Przewodnicy PTTK zjechali do Gniewa

(fot. tcz.pl)
 Przewodnicy PTTK zjechali do Gniewa

zobacz galerię zdjęć: 3
Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK i Koło Przewodników Terenowych PTTK w Gniewie byli organizatorami XII Pomorskiego Zlotu Przewodników PTTK, który odbył się w dniach 11-12 października w Gniewie i Pelplinie. Hasłem przewodnim były słowa Św. Jana Pawła II „Wisła, milczący świadek życia pokoleń”.

Uczestników zlotu, wraz z Barbarą Ząbczyk-Chmielecką Prezes Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK i Adamem Laską, powitała Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska.

Spotkanie przewodników i sympatyków turystyki rozpoczęło się od pokazu Żółtego Regimentu Piechoty i wystrzału armatniego. W sesji przewodnickiej udział wzięli m.in.: przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie Walentyna Czapska, Andrzej Grabowski Prezes Grupy Polmlek i właściciel Zamku w Gniewie, Prezes Banku Spółdzielczego Sławomir Urban, Dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji w Pelplinie Alicja Słyszewska.

W krótkich słowach powitania, Barbara Ząbczyk-Chmielecka, Prezes Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK, powiedziała, że takie spotkania są doskonałą okazją do poznania ciekawych miejsc, do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania społeczeństwu wielkiej rodziny przewodnickiej. Burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska wspomniała czasy, kiedy sama oprowadzała turystów po gniewskim zamku. - Podziwiam Państwa wiedzę i zapał, pięknie pokazujecie przeszłość - mówiła włodarz.


O „Wodzie rzek - źródle bogactwa i rozwoju kultury mieszkańców Doliny Wisły i Wierzycy” mówił dr Michał Kargul, Prezes Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Oddziału Kociewskiego w Tczewie. Słuchacze dowiedzieli się m.in.: że wojna trzynastoletnia była bitwą o Wisłę, że przeciągano łańcuch przez rzekę, by zatrzymać statki. Wisła była doskonałym szlakiem komunikacyjnym, spławiano nią żywność oraz drewno. W okresie międzywojennym istniały w Warszawie linie żeglugowe. W 1934 r. w Tczewie stacjonował statek pełnomorski, którym podróżni z Warszawy dopływali do Gdyni. Niestety, z biegiem lat rola Wisły, jako szlaku komunikacyjnego, malała. Prowadzący spotkanie Adam Laska odczytał list od znanego podróżnika Marka Kamińskiego, w którym nadawca nazwał Wisłę cudem natury. Odczytano także list od Marszałka Województwa Pomorskiego, który wyraził zadowolenie z faktu organizacji spotkania przewodników.

Pamiątkowa fotografia Braci Przewodnickiej przypomni wspólne chwile spędzone w Gniewie. Po oficjalnej części spotkania goście zwiedzili miasto oraz kościół św. Mikołaja. Ponadto mieli możliwość poznania uroków Niziny Walichnowskiej. Z pochodniami zwiedzili również zamek.

W niedzielę, podczas drugiego dnia zlotu, wszyscy poznali zabytki Pelplina. Do Gniewu zjechali przewodnicy z: Łowicza, Warszawy, Ciechanowa, Wrocławia, Wałbrzycha, Koszalina, Kielc, szczecina, Tucholi, Malborka, Gdyni, Gdańska, Lęborka, Tczewa, Pucka.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • turysta_gość

    12.03.2015, 07:40

    braki

    .Na zamku....a gdzie Boguś...?????!!!!

    Odpowiedz
    IP: 79.141.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.