tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 15:26
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Pradzieje Tczewa" - 65 tysięcy zwiedzających. Następna wystawa ma być równie ciekawa

Opublikowano: Środa, 01.02.2012, 00:08. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Kto widział - nie żałował, kto nie zdążył - już nie zobaczy. Mowa o wystawie "Pradzieje Tczewa", którą można było oglądać w Fabryce Sztuk do 29. stycznia. Ekspozycję w ciągu dwóch lat obejrzało 65 tysięcy odwiedzających - w tym turyści z Turcji, Stanów Zjednoczonych, a nawet z egzotycznej wyspy Guam na Pacyfiku.

W niedzielę (29.01) odbył się finisaż wystawy. Ekspozycję przygotowano z okazji 750-lecia grodu Sambora. Jej komisarzem został Józef Ziółkowski. Zwiedzający "Pradzieje Tczewa" poznali historię tych ziem od epoki lodowcowej, aż po wczesne średniowiecze. Turyści i tczewianie mogli podejrzeć m. in. wygląd neolitycznej chaty, zapoznać się z makietą średniowiecznego Tczewa, czy zobaczyć stanowiska archeologiczne przy klasztorze dominikańskim. Nie zabrakło także oryginalnych zabytków z wykopalisk, a nawet... żywych jesiotrów, które miały przypominać o tym, że podobne pływały w Wiśle w czasach naszych przodków:

- To była jedna z lepszych, jeśli nie najlepsza, wystawa w historii Fabryki Sztuk. Została wykonana siłami własnymi pracowników Fabryki, ale na bardzo profesjonalnym poziomie. Zazdroszczą jej nam muzealnicy zawodowi. To duma dla pani dyrektor i jej zespołu, ale również wyzwanie, jeśli chodzi o kolejne wystawy. - mówił podczas finisażu prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Pracownicy Fabryki Sztuk są zadowoleni, że wystawa cieszyła się sporym powodzeniem wśród mieszkańców miasta i turystów:

- Obejrzało ją 15 tysięcy turystów z prawie wszystkich krajów europejskich oraz Turcji, Stanów Zjednoczonych, a nawet egzotycznej wyspy Guam na Pacyfiku. 540 grup zorganizowanych ze wszystkich regionów Polski - w sumie przez 2 lata wystawę obejrzało 65 tysięcy osób. - wyjaśnia Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk - Teraz rusza demontaż ekspozycji i w maju zaprezentujemy następną - równie ciekawą wystawę - "Z Forsterami i Cookiem na koniec świata". Będzie to ekspozycja geograficzno-historyczno-podróżnicza. Forsterowie to bardzo znamienity tczewski ród - sędziowie, burmistrzowie. Jan Reinhold Forster wraz ze swoim synem Jerzym Adamem brał udział w drugiej podróży Jamesa Cooka dookoła świata. Będzie ciekawie - jest także niespodzianka dla najmłodszych - gra komputerowa.

Zamknięcie wystawy stało się również okazją do rozmów o funkcjonowaniu współdzielącego budynek z Fabryką Sztuk - Muzeum Wisły. Wspomniał o tym były prezydent Tczewa Zenon Odya, a obecnie radny Sejmiku Wojewódzkiego:

- Obiekt powstał za pieniądze unijne i w ciągu pięć lat musi dać określone wyniki, na które w tej chwili pracuje tylko Fabryka Sztuk. Tymczasem razem można zrobić więcej. Rozmawiałem dwa lata temu z dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego odnośnie przygotowania stałej wystawy o Wiśle. Były wielokrotne deklaracje terminu jej otwarcia, tymczasem dzisiaj dowiedziałem się, że tego czasu może jeszcze sporo upłynąć. Może trzeba będzie wystosować jako społeczeństwo miasta apel do pana dyrektora o jednoznaczne określenie, kiedy wystawa o królowej polskich rzek ujrzy światło dzienne.

Nowa ekspozycja Fabryki Sztuk będzie tymczasem gotowa już w maju. Nie zabraknie tam multimediów, ale pojawi się także m. in. 8-metrowa makieta statku oraz zbiory udostępnione przez kilka muzeów. Do tworzenia ekspozycji zostanie wykorzystana m. in. część manekinów z "Pradziejów Tczewa" - reszta trafi do filii Fabryki Sztuk na ul. Podmurnej 15, na ekspozycję o historii Tczewa od pradziejów do 1945.

Galeria zdjęć

Tczew -
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Tczew - Finisaż wystawy "Pradzieje Tczewa"
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1926 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-13
proxx_gość
IP: 109.207.xx6.xx2
Data: 01.02.2012, 03:38
Szczerze powiedziawszy - pierwsze słyszę o wystawie. Szkoda, że nie można obejrzeć już.
Brak zdjęcia
-1
willi_gość
IP: 109.207.xx9.xx2
Data: 01.02.2012, 08:08
to gdzieś ty się chował przez te dwa lata??? ja z dziećmi byłam dwa razy, do tego córka w piątek jeszcze raz była z klasą. Tyle plakatów było porozwieszane, nawet na samym muzeum. Do tego dochodzi Noc Muzeów co roku. Jak ma się ochotę coś takiego obejrzeć to zawsze się znajdzie informacje...
 
Brak zdjęcia
-2
proxx_gość
IP: 83.6.xx6.xx3
Data: 01.02.2012, 22:59
No tak, chyba że ktoś autem się porusza.
 
Brak zdjęcia
-1
super ~ max_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 01.02.2012, 22:55
to jedna z niewielu tak wspaniałych wystaw w świecie ! 65 000 ludzi - wynik rewelacyjny to znaczy ,że przez dwa lata dzień w dzień, w soboty , niedziele ,poniedziałek nawet i w wigilie i sylwestra , nawet w walentynki i w moje urodziny , a nawet Święto Zmarłych i 1 maja przychodziło 90 osób dziennie ! Luwr nie powstydziłby się takiego wyniku ! Chcę jeszcze...!!!!!!!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew