rajkowach kl. II - III
Marta Kleina, Aleksandra Reszka, Agnieszka Puchalska
Nauczyciel: Barbara Górska
II Miejsce: ZS nr 2 w Pelplinie kl. II
Julia Kujawska,Olga Sikut, Małgorzata Templer
Nauczyciel: Lucyna Rutkowska
III Miejsce: ZS nr 1 w Pelplinie kl. II – III
Jakub Rus, Sara Żuraw, Anna Nowak
Nauczyciel: Justyna Badziąg
Wyróżnienie: SOSW w Pelplinie kl. II – III
Roksana Winter, Dawid Sak,Patryk Mucharski
Nauczyciel: Teresa Golicka
 

Galeria zdjęć

Tczew - Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Pelplinie
Tczew - Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Pelplinie
Tczew - Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Pelplinie
drukuj
Artykuł przeczytano 2547 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Sklepy co roku kuszą nas okazjami do zakupu szkolnej wyprawki
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew