tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 23:15
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Rusza modernizacja linii kolejowej na terenie Trójmiasta - utrudnienia od maja

Opublikowano: czwartek, 24.03.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatni wtorek (22. marca) w Sopocie odbyło się przekazanie placu budowy pod modernizację w obszarach Lokalnego Centrum Sterowania Gdańsk i LCS Gdynia. Jest to efekt podpisanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A na początku marca umowy na modernizację linii kolejowej E 65/C-E 65 Warszawa - Gdynia na odcinku Pruszcz Gdański - Gdynia Chylonia. Łączna wartość tego kontraktu to ponad 1 mld zł brutto. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2014 roku. Niestety, na czas robót pasażerowie dojeżdżający do Trójmiasta będą musieli uzbroić się w cierpliwość - pierwsze utrudnienia już w maju.

Na obszarach LCS Gdańsk i LCS Gdynia zmodernizowana zostanie infrastruktura kolejowa na odcinku ok. 40 kilometrów pomiędzy Pruszczem Gdańskim i Gdynią Chylonią. W ramach projektu w Gdańsku powstanie również lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym.

- W ramach robót wykonana zostanie modernizacja układów torowych wraz z wzmocnieniem podtorza oraz budowę systemu odwodnienia, wyposażenie linii w urządzenia sterowania ruchem kolejowym warstwy podstawowej, ułożenie wzdłuż modernizowanych szlaków kabla światłowodowego wyposażonego w cyfrowe urządzenia teletransmisyjne, modernizacja sieci trakcyjnej, roboty w zakresie elektroenergetyki, w tym linie zasilające, oświetlenie, urządzenia elektrycznego ogrzewania rozjazdów, modernizacja istniejących przejazdów kolejowych na szlaku Pruszcz Gdański - Gdańsk Południowy, na stacji Gdańsk Południowy, modernizacja obiektów inżynieryjnych (mosty, wiadukty, przepusty, mury oporowe, przejścia podziemne dla pieszych) oraz budowa nowych przejść podziemnych dla pieszych, a także modernizacja peronów wraz z wyposażeniem, przebudowa i adaptacja budynków nastawni na stacjach Pruszcz Gdański Gdańsk Południowy, Gdańsk Wrzeszcz, Sopot, Gdynia Orłowo dla potrzeb nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz budowa nowej nastawni lokalnego centrum sterowania na stacji Gdańsk Główny oraz budowa ekranów akustycznych. - wylicza Robert Kuczyński, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W obszarze LCS Gdańsk zmodernizowany zostanie odcinek o długości ok. 22 kilometrów między Pruszczem Gdańskim i Gdańskiem Oliwą. Wartość tej inwestycji to 589,33 mln zł brutto. W ramach tego projektu wykonane zostaną następujące prace budowlane - zabudowa 60,5 km torów szlakowych i stacyjnych, zabudowa 100 rozjazdów, modernizacja 74,4 km sieci trakcyjnej, wykonanie 310 tys. m³ robót ziemnych, wbudowanie 102 tys. m³ kruszyw na warstwy ochronne podtorza, wbudowanie 177 tys. m³ tłucznia, modernizacja 6 wiaduktów kolejowych, 2 mostów i 6 przepustów, budowa 5 i modernizację 5 przejść poziemnych dla pieszych, modernizacja 8 peronów (12 krawędzi peronowych) i 3 istniejących przejazdów w poziomie szyn. Obszar LCS Gdynia obejmuje modernizację linii kolejowej między Gdańskiem Oliwą i Gdynią Chylonią o łącznej długości ok. 14,5 km. Wartość tej inwestycji to 456,9 mln zł brutto. W ramach tego projektu wykonane zostaną następujące prace budowlane - zabudowa 51,3 km torów szlakowych i stacyjnych, zabudowa 75 szt. rozjazdów, modernizacja 73,8 km sieci trakcyjnej, wykonanie 214 tys. m³ robót ziemnych, wbudowanie 94 tys. m³ kruszyw na warstwy ochronne podtorza i 107 tys. m³ tłucznia, modernizacja 11 wiaduktów, w tym 10 wiaduktów kolejowych, 2 mostów i 13 przepustów, budowa 1 i modernizacja 8 przejść podziemnych dla pieszych, modernizację 7 peronów (14 krawędzi peronowych), przejazdu w poziomie szyn i nowej kładki dla pieszych.

- Prace modernizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyniosą podróżnym wiele korzyści. Znacznie poprawi się przepustowość oraz jakość połączeń na tym odcinku. Nowa linia kolejowa na wybranych odcinkach będzie przystosowana do jazdy z prędkością nawet do 160-200 km/h, co wyraźnie skróci czas podróży - mówiła podczas wtorkowego spotkania Alina Giedryś, członek zarządu dyrektor ds. projektów unijnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Modernizacja przewiduje również budowę przejść podziemnych i wyposażenie przystanków w pochylnie i windy. Będzie to duże udogodnienie dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Dodajmy, że PKP PLK zapewnia, że do maja tego roku linii kolejowej nie będzie utrudnień dla pasażerów. Od maja podróżnych czekają zmiany - nie wyklucza się, że pasażerowie dojeżdżający do Trójmiasta będą ze składów dalekobieżnych przesiadać się do SKM.
drukuj
Artykuł przeczytano 3415 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Jajecznica
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+5
Mateusz_gość
IP: 84.38.xx6.xxx
Data: 24.03.2011, 07:27
Musi być gorzej , żeby potem było lepiej ;)
user_ico_hehehe
+2
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 24.03.2011, 16:14
mam dziwne wrażenie - że te inwestycje to nic innego jak przygotowanie całej kolei do przejęcia przez DB, ale może się mylę ... czas pokarze :)
 
Brak zdjęcia
0
Katt_gość
IP: 109.207.xx9.xx4
Data: 24.03.2011, 23:01
pokaże * :) ale racja poczekamy, zobaczymy :)
Brak zdjęcia
0
spacerowicz_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 24.03.2011, 23:28
Po wojnie w Polsce było baaardzo ciężko, za komuny- permanentny kryzys, teraz- chroniczne wszędobylskie utrudnienia... Postęp :-D
Brak zdjęcia
0
Bedzie drożej.... ~ Obserwator_gość
IP: 78.88.xx5.xx4
Data: 25.03.2011, 12:26
znów "modernizacja" zamiast wymienić stare tory z podkladami na nowe jak zrobiono z Pruszcza do Tczewa/dojezdzam codziennie i widzę/ a po modernizacji może przejecie przez DB bo u nas nic się nie opłaca i jest największa w Europie korupcja.Dlaczego jest tak mało SKM z Tczewa do Sopotu chociaż , gdzie do trójmiasta dojeżdza tak dużo młodzieży ? No i bedzie napewno drożej
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew