Słowem i szablą - czyli spotkanie z Kubą Pokojskim

Spotkanie z Kubą Pokojskim (fot. MBP Tczew)
Słowem i szablą - czyli spotkanie z Kubą Pokojskim

zobacz galerię zdjęć: 3
Za nami niezwykle interesujący wykład, przeprowadzony w bibliotece w ramach IX Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych. Za sprawą autora książki Tczew 1627 Kuby Pokojskiego przenieśliśmy się na pola XVII wiecznych Rokitek i Lubiszewa, gdzie we wspomnianym roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy szwedzką armią króla Gustawa Adolfa i polską armią, dowodzoną przez Hetmana Koniecpolskiego.

Autor ukazał nam zupełnie nowy obraz tejże batalii, rozprawiając się z narosłymi dotychczas mitami oraz mylnie interpretowanymi źródłami. Nowe spojrzenie na to wydarzenie, ukazujące je w przeciwieństwie do historiografii szwedzkiej jako zwycięstwo polskiego oręża, było możliwe dzięki dotarciu przez Pokojskiego do źródeł obcojęzycznych, jak też niewykorzystywanych dotychczas źródeł polskich, oraz redefinicję wniosków płynących ze zwierciadeł historycznych, analizowanych już uprzednio.

Zarówno Ci, którzy zapoznali się już z książką Tczew 1627 jak i osoby które miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z jej autorem, ujrzeli obraz bitwy niezwykle szczegółowy, dopracowany, ukazujący ją w sposób sekwencyjny. Widzimy tu w stop-klatce, fragment po fragmencie, zmieniający się obraz działań bitewnych obydwu stron, to jak przechylała się szala zwycięstwa, by ostatecznie ujrzeć odwrót zastępów armii trzech koron oraz poznać jego obiektywne przyczyny. Wszystko to dodatkowo osadzone w wiernie zrekonstruowanym tle topograficznym i historycznym, łączy się w jedną całość, tworząc niezwykle ciekawy i barwny przekaz.

Po prelekcji dotyczącej bitwy tczewskiej 1627 roku, autor - Kuba Pokojski wraz z Józefem Pokojskim (członkowie Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum) dokonali pokazu stylów walki polską szablą husarską, poprzedzonego omówieniem części składowych stroju husarza z tej epoki. Zaprezentowany styl ukazał szeroką gamę możliwych do wykonania pchnięć i ruchów, dostosowywanych do różnych sytuacji, jakie mogły wystąpić w warunkach bojowych, w tym w trakcie walki na koniu, zwarciu, czy bliskim kontakcie z przeciwnikiem. Niesamowita wręcz dynamika tego stylu, użycie nadgarstka, zwiększającego zdecydowanie możliwości wykorzystania szabli, przywodzą na myśl laikowi tejże sztuki podobieństwo do niezwykle ekspresyjnych walk samurajów, bardziej niżli do pojedynków znanych z ekranizacji Trylogii Sienkiewicza.


Organizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.