tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 27 października 2016r, godz. 18:49
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Trudne dni dla bezdomnych i starszych. Zwróć na nich uwagę!

Opublikowano: Środa, 01.02.2012, 00:08. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Siarczyste mrozy, które od kilku dni panują na Pomorzu, stanowią szczególne zagrożenie dla bezdomnych i samotnych. Służby apelują, abyśmy o nich pamiętali - najbliższe dni mają być rekordowe, jeśli chodzi o spadek temperatury.

Niskie temperatury notowane od kilku dni na Pomorzu powodują duże zagrożenie dla osób bezdomnych oraz mieszkających samotnie.

- W tych dniach zwracajmy szczególną uwagę na ludzi starszych i chorych, którzy żyją w naszym sąsiedztwie i nie zawsze radzą sobie z ogrzewaniem budynków i mieszkań. Wojewoda pomorski przypomina, abyśmy nie pozostawali obojętni na los tych, którzy w mroźne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach. Pod bezpłatnym numerem interwencyjno - informacyjnym Wojewody Pomorskiego 987 uzyskać można informacje o wolnych miejscach w noclegowniach. Dyżurni poinformują również o innych formach pomocy bezdomnym. Nie zapominajmy, że jeden telefon może uratować ludzkie życie. - apeluje Roman Nowak, rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego.

Również policja apeluje o szczególną czujność podczas mroźnych dni. Jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś niepokojącego zdarzenia - np. widzimy, że ktoś leży w śniegu lub siedzi przemarznięty na ławce w parku, nie bądźmy obojętni.

- W takiej sytuacji możemy skorzystać z numeru alarmowego 997 lub 112 i wezwać pomoc. - mówi asp. sztab. Dariusz Górski, rzecznik tczewskiej policji.

Także tczewscy strażnicy miejscy przeszukują działkowe altany, dzikie obozowiska i okolice dworca - wszystko po to, by pomóc osobom bezdomnym, dla których fala pierwszych mrozów może okazać się zabójcza.

- Kilkanaście razy interweniowała Straż Miejska w ciągu minionego weekendu w sprawie osób bezdomnych. Zgłoszenia dotyczyły m.in. bezdomnych przebywających na klatkach schodowych, w kojcach na śmieci. W Tczewie jest ok. 40 osób bezdomnych, którym podczas silnych mrozów szczególnie potrzebna jest pomoc. - mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miasta w Tczewie.

Po każdym zgłoszeniu, Straż Miejska wysyła patrol, który proponuje bezdomnym udanie się na policję i odebranie tam bezpłatnego biletu po to, by mogli się udać do noclegowni w Gdańsku. Niestety, bezdomni niechętnie korzystają z tej formy pomocy. Do Straży Miejskiej można telefonować przez całą dobę - alarmowy nr tel. to 986.

Informacje o osobach, które wobec warunków zimowych znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej, o osobach bezdomnych można zgłaszać również do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: tel. 58-777-00-20 lub 58-777-00-30, od poniedziałku do czwartku w godz. 7:15 - 15:15, w piątek w godz. 8:00 - 16:00.

Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta w godzinach wieczornych i nocnych mogą otrzymać pomoc w formie schronienia w Ogrzewalni dla Osób Bezdomnych w Gdańsku przy ul. Podwale Grodzkie 2G. Bilet kredytowany na przejazd do ww. ogrzewalni wydają funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. Całodobowy dyżur pełni również Koło Gdańskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku przy ul. Żaglowej 1, pod nr tel. (58) 342 13 14.

Adresy najbliższych schronisk dla bezdomnych im. Brata Alberta:
- Nowy Staw, ul. Mickiewicza 32 tel. 510-262-508;
- Gdańsk-Orunia, ul. Równa 14 tel. 58-309-00-18;
- Szawałd 16 tel. 510-262-494;
- Smętowo, ul. Ogrodowa 1 tel. 58-561-90-32;
- Malbork, ul. Rolnicza 1 tel. 55-273-40-65.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 2504 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Półmaraton nadwiślański
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
Uwaga na śnieg ~ Obserwator_gość
IP: 109.207.xx9.xx3
Data: 01.02.2012, 06:23
Jak wiadukt będzie podświetlony, to przynajmniej będzie widać zwały śniegu spadające na samochody, a już tak było dwa tygodnie temu. Będą odszkodowania, tylko kto je zapłaci, inwestor, czy konstruktor.
Brak zdjęcia
0
TAKI SOBIE_gość
IP: 153.19.xx1.xx0
Data: 01.02.2012, 08:43
Zanim taki bezdomny, często nadużywający alkoholu dotrze do ogrzewalni czy noclegowni z Tczewa do Gdańska na Podwale Grodzkie to jest duże prawdopodobieństwo, że po drodze "pozbędziemy się problemu" - zamarznie. Czy o to chodzi??? To zwykła hipokryzja włodzarzy Tczewa. Sam mam mieszane uczucia w stosunku do pijaków, bezdomnych. Ale jak już udzielać pomocy to skutecznie.
Brak zdjęcia
+3
Nic na siłę. ~ aza_gość
IP: 89.200.xx2.xx5
Data: 01.02.2012, 09:10
W czym problem--jak bedzie chciał to dostanie bilet i tam pojedzie--to jest na dworcu ,więc nie musi daleko chodzić.Tylko chcieć!
Brak zdjęcia
+1
to problem ~ Kary_gość
IP: 164.126.xx7.xx6
Data: 02.02.2012, 10:31
mieszkam w wiezowcu, non stop przychodzą bezdomni: wyglada to tak-zabierają wycieraczki spod drzwi kilku mieszkań, i się kładą, tyle, że załatwiają się tam gdzie spią! zawsze jest nasikana i także inne odchody zostawione (dlaczego ma po nich sprzatac ta biedna pani sprzatająca albo lokatorzy??), do tego potworny smród i zagrozenie insektami-wszy, świerzb! gdy mówimy, że zgłosimy do straży, a ci pomogą znaleźć odpowiednie miejsce na pewno lepsze z wodą do mycia i posiłkiem-wyzywają, nie chcę tam iść, bo nei chcą rezygnować z alkoholu. tak niestety wygląda rzeczywistosc o osobami bezdomnymi u nas. wiec wszytkim, którzy odsądzają ludzi od czci i wiary-najpeierw zyczę wam ugoszczenia takiej osoby na korytarz, a odechce wam sie głupich wpisów. teoria a rzeczywistosć to dwie różne sprawy.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew